Ivana - hledám (stav 10.5. 2011)

Zde jsou již neaktuální příspěvky ohledně výměn.

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Ivana » pát 29. led 2010 22:21:33

Ahoj, máš tu štětku s háčkama? Tu pravou soukenickou?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Tampere » pát 29. led 2010 22:33:31

Sbíral jsem ji na silvestra a je to ta pravá štětka soukenická opravdu pichlavá jako kaktus:-)
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Tampere » sob 30. led 2010 21:46:37

Na jakou adresu mám semínka poslat?
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Ivana » sob 30. led 2010 23:21:01

Lžičník a šalvěj bych si vzala a artyčok taky. A ta štětka: Vážně je to soukenická? Není důležité, že je pichlavá, jen musí být ten štět na konci ohnutý do háčku - jako na fotce. Latinská synonyma jsou složitá, takže někteří netaxonomové je občas zaměňují. Pokud máš vážně soukenickou tak mám velkou radost.
A než mi budeš posílat semena, řekni co bys chtěl ty ode mě.

stetka_soukenicka.jpg
štětka soukenická
stetka_soukenicka.jpg (53.27 KiB) Zobrazeno 17661 krát
stetka_plana.jpg
štětka planá
stetka_plana.jpg (50.74 KiB) Zobrazeno 17661 krát
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Tampere » ned 31. led 2010 9:49:32

Tak teď v té štětce soukenické nejsem jisté. Připadá mi, že háčky neměla:-(

Semena šalvěje muškátové pošlu hned jak budou uzrálá semena, tedy bývá to srpen až říjen tohohle roku. Je šalvěj muškátová letnička nebo dvouletka? Mám ji z gengelu a posílali mi ji manželé z Jindřichovic pod Smrkem. Na gengelu psali, že je to dvouletka a u mě (severní Morava, 3km od Šumperka, 290 m.n.m.) se chová jako jednoletka. Tak nevím...
Artyčok zeleninový a lžičník lékařský pošlu hned, jak budu znát tvoji adresu ;)

Měl bych zájem o pažitku čínskou, šalvěj lékařskou a zavinutku podvojnou.

S pozdravem
Tampere
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Evik » ned 31. led 2010 22:22:16

Měla jsem za to, že štětka je tu jen jedna. Dík za rozšíření obzoru. Jak půjdu na procházku se psama tak se podívám jaké u nás rostou, ale asi ty bez háčků. Protože kdyby to mělo takové "protiháky" tak by se s nimi o hodně hůř aranžovalo.

Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Ivana » čtv 04. úno 2010 11:49:16

Tampere:
1. Semínka dorazily, tvoje jsou na cestě.
2. Dvouleté rostliny se občas mohou chovat jako jednoleté, je to o nich známo (například některé zeleniny, o pupalkách tady někde píše Pierro). Nejspíš to nezáleží jenom na podmínkách, bude v tom i genetická dispozice. Kmín má být dvouletý, ale někdy se může chovat jako vytrvalý. Pokud máte někdo vytrvalý kmín, mám zájem o semínka (a asi nebudu sama).

Evik:
U nás rostou štětky dvě, štětka planá (dříve lesní, Dipsacus fullonum L. =D.sylvestris) a štětka laločnatá Dipsacus laciniatus. Liší se listy:
štětka laločnatá obrázek listu, obrázek rostliny
štětka planá neboli lesní obrázek s listy obrázek rostliny
Pak je tady ta zmíněná štětka soukenická, která byla dříve pěstovaná a zplaňovala, dnes je pokládána za vyhynulou, správně Dipsacus sativus (ale tam je ta obtížná část se synonymy, takže i Dipsacus fullonum auct.). Fotka nahoře pochází z botanické zahrady. Od obou předchozích se liší těmi zahnutými štěty (správně botanicky plevkami strboulu).
Dva druhy příbuzného rodu (dříve také řazené k rodu štětka) štětička chlupatá Virga pilosa a štětička větší Virga strigosa se odlišují kulovitým květenstvím.
Teprve teď je to to pravé rozšíření obzorů :lol:
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Tampere » čtv 04. úno 2010 15:01:29

Ivo, děkuji moc za odpověď a rozšíření obzorů. Dám vědět, zda semínka dorazily.

Ke štětce: Jen mě zaráží, že profesionální semenářské firmy vydávají nepravou štětku za pravou štětku soukenickou. Ad firma Seva-flora. Pak si laik připadá, jak... Myslel jsem si taky, že štětka existuje jen jedna.
Štětku soukenickou jsem našel na německých stránkách věnujících se Švábské květeně. Asi není nejlepší zavlékat rostlinu z cizích klimatických podmínek do naší přírody. Nikde na českých webech se jakýkoli obrázek štětky soukenické nenachází.

S pozdravem
Tampere
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod Ivana » čtv 04. úno 2010 15:46:18

Zrovna štětku bych zahradnictvím nevyčítala, tam je to opravdu o synonymech, což je problematika pro laika nebo pro běžnou firmu složitá až nepřístupná. Ta mají zahradnické firmy z mého pohledu botanika na svědomí těžší zločiny, týkající se věcí nesložitých a obecně známých.
Seva Flora opravdu nabízí štětku soukenickou, Dipsacus sativus, což by měla být zcela nepochybně ta pravá s háčkama. Zkusím to sehnat a dám vědět, co z toho vyrostlo - možná to ta pravá bude.
Obrázek štětky soukenické najdeš na stránkách brněnské univerzity, i když musím uznat, že na něm není nic moc vidět. A ještě ke tvé stížnosti: přidám si ji na svou stránku, zjistila jsem, že mi tam fakt chybí.
Co se týká zavlékání cizích rostlin, máš pravdu. Ale štětka soukenická se u nás historicky pěstovala a nepatří mezi invazní druhy, takže nevidím žádný důvod proč si ji na zahrádce nepěstovat.

Jak je to se synonymy u štětky:
(Odborná exkurze pro odolné)

Latinské jméno druhu se skládá ze jména rodového (u štětky Dispacus), druhového přívlastku (u štětky například sativus nebo sylvestris) a jména autora, který druh popsal. Často to bývá Karl Linné, který se píše L.
Pokus se názor dalšího taxonoma liší a například druh přeřadí do jiného rodu nebo s ním dělá jiná taxonomická kouzla, uvádí se jméno původního autora popisu druhu v závorce, a jméno toho druhého za závorkou, například (L. ) Wild.
Synonymum je jméno souznačné, to znamená synonyma jsou všechna jména stejné rostliny, pod kterými byla kdy uváděna. Používá se jedno jméno, kterému se říká platné. Nicméně taxonomů je mnoho a někdy mohou mít různý názor na jednu rostlinu, takže každý z nich pokládá za platné jméno jiné.
U štětek je to v současné době takhle (podle Klíče ke květeně České republiky):
štětka soukenická, platné jméno Dipsacus sativus (L.) Honck., synonyma Dipsacus fullonum auct. auct. znamená různé autory taxonomy
štětka planá (lesní), platné jméno Dipsacus fullonum L., synonymum Dipsacus sylvestris Huds.

Takže když najdete latinské jméno Dipsacus fullonum a bude za ním L., je to ta planá neboli lesní. Pokud bude za latinským jménem následovat cokoli jiného než L., je to štětka soukenická. Pokud bude za latinským jménem chybět jméno autora, doporučuji považovat zdroj za nedůvěryhodný.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ivana - hledám

Příspěvekod sklenka » čtv 04. úno 2010 18:57:01

Z požadovaného můžu nabídnout (v omezeném množství):
rmen barvířský
lebeda zahradní červená
náprstník velkokvětý
sléz maurský
tabák (ale nevím, který, dostala jsem semínka od jedněch biopěstitelů jako "dobrý tabák ke kouření")
hrachor vonný
pilát lékařský - asi 3 roky stará semena, klíčivost asi bude bídná
agastache (taky nevím, která to je, ale mám podezření na rugosu, po anýzu ale trochu voní, kvete modrofialově)
zimolez kamčatský můžu šmiknout řízek nebo zkusit pohřížit větvičku
Zdraví Lenka
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

PředchozíDalší

Zpět na Archiv výměn rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron