Řez-neřez ovocných stromů

Klasické postupy, experimentální metody. Vaše zkušenosti, co se vám osvědčilo a co ne.

Re: Řez-neřez ovocných stromů

Příspěvekod jiho » pon 04. dub 2011 12:47:39

Ještě k těm broskvím - již jsem tady psal, že u nás jsou spíš na klimatické hranici. Starší broskev bez řezu silně prosychá a trpí klejotokem. Pokud se řeže (a to dost důkladně), tak se udrží mnohem déle v dobré kondici a plodnosti.

K otázce terminálu u jabloní a hrušní, s tím bych i souhlasil, i když mám jisté pochybnosti o sklízení ovoce z desetimetrového žebříku někde na okrajích koruny. Navíc to bude individuální u každé odrůdy. Vzpomínám si na hrušeň u dědy na zahradě - byla to Pastornica, prakticky neřezaná a co se nesklidilo z "dvojáku" tak spadlo na zem. U druhého dědy jsme měli hrušní několik odrůd, řezaly se minimálně a plodily dobře. Dokonce to ani nebyly extrémní topoly, nespíš díky dobře zkombinované odrůdě a podnoži (co to bylo za podnože ale nevím).

P.S.: Sháním hrušeň Červencová, nemáte někdo? Je to moje "srdeční záležitost", jako děcko jsem si jí opravdu moc užíval. :) (nejlépe čtvrtkmen, nebo zákrsek, nejsem veverka! ;) )
EDIT: Červencovou už jsem sehnal - na kdouloni. Tak jsem zvědav - slabě rostoucí podnož i méně vzrůstná odrůda. Abych ji pokud možno nemusel (moc) řezat.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Řez-neřez ovocných stromů

Příspěvekod Petra » sob 24. bře 2012 22:21:23

Ahoj, minulý týden u mne byli farmáři z ekofarmy Sluníčko a mluvili o broskvoních od Wanaty z pecek, že jsou malé, ale chuťově úžasné a nějak jsme zamluvili, zda jsou zdravé a zda prořezávají, zeptám se a dám vědět.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Řez-neřez ovocných stromů

Příspěvekod pierro » sob 24. bře 2012 23:58:52

Tak je to jen řezem anebo (na mé zahradě) dílem zajíců a spol. :-)

Ivana píše:Broskev a meruňka nejsou keře, ale stromy.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Předchozí

Zpět na Způsoby pěstování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron