Založit nový záhon bez rytí?

Klasické postupy, experimentální metody. Vaše zkušenosti, co se vám osvědčilo a co ne.

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Hanča » ned 02. kvě 2010 12:05:54

Ivana píše:Pýr, kopřivy i bršlici máme v přebytcích. Kopřivy je nejvíc - tu budu sklízet na špenát a nechám kus i pro vatovce, pýr i bršlice jsou léčivé, ale někde bych místo nich určitě chtěla něco jiného.
Zrovna ty jahody mě zajímají, včera když jsem hrabala suchou třtinu křovištní a pětileté nánosy dalších druhů trav se vespodu ukázaly jahody. Potřebovala bych je přesadit, takže to zkusím.
Taky mě těší že už za rok je půda pod tím kyprá. Ještě by mě zajímalo, jestli jste někdo do toho zkoušeli vysazovat nějaké vytrvalé rostliny nebo keře - to si tak nějak neumím představit, jak bude ten záhon vypadat za pět let. A taky jestli máte někdo zkušenost s tím, za jak dlouho se rozloží lepenka.


Dělala jsem takhle loni záhon s trvalkami, pár keřů je tam taky, dávala jsem jen kartony a navrch slámu. Je fajn, jak se pod kartony drží vlhko a je tam spousta žížal, předtím to bylo hodně vyschlé místo. Taky jsem zvědavá, jaké to bude za pět let. Za ten rok se karton úplně rozložil, sláma je, ale porostla popencem, takže to právě hezky kvete i tam, kde trvalky ještě nevyrazily (nevím, jestli časem nebudu řešit, co s přebytečným popencem, ale věřím, že se to dalším mulčováním zvládne).
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Ivana » ned 02. kvě 2010 12:13:35

Předpokládám, že kytky jsou v pohodě? Jestli jo, asi to taky zkusím.

Jestli nevíš co s popencem, já dělám sirup
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Hanča » ned 02. kvě 2010 12:28:46

Kytky jsou v pohodě, jen je budu muset nějak líp uspořádat, zatím jsem sázela způsobem zaplnit místo, aby tam rostly kytky a ne plevel, takže je to trochu bez ladu a skladu.
Taky se tu skvěle daří šnitlík - napřed je to kytka, když odkvete, seříznu ho a pak funguje jako zelenina, na sklizeň do mrazáku :D .
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Ivana » ned 02. kvě 2010 12:48:46

Popencový sirup jsem přesunula do Receptů.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod komara » stř 05. kvě 2010 20:51:59

Rada bych zavedla mulcovani na zahradce....vloni jsem tak trochu zkousela mulcovat posekanou travou. Chtela bych zkusit slamu....muzete mi poradit, kde ji sehnat? Ta z poli bude asi dost chemicky osetrena,ne? Diky za tip.
komara
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 05. kvě 2010 8:34:26
Bydliště: Praha-východ

Re: Založit nový záhon bez rytí?

Příspěvekod Hanča » čtv 06. kvě 2010 10:50:03

Dávala jsem slámu z pole, ale měla jsem ji od zemědělce, kterému se moc nedaří (= nemá tolik peněz na hnojiva).
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Předchozí

Zpět na Způsoby pěstování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků