Právě je čtv 28. bře 2024 12:01:06

News News of Netradiční zelenina a koření

Site map of Netradiční zelenina a koření » Fórum : Netradiční zelenina a koření

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Podzemnice olejná - Arachis Hypogaea

Tak jsem si z dovolené přivezla semínka podzemnice olejné. Nebyli jsme nikde v tropech, ale kousek od Berlína v takovým zajímavým bazénu. Chtěla jsem si z tama přivézt suvenýr a jediné co mě tam zaujalo, byl výběr semen různých tropických rostlin. Mezi nimi i podzemnice, ale třeba i chlebovník a plno různých palem. Podzemnice mi přišla pěstovatelná ;-), tak mám pytlík s osmi oříšky.
Návod je teda ...
Read more : Podzemnice olejná - Arachis Hypogaea | Zobrazení : 7669 | Odpovědi : 2


Vodní ořechy aneb rod kotvice (Trapa)

Před časem jsem měla možnost ochutnat vodní ořechy a uchvátily mě (proto taky ihned hlasuju a dávám pětku - možná bych měla zavést v bodování šestku). Připomnělo se mi to při nedávném hledání receptů s jakonem, je trochu podobná. Ale není tak sladká a je šťavnatější, je prostě úplně úžasná.
Tak teď se s váma chci podělit kde jsem je vlastně ulovila. Občas se u nás nechce nikomu vařit, protože jsme buď líní nebo utahaní ...
Read more : Vodní ořechy aneb rod kotvice (Trapa) | Zobrazení : 9470 | Odpovědi : 2


Křídlatka japonská Reynoutria japonica

Tak jsem v rámci kampaně "Sežereme invazní rostliny" přeložila nějaké další recepty ke křídlatce. Narazila jsem na zajímavou věc: v křídlatce japonské byl nalezen resveratrol, docela široce diskutovaná obsahová látka. Zajímavý a čtivý článek je o něm například na oslovi.
Kromě toho že je křídlatka japonská invazní rostlinou, je i jedlá a léčivá (podle pfaf edibility i medicinal rating 3). Její ségra křídlatka sachalinská Reynoutria sachalinense je na pfaf vedená jako jedlá, ale léčivá ne ...
Read more : Křídlatka japonská Reynoutria japonica | Zobrazení : 6234 | Odpovědi : 0


Kalabasa, indická okurka Lagenaria sicerania

Letos si pěstuju kromě vlastních žínek i vlastní flašky. Ta největší potvora mi ale vrostla do žbrlení v náhonu:
kalabasa.jpg
Read more : Kalabasa, indická okurka Lagenaria sicerania | Zobrazení : 6479 | Odpovědi : 0


Tykev Tromba d´Albenga

Měla by patřit mezi cukety a je opravdu impozantní. Umí být zakroucená ještě víc. Měla by vydržet déle než cuketa (6-12 měsíců), má i trochu jinou chuť. Na rozdíl od obyčejné nudné cukety se na řezu vytvoří taková gumová průhledná tuhá hmota, která se dá cucat. Velmi zajímavá, budu dále zkoumat. Akorát mi ty velké na koncích trochu hnijou, ale semena by snad být měla i na výměnu.

(Fazol, měla jsi mu nasadit takovýhle stylový ...
Read more : Tykev Tromba d´Albenga | Zobrazení : 16272 | Odpovědi : 6


Plamatka zelná Spilanthes oleracea (Acmella)

Jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, pochází z Jižní Ameriky. Synonymum Spilanthes acmella, S. fusca, Acmella oleracea. Má jedlé listy, je uváděna peprná příchuť. Sušená nať se používá v Jižní Americe jako koření, je bohatá na vitamín C a má léčivé účinky na bolest zubů. Má i zpevňovat dásně. Reklamní popisky uvádějí též okamžité vyhlazení vrásek (to určitě vyzkouším), přeberte si to sami. Navíc je velmi dekorativní.
článek

Letos jsem ho vysela a jsem zvědavá. Robosi, ...
Read more : Plamatka zelná Spilanthes oleracea (Acmella) | Zobrazení : 13984 | Odpovědi : 3


Herba stella jitrocel vraní nožka

Plantago coronopus - Jitrocel vraní nožka. Obrázek a popis na http://www.permaland.cz vypadá nadějně. Nemáte, prosím, někdo zkušenost? Děkuji.
Zdraví Mlýnec.
Read more : Herba stella jitrocel vraní nožka | Zobrazení : 10832 | Odpovědi : 3


Netradiční koření - Vietnamský koriandr - Persicaria odorata

Vietnamský koriandr - Persicaria odorata
Zajímavé rdesno, přenosná rostlina, letnění v polostínu. Rychle se rozrůstá, dobře se množí a NEŽEROU HO SLIMÁCI !! Klasický koriandr přežil pouze brzy zjara.
Zdraví Mlýnec
Read more : Netradiční koření - Vietnamský koriandr - Persicaria odorata | Zobrazení : 15403 | Odpovědi : 1


křen Wasabi - Wasabia japonica

Koupil jsem dnes v Holešovické tržnici sazenici křene wasabi v akci za pouhých 69,- Kč. Prodavačka mi řekla že ji u nás lze pěstovat volně v půdě ale na zimu je třeba kořen vyndat. Tady zase píšou že v teplejších oblastech by snad mohl wasabi přezimovat i u nás ale radí ji pěstovat v květináči jako přenosnou kytku. V létě na zahradě, v zimě za oknem kdy jí prý nevadí nedostatek světla, ba naopak.
Kromě ...
Read more : křen Wasabi - Wasabia japonica | Zobrazení : 33437 | Odpovědi : 12


Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus

lichořeřišnice větší Tropaeolum majus
Léčivá, jedlá a okrasná rostlina, velmi často pěstovaná. Listy i květy se používají do salátů, poupata se dají nakládat jako kapary stejně jako nezralá semena. Zralá semena obsahují olej, rostlina na záhoně odpuzuje mšice. Potřebuje slunce. Chutí se blíží řeřiše. Barva květů je od žluté k červené, květy naložené do octa ho nejen ochutí, ale dají mu i svou barvu takže se dá vyrobit celá barevná škála ochucených octů. Je jednoletá ...
Read more : Lichořeřišnice větší (kapucínka) Tropaeolum majus | Zobrazení : 20428 | Odpovědi : 8


 

Přihlásit se


Statistiky

Celkem příspěvků 8678 • Celkem témat 1191 • Celkem členů 933

cron