Samozavlažovací květináče z barelu

Klasické postupy, experimentální metody. Vaše zkušenosti, co se vám osvědčilo a co ne.

Samozavlažovací květináče z barelu

Příspěvekod Misazap » stř 23. říj 2013 19:43:13

Ahoj, nevím jestli jsem trefila správné téma, nenašla jsem místo které by se věnovalo třeba nějakým biobalkonům a bioterasám ;-), i když na biozahradě se nedivím, no ale snad mě s tím nevyženete.
Protože naše zahrada je k pěstování čehokoli prostě nevhodná, tak jsem hledala alternativu. Samozřejmě nějakou ne moc finančně náročnou. No a zatím nejlepší co se mi povedlo jsou samozavlažovací květináče z barelu. Postup by měl být zřejmý z přiložených fotek. Barely mi poskytla jedna z dodavatelských firem za symbolickou cenu, nechci psát která, ale jiné mi rozhodně vyhovovat nechtěly :-(.
barel1.jpg
barel1.jpg (25.59 KiB) Zobrazeno 18604 krát

barel2.jpg
barel2.jpg (25.14 KiB) Zobrazeno 18604 krát

Barel se naplní normální hlínou s přídavkem humusu (kompostu), jen si dávám pozor, aby do hrdla, které vzlínáním zavlažuje celý barel, šla spíš drobnější humózní část (ne kameny, větvičky a podobné).
Kytky v tom rostou jak divé, zatím jsem do toho strkala spíš okrasné, moc si v tom libovala Jiřinka, kterou mi žrali slimáci tak, že nemohla vůbec vyrůst, v létě po přesazení krásně obrostla a dokonce kvete. Podobně se to líbí chryzantémě.
Zkoušela jsem tam dát cibuli a na tu to bylo moc vlhké (asi), byly to takové jakési pomřelé zbytky, ale rostly celý rok, tak to možná bylo "nevhodnou" sadbou. Na příští rok mám nachystané jahody (jedny zakořeňovaly letos, tak doufám v pěknou úrodu napřesrok).
Nahrazuji s nimi květníky kolem baráku, které se ve vedrech musely denně zalévat a další chystám právě na terasu, doufám že vláha z barelu květinám pomůže vyrovnat se s drsnými podmínkami naší terasy (sluníčko a vítr). Do většiny chci dát zeleninu, zkusím asi i mrkev.
Tady jak vypadá ta "zkomírající" jiřinka, má tam i tu chryzantému, vypadaly že sotva přežijí, tak jsem je tam strčila dohromady. Vlevo levandule a vpravo je myslím rukola.
barel3.jpg
barel3.jpg (39.83 KiB) Zobrazeno 18604 krát

Ještě na ně plánuju doplnit převis proti slimákům (tu jiřinku mi teď trochu ožrali, ale už je dost velká aby jí to nevadilo) a taky ty květináče nějak opěknit, asi nějakým plůtkem z větviček.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Samozavlažovací květináče z barelu

Příspěvekod Ivana » čtv 24. říj 2013 8:44:14

To je skvělý nápad. Dole je taky hlína nebo je to tam volné? Taky by mě zajímalo co to dělá když přijde přívalový déšť.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Samozavlažovací květináče z barelu

Příspěvekod jiho » pon 28. říj 2013 18:51:29

Podle obrázku je prostor pod "trychtýřem" bez zeminy, ta vyplňuje pouze vnitřní prostor trychtýře a celou horní část nad ním. Vzhledem k tomu, že jsou tam vyříznuté také nalévací otvory, tak při přívalovém dešti přebytečná voda prostě těmi nalévacími otvory přeteče.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Samozavlažovací květináče z barelu

Příspěvekod Misazap » pon 04. lis 2013 23:42:23

Přesně tak, spodní část je vlastně jen nádrž na vodu a pro případ samo-zalévání deštěm má otvorem rovnou vyřešený přepad.
Ještě jsem zapomněla dodat, že se ten barel nejlíp řeže pilkou. Dřív jsem zkoušela odlamovací nožík, ale pilka je lepší, nožíkem řežu jen dva svislé tahy na zalévacím otvoru (upozornění: kdybyste to zkoušeli, řežte od dna směrem nahoru, občas to sklouzne a naopak by to udělalo zářez do nádrže).
Podobný princip funguje u jakékoli plastové nádoby, zkoušela jsem plastové 5ti litrové barely, 3litrové od sirupu jsou trochu náročnější kvůli tvaru a pak jakékoli Petky. Jen u jiných barelů a PETek "prodlužuji" hrdlo buď kusem jiné petky (a zaklesnout do sebe - zkoušela jsem lepit stříbrnou páskou, ale pod vodou povoluje) nebo třeba kelímkem od jogurtu (to u těch větších barelů).
Délkou hrdla a složením zeminy(stačí v hrdle a trochu nad ním) se dá měnit výsledná vlhkost půdy v "květináči". Chce to zkoušet.
Zatím ty zkušební barely fungovaly velice pěkně celý rok, teď si jen musím dát pozor, aby mi v nich nezmrzla voda, to by asi nevydržely.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň


Zpět na Způsoby pěstování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron