Podzim 2011

Re: Podzim 2011

Příspěvekod bobek » čtv 22. pro 2011 13:12:58

Ivana píše:Co popínavky? Některé adély ti to zarostou za jednu sezónu. Ale neměly by včely mít na výletu slunce?


Ty víš o nějaké stálezelené popínavce která by to svedla za sezónu ? Mne napadá leda břečťan ale myslím že ten tak rychlej není.

Česna by v ideálním případě měla být orientovaná na jihovýchod ale podmínkou to není.

Jinak je zajímavé že jsem ptačí zob považoval za stálezelený keř a až teď když hledám vhodný exemplář k namnožení zjišťuji že je to jak píše Yaw - existuje stálezelená ale i opadavá forma.

pavel: díky za typ na mahonii cesmínolistou ale té se u mne nedaří. Mám pár keříku už cca 5 let a mají zcela minimální přírůstky.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Podzim 2011

Příspěvekod Ivana » čtv 22. pro 2011 13:34:59

A jo, promiň. Měla jsem si uvědomit hned že hledáš něco stálezeleného.
Ale stejně.. To se dneska kradou i včely?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Podzim 2011

Příspěvekod bobek » čtv 22. pro 2011 13:54:12

Bohužel kradou a kolikrát i ve velkém :evil:

Danka: tu hlohyni zkusím taky, to je dobrej nápad, snad u mne půjde. Už mám v jedné zahradě ve Strašnicích vyhlédnuté krásné exempláře s červenými a žlutými plody. Snad mne majitel pustí dovnitř ... Nevíte někdo kdy je vhodná doba na řízkování hlohyně ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Podzim 2011

Příspěvekod yaw » pát 23. pro 2011 7:24:35

Ahoj Bobku,
víš co mě ještě napadlo? Včera když jsem šel večer domů a koukal kde bych ti odřízl kdejakou větvičku ptačího zobu, tak jsem cestou narazil u souseda na Babmbus :o :shock: . Ještě teď je zelený a za rok se mu tam vytvořilo pořádný 2metrový roští. To by tě u té Sázavy možná i z té tvé chaloupky vystrnadilo. Praktické zkušenosti s ním nemám, ale na netu píší, že se množí odkopky od jara do léta, a že je vhodný na živé ploty, existují mrazuvzdorné druhy (do -20°C).
Možná, že mě teď za ten nápad začnou kamenovat permakulturní puristi :lol: . Když mně by to taky ale bylo líto, kdyby mi nějaký vandal rozšlapal evt. šlohnul moje holčičky-včeličky.
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Podzim 2011

Příspěvekod Ivana » pát 23. pro 2011 10:24:04

Neboj se, permakulturní extremisti co rádi kamenujou tady už naštěstí nejsou.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Podzim 2011

Příspěvekod jiho » pát 23. pro 2011 13:03:12

yaw píše:... Babmbus :o :shock: . Ještě teď je zelený a za rok se mu tam vytvořilo pořádný 2metrový roští. To by tě u té Sázavy možná i z té tvé chaloupky vystrnadilo. Praktické zkušenosti s ním nemám, ale na netu píší, že se množí odkopky od jara do léta, a že je vhodný na živé ploty, existují mrazuvzdorné druhy (do -20°C).

O Bambusy se snažím už delší dobu, letos jsem si dokonce hrál s výsevy. Prakticky mám vyzkoušen hlavně druh Fargesia (Semiarundinaria) nitida, který jsem měl na zahradě asi 20 let. Než mi vykvetl a odešel do bambusového nebe. Teď už je prý nová generace, která by měla zase vydržet asi 50 let, než vykvete. Ještě jsem si ji znovu nepořídil, i když se na to chystám. Dokáže udělat dekorativní houští, vysoké až 4 metry. Co jsem ji měl, tak jí snad jen jednou trochu namrzly listy.

Teď mám po jednom trsu Phyllostachys nuda a parvifolia, oba na mlýně přežily po přesazení už dvě zimy vcelku bez problémů. Sasa palmata je výběžkatý druh, který se velmi rychle rozrůstá dlouhými podzemními oddenky. U nás ale snadno namrzá nadzemní část. Oddenek ale přežije bez problémů. Na rozdíl od popisu v literatuře mi tento druh dorůstal do výšky necelého metru.

Letos jsem vysel dva druhy, Phyllostachys rubromarginata a kwangsiensis. Semenáčky obou druhů jsou teď asi 20 cm vysoké, několik P. rubromarginata jsem nechal venku a zbytek přezimuji v domě. Příští rok se uvidí.

(Možná je to na samostatné téma Bambusy. Ale kam s nimi? Tipoval bych Rostliny, ale ty mají v popisu "jedlé, léčivé, ovocné i jiné stromy", ale když bambusy nejsou stromy (spíš trávy) a jedlé jsou taky jen některé... ;) )
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Podzim 2011

Příspěvekod pavel » stř 28. pro 2011 18:19:28

Ještě mě napadla další rostlina, která by byla vhodná i pro včelky:
Lonicera fragrantissima – zimolez nejvonnější) j
Metlovitý 1,5 až 2 m vysoký keř čeledi Caprifoliaceae – zimolézovité. Je ceněný zejména pro velmi časný krémově bílý a příjemně vonný květ. Pochází z Číny. Zimolezy se obecně považují za dobré nektarodárné i pylodárné dřeviny.
Na pěstování jsou nenáročné, mám jednu rostlinu druhým rokem a má cca 60 cm výšku. Kvete údajně začátkem roku, mně ještě nekvetla. Oproti ostatním Lonicerám neopadává, nebo velmi málo.
pavel
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 12. lis 2009 19:34:15

Re: Podzim 2011

Příspěvekod Danka » stř 28. pro 2011 21:07:10

Já jdu zkusit hlohyni šmiknout teď, letní řízky se nějak neuchytily, i když možná to bylo mojí “péčí“. Zkušenosti nemajíc, část zapíchnu do hlíny pod listí a část schovám na jaro. Mají šanci, co myslíte?
Bambusové fórum by se mi moc líbilo, pořád hledám ty správné, ale nejpozději letos už bych něco chtěla pořídit.
Zdravím, Dana.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Podzim 2011

Příspěvekod bobek » stř 28. pro 2011 21:31:09

Tady píšou že hlohyně by se měla řízkovat v červenci až říjnu. Myslím že je to zajímavej odkaz.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Podzim 2011

Příspěvekod yaw » čtv 29. pro 2011 15:45:37

Ahoj Bobku,
přeji ti do roku 2012 hodně zdraví, jasnou mysl, jasné nebe nad hlavou a hodně štěstí při objevování zázraků přírody.
Přikládám fota keřů, budu si množit jen to rychlerostoucí ligustrum(prostřední obrázek. Pokuď se ti zalíbí, dej vědět, taky ti nařežu řízky.

sousedův 2letý bambus
Obrázek
rychlerostoucí ligustrum (nebo co?)
Obrázek
klasické ligustrum + my wife pro porovnání
Obrázek
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

PředchozíDalší

Zpět na Archiv pokecu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron