Právě je čtv 28. bře 2024 21:52:35

News News of Barvení přírodními barvivy

Site map of Barvení přírodními barvivy » Fórum : Barvení přírodními barvivy

Barvení látek apod.

Barvení lihovými roztoky

Zkoušela jsem barvení v lihových roztocích, barveno na bavlněnou plínku, namáčeno (nevařeno), v únoru 2008:
blihove_2008.jpg

bvlihu_2010.jpg
Read more : Barvení lihovými roztoky | Zobrazení : 4129 | Odpovědi : 0


Barvení třezalkou tečkovanou

Třezalka dává spoustu odstínů, ale ty se během doby mění na několik základních. Záleží na tom, jestli je barvicí lázeň kyselá nebo zásaditá.
Pokus - barvení v únoru 2008, přídavek různých přísad:
btrezalka1_2008.jpg

btrezalka2_2008.jpg

btrezalka3_2008.jpg

btrezalka4_2008.jpg

btrezalka5_2008.jpg

btrezalka7_2008.jpg

btrezalka2_2010.jpg
Read more : Barvení třezalkou tečkovanou | Zobrazení : 4410 | Odpovědi : 0


Barvení pampeliškou (smetankou)

Chtěla jsem vyzkoušet barvičky z pampelišky (je jich udávaných hodně, viz článek, zajímala mě zejména ta fuchsiová a magenta. Zjistila jsem, že kořen ji nedává. Když jsem po několika pokusech nasbírala pampelišky s červenou až fialovou střední žilkou, zbytek listu jsem otrhala a barvičku uvařila jen z červených žilek výsledkem byla zelená až slabě růžová. Smetanky jsou nicméně botanicky složitý druh, rozpadající se na stovky tzv. "malých druhů", takže možná to s některými půjde.
...
Read more : Barvení pampeliškou (smetankou) | Zobrazení : 4354 | Odpovědi : 0


Barvení řebříčkem

Barveno v únoru 2008, původní fotky nemůžu najít. Ztratily se i původní popisky, některé vzorky byly barveny několikrát, některé po nabarvení vyprány. Barveno v odvaru z nati řebříčku obecného, vařeno, bez mořidla, na bavlněnou plínku. Zkoušela jsem nabarvit i kousek vlny, obrázek je u třezalky. Listy dávají barvu zelenou, přídavek květů mění odstín do modra.
Takhle vzorky vypadají v září 2010:
brebricek_2010.jpg
Read more : Barvení řebříčkem | Zobrazení : 4357 | Odpovědi : 0


Barvení kurkumou

Práškovaná kurkuma dělá sytou barvu, která drží i po vyprání. Pokus s kurkumou (barveno v únoru 2008, bez mořidla, vařeno v odvaru, na bavlněnou plínku):
kurkuma1.jpg

Detail:
kurkuma2.jpg
Read more : Barvení kurkumou | Zobrazení : 5712 | Odpovědi : 1


Barvení ořešákem

Výsledky barvení ořechovými listy. Jak je vidět, každá barva je naprosto odlišná, první dokonce i odstínem, který je béžový s růžovým nádechem. Netuším, jak se to stalo. :-) Všechna trička jsou barvena jednou, pro sytější barvu by si zasloužila ještě jedno kolo.
tricka.jpg
Read more : Barvení ořešákem | Zobrazení : 10822 | Odpovědi : 4






Barvení látek rostlinnými barvivy

Zkoušela jsem barvičky z některých rostlin, většinou bez moření. Toto je například kurkuma a třezalka.
Mnoho příspěvků a zkušeností s barvením rostlinnými barvivy je na fóru livinghistory.
kurkuma.jpg
třezalka.jpg
Read more : Barvení látek rostlinnými barvivy | Zobrazení : 45292 | Odpovědi : 17


 

Přihlásit se


Statistiky

Celkem příspěvků 8678 • Celkem témat 1191 • Celkem členů 933

cron