Právě je pát 19. dub 2024 18:05:26

News News of Jedlé rostliny

Site map of Jedlé rostliny » Fórum : Jedlé rostliny

To co roste všude samo anebo to, co by většinu lidí nenapadlo jíst.

Mléč zelinný Sonchus oleraceus

mléč zelinný Sonchus oleraceus

Podle pfaf:
Mladé listy jsou jedlé syrové nebo vařené. Tento druh má nejlepší chuť listů v celém rodu, obvykle mírný příjemné aroma, zejména na jaře. Mohou být přidány do salátů, vařené jako špenát nebo se používají v polévkách atd. Listy obsahují asi 30 - 40 mg vitamínu C na 100 g, 1,2% bílkovin, 0,3% tuku, 2,4% sacharidů, 1,2% popela. Je k dispozici i analýza sušiny (viz pfaf). Může být lepší odstranit ...
Read more : Mléč zelinný Sonchus oleraceus | Zobrazení : 7393 | Odpovědi : 0


Zmarlika Jidášova (judášovec) Cercis siliquastrum

zmarlika Jidášova Cercis siliquastrum

Ivana píše:zmarlika jidášova Cercis siliquastrum
obrázky
popis
Překlad z pfaf:
Jedlé jsou syrové květy, mají nasládle kyselou chuť a jsou pěkné jako přídavek do salátu. Poupata se nakládají a používají jako koření. Jedí se také syrové plody.

zmarlika čínská (japonská) Cercis chinensis=C.japonica
obrázky
popis
pfaf: Přestože nebyly nalezeny žádné údaje o poživatelnosti, semena obsahují v sušině 16,6% bílkovin, 9,2% tuku a 2,8% popela.

pfaf má ještě:
Cercis canadensis, jedlé květy jako ...
Read more : Zmarlika Jidášova (judášovec) Cercis siliquastrum | Zobrazení : 7276 | Odpovědi : 0


Kmín kořenný (rasca) Carum carvi

kmín kořenný Carum carvi
Netřeba představovat. Podle pfaf má jedlé také listy i kořen a je léčivý (rating 4,3).
K setí pfaf říká, že by se rostliny neměly přepichovat, neboť mají citlivé kořeny. Sít doporučují jakmile jsou semena zralá. Moje zkušenosti s vyséváním kmínu jsou asi tříleté, vysévala jsem ho do trávníku, do truhlíku, do vaničky za okno, mnohokrát. A nic. Nakonec jsem před nedávnem s údivem zjistila, že mi roste v odpoženém truhlíku kam ...
Read more : Kmín kořenný (rasca) Carum carvi | Zobrazení : 16267 | Odpovědi : 5


Pupava bezlodyžná ( krasovlas) Carlina acaulis

pupava bezlodyžná Carlina acaulis
Poměrně známá rostlina, je léčivá a jedlá. Jí se květní lůžko, které chutná jako kedlubna. Rating podle pfaf 2,2. Pfaf uvádí jako jedlý i kořen, který má podle Zentricha ostře palčivou chuť a také říká něco o loupaném stonku, ale rostlina téměř žádný stonek nemá takže si to v praxi vůbec nedovedu představit. Loupání lůžka je pěkně pichlavá práce. Léčivé účinky podle pfaf: proti nadýmání, na vyvolání pocení, pro trávení, močopudné ...
Read more : Pupava bezlodyžná ( krasovlas) Carlina acaulis | Zobrazení : 7040 | Odpovědi : 0


Lufa

lufa ostrohranná Luffa acutangula a lufa válcovitá Luffa aegyptiaca = Luffa cylindrica
Nezralé plody se jí jako zelenina, ze zralých se vyrábí žínky. Patří do příbuzenství okurek, ačokči, dýní a melounů mezi rostliny tykvovité.
lufa ostrohranná obrázky
článek
Read more : Lufa | Zobrazení : 10264 | Odpovědi : 2


Bolševník obecný (bršť) Heracleum sphondylium

bolševník obecný (bršť) Heracleum sphondylium
Podle pfaf a J.A.Zentricha
Jedlý (listy, kořen, stonek), léčivý (nať a kořen) protikřečový, proti epilepsii, na lupénku, používá se pouze tinktura. Bolševníkový likér působí jako afrodisiakum. Nezralé plody jsou jedovaté. Pfaf uvádí i sedativní účinky a na vykašlávání.
Je nutno připojit varování: šťáva z čerstvé rostliny, která se dostane na kůži a následně je vystavena slunci způsobí fotodermatitidu s puchýřky. Tento účinek šťávy (stejně jako šťávy z příbuzného bolševníku velkolepého ...
Read more : Bolševník obecný (bršť) Heracleum sphondylium | Zobrazení : 13531 | Odpovědi : 3


Merlík všedobr Chenopodium bonus-henricus

Chtěla bych se zeptat na merlík všedobr. U nás roste sem tam planě, posbírala jsem semínka a vysela, ale skoro nic mi nevzešlo. Zkoušela jsem setí z jara i na podzim, zahrnout i rozhodit po povrchu a jen přitlačit, ale moje pokusy byly k ničemu. Dříve se prý používal jako zelenina, je opravdu chutný. Roste na zanedbaných plochách spolu s kopřivami, ale protože takových ploch ubývá začíná z přírody mizet. Jinak mě nadchlo Vaše fórum, ...
Read more : Merlík všedobr Chenopodium bonus-henricus | Zobrazení : 18580 | Odpovědi : 7


Česnek medvědí Allium ursinum

Česnek medvědí Allium ursinum
Volně rostoucí česnek s širokými listy. Listy a cibulky jsou jedlé, má léčivé účinky podobné pěstovanému česneku. Kvete na jaře, v létě listy zvadnou a zatahují.
Obrázek
Read more : Česnek medvědí Allium ursinum | Zobrazení : 6948 | Odpovědi : 1


Pcháče (pichliače) Cirsium

Zbavuju si zahrádku přemíry pcháčů.
pcháč rolní (oset) Cirsium arvense
Jedlé (2) listy, kořeny, stonek (podle pfaf):. Kořen prvního roku - syrový nebo vařený. Výživnější, ale spíše nevýrazný, nejlépe ve směsi. Kořen je bohatý na inulin, podobný škrobu, který u některých lidí působí nadýmání. Stonky - oloupané a vařené jako chřest. Listy - syrové nebo vařené. Poměrně nevýrazné chuti, ostny je třeba odstranit, je to pracné a jen velmi málo jedlých částí listu zůstane. Listy ...
Read more : Pcháče (pichliače) Cirsium | Zobrazení : 15446 | Odpovědi : 5


Které rostliny jsou zdrojem jedlého oleje?

lískové oříšky 60% tuku
bukvice 48%
černý bez
Bezinkové máslo:
Zralé plody pomalu vaříme, tuk z povrchu odebíráme. Po ztuhnutí se používá jako máslo nebo jako mazání při zápalu plic.
Zdroj: http://slovanstvo.wz.cz/prispevky/rostlinnastrava.htm
Read more : Které rostliny jsou zdrojem jedlého oleje? | Zobrazení : 3897 | Odpovědi : 0


 

Přihlásit se


Statistiky

Celkem příspěvků 8678 • Celkem témat 1191 • Celkem členů 933

cron