Právě je úte 23. dub 2024 12:39:18

News News of Jedlé rostliny

Site map of Jedlé rostliny » Fórum : Jedlé rostliny

To co roste všude samo anebo to, co by většinu lidí nenapadlo jíst.

Vrbovka (vrbka) úzkolistá

vrbovka (vrbka) úzkolistá Epilobium angustifolium (Chamaenerion angustifolium)
Patří do stejné čeledi jako pupalka dvouletá. Roste hojně zejména na lesních pasekách, také ale v lesních lemech, na náspech a na ruderálních stanovištích. Od nížiny do subalpinského stupně. Je zaměnitelná s vrbovkou rozmarýnolistou (E. dodonaei), která se vyskytuje téměř výhradně v lomech a na výsypkách, víceméně vzácně, na severní Moravě roztroušeně.
Vrbovka úzkolistá má jedlé listy, mladé výhonky, květy a kořen. Z listů se připravuje fermentací takzvaný ...
Read more : Vrbovka (vrbka) úzkolistá | Zobrazení : 22924 | Odpovědi : 7


Kyprej vrbice (vŕbica)

kyprej vrbice Lythrum salicaria
Jedlé listy, lodyha, kořen, květy. Květy se používají též jako barvivo do potravin. Běžná rostlina na vlhkých místech u vody - řeky, rybníky, potoky.
Lythrum_salicaria1.jpg
Read more : Kyprej vrbice (vŕbica) | Zobrazení : 5461 | Odpovědi : 0


Popenec břečťanovitý (zádušník)

popenec břečťanovitý Glechoma hederacea
Popenec břečťanovitý je naše běžná rostlina. Roste v trávnících. Listy a mladá nať se používají do salátů, nádivek, polévek. Je i léčivý.
Recepty
popenec.jpg
Read more : Popenec břečťanovitý (zádušník) | Zobrazení : 13867 | Odpovědi : 2


Lopuchy Arctium

lopuch větší Arctium lappa, lopuch plstnatý Arctium tomentosum
Lopuch je velmi běžná rostlina. Kořen je jedlý, dá se také pražit na kávu. Udává se, že kořeny je nutno sbírat pouze z nekvetoucích rostlin, tedy prvním rokem, poté kořen dřevnatí. Existují i vyšlechtěné kultivary na kořen, původem snad z Číny.
Srdce lopuchu
lopuch1.jpg
lopuch2.jpg
Arctium_tomentosum.jpg
Read more : Lopuchy Arctium | Zobrazení : 23425 | Odpovědi : 10


Hrachor hlíznatý (ořeška) Lathyrus tuberosus

hrachor hlíznatý (dříve hrachor ořeška) Lathyrus tuberosus
Běžná vikvovitá rostlina, má jedlé hlízky, kulovité nebo vejcovité. Roste na mezích, u cest, na náspech, od nížiny do pahorkatiny.
hrachor_hliznaty.jpg
Read more : Hrachor hlíznatý (ořeška) Lathyrus tuberosus | Zobrazení : 16606 | Odpovědi : 6


Krvavec menší Sanguisorba minor

krvavec menší Sanguisorba minor
Používají se čerstvé listy, skladování není možné. Udává se ořechová chuť a okurková vůně. Podporuje chuť k jídlu a posiluje žaludek.
Vytrvalá rostlina, u nás volně roste na suchých stráních. Je poměrně hojný, u Brna roste například na brněnské přehradě.
Dá se i pěstovat, vysévá se v dubnu až květnu, je doporučeno pěstovat jednotlivé rostliny asi 30 cm od sebe. Může růst na slunci nebo v polostínu, půda má být suchá, ...
Read more : Krvavec menší Sanguisorba minor | Zobrazení : 37524 | Odpovědi : 17


Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Já mám nejraději ptačinec žabinec, je chutí naprosto úžasný.
Následuje kopřivový špenát, listy sedmikrásky (ale to je hodně práce) a listy popence.
Dělala jsem i ochutnávky, kterých se zúčastnilo víc lidí, můžu sem dát odkazy.
Read more : Co vám chutná nejvíc z planých rostlin? | Zobrazení : 34673 | Odpovědi : 17


Jedlé květy

Napsala jsem o nich článek. Je to vytažené z pfaf.
Read more : Jedlé květy | Zobrazení : 12444 | Odpovědi : 6


Pupalka dvouletá

Oenothera biennis má nejen pěkné květy, ale je navíc vybavena i silným kořenem, který se dá dobře využít v kuchyni. Semínek má požehnaně a při samovolném vysemenění do holé půdy strávíte nemálo času jednocením. Doporučuji pozdější výsev, okolo července, abychom předešli vybíhání do květu. Což stejně několik rostlin udělá. Od prvních mrazů pak až do jara můžeme ze záhonu s dostatkem živin sklízet i 4cm silné kořeny s plochou listovou růžicí, která krásně kryje půdu. ...
Read more : Pupalka dvouletá | Zobrazení : 15448 | Odpovědi : 6


Zvěšinec zední (cimbalok)

Na jméno si nevzpomenu, leze to po zdech, po skalách a strká to semeníky do spár. Na patě zdi mi to roste samo. Prý to pěstovali mniši v klášterech.
atohlemamtaky.JPG
merodova.JPG
Hrušeň "merodova" s něčím, co mi roste na celém pozemku. kvete to ve složeném okolíku žlutými květy. Pak se vysemeňuje chmýřím.
goji.JPG
Read more : Zvěšinec zední (cimbalok) | Zobrazení : 9764 | Odpovědi : 3


 

Přihlásit se


Statistiky

Celkem příspěvků 8678 • Celkem témat 1191 • Celkem členů 933

cron