Právě je čtv 28. bře 2024 21:40:46

News News of Netradiční zelenina a koření

Site map of Netradiční zelenina a koření » Fórum : Netradiční zelenina a koření

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Šťovíky Rumex

Přehled našich šťovíků Rumex. Šťovík luční a jemu příbuzné druhy jsou někdy řazeny do rodu Acetosa kyseláč, malé šťovíky někdy řazeny do rodu Acetosella kyselka. Velikost listů platí pro přízemní, nikoliv lodyžní listy. Čísla v závorkách: (edibility rating, medicinal rating podle pfaf). Podle pfaf je většina šťovíků jedlá a ty co tam nemají tak na ně nejspíš zapoměli. Rod šťovík bych považovala za jedlý celý, přičemž platí ochutnávat, ochutnávat, a to třetí jsem zapoměla, ...
Read more : Šťovíky Rumex | Zobrazení : 20079 | Odpovědi : 7


Apios americana

Pěstování Apios americana podle pfaf

Preferuje lehké bohaté půdy a slunné polohy. Když se pěstuje na teplém suchém místě v dobře odvodněné písčité půdě, bude velikost hlíz i jejich počet vzrůstat každý rok. Další zpráva říká, že preferuje rozptýlený stín. Toleruje kyselé půdy. Nesnáší větrná stanoviště. Toleruje roční úhrn srážek v rozmezí 97 do 117 cm, průměrnou roční teplotu 9,9 až 20,3 ° C a pH v rozmezí 4,5 až 7,0. Snáší velký rozsah klimatických ...
Read more : Apios americana | Zobrazení : 113631 | Odpovědi : 65


Kiwano Cucumis metuliferus

Koupila jsem kiwano a chci ho letos zkusit. Máte někdo zkušenosti?
Read more : Kiwano Cucumis metuliferus | Zobrazení : 22251 | Odpovědi : 10


Šrucha zelná - Portulaca oleracea

Taky nazývaná Portugalák, sukulentní rostlina původně ze středozemí. Píše se o ní např. v Zdravé zahradě.
Máte s ní někdo zkušenosti? Mám slíbená semena, tak jsem na ni zvědavá. Klíčivost semen se drží snad i 20 let :-)
Read more : Šrucha zelná - Portulaca oleracea | Zobrazení : 13437 | Odpovědi : 6


Potočnice lékařská a řeřišnice hořká

Více na wikipedii:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Poto%C4%8D ... 99sk%C3%A1

na PFAF:
http://www.pfaf.org/database/plants.php ... officinale

Chutná skoro jako hořčice a pěkně protáhne nos...
Read more : Potočnice lékařská a řeřišnice hořká | Zobrazení : 14934 | Odpovědi : 7


Rukola a roketa

Nenáročné brukvovité zeleninky pro milovníky hořkých chutí.
Pořád v tom mám trochu binec (možná by Ivana mohla vnést trochu světla), mají hodně synonym, ale snad se moc neseknu:
roketa setá (eruca sativa) - jednoletá (z pozdního výsevu mírné zimy občas přežívá), roste rychleji, větší listy, chuť méně výrazná, dá se v zimě pěstovat na okně na vatičce nebo v troše zeminy jako řeřicha, venku se dá sít od jara do konce léta, minimálně do prvních ...
Read more : Rukola a roketa | Zobrazení : 41199 | Odpovědi : 14


Barborka obecná Barbarea vulgaris

Nenáročná brukvovitá trvalka (občas se uvádí dvouletka až trvalka, u mě zatím přežívá zdárně třetí zimu). Jedí se z ní mladé listy, které údajně mají nahradit roketu, ale kdo ochutnal obojí, myslím, že po barborce ani nevzdechne. Výhodou barborky je, že poskytuje lupení i v době, kdy moc jiného není - dá se vyhrabávat i zpod sněhu, nebo brzy zjara a má ho celkem dost. Bohužel jakmile začne víc svítit slunce, listy pekelně zhořknou a ...
Read more : Barborka obecná Barbarea vulgaris | Zobrazení : 12077 | Odpovědi : 4


Ibišky Hibiscus (včetně okry)

ibišek jedlý, neboli okra Hibiscus esculentus nebo také Abelmoscus esculentus
Jedlé jsou nezralé tobolky.
Obrázky
Článek s recepty
Zkoušela jsem vysít 10 semen. Devět semen z deseti doporučuje pořídit si pořádný kožich (nechápu proč, když už bude jaro)
okra1.jpg
.
Read more : Ibišky Hibiscus (včetně okry) | Zobrazení : 80993 | Odpovědi : 42


Jam.Dioscorea batatas

Nejotužilejší jam.Dá se pěstovat i ve střední evropě.Hlízy jsou velké jako pěst červené barvy.Možno pěstovat u plotu pne se jako svlačec.Na množení se používají pupenové hlízy.Mám jich velké množství jestli někdo chce at se ozve.
Read more : Jam.Dioscorea batatas | Zobrazení : 42110 | Odpovědi : 15


Trsť rákosovitá Arundo donax

trsť rákosovitá Arundo donax
Rostlina pocházející z jihu, kde tvoří porosty podobné našemu rákosu, ale vyšší. Oddenky jsou jedlé vařené nebo syrové, mohou se i sušit a mlít na mouku, která se většinou míchá s obilninovou. Listy se vaří, ale jsou velmi hořké. Používají se i mladé výhonky.
Léčivé účinky: kořen vyvolává pocení, je diuretický, uklidňující a zastavuje tvorbu mateřského mléka. Pasta z kořene se nanáší na čelo při bolestech hlavy. Izolované alkaloidy z kořene ...
Read more : Trsť rákosovitá Arundo donax | Zobrazení : 10548 | Odpovědi : 3


 

Přihlásit se


Statistiky

Celkem příspěvků 8678 • Celkem témat 1191 • Celkem členů 933

cron