Co budete letos sít a sázet?

Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod Ivana » stř 27. led 2010 19:24:32

My toho budem sázet opravdu hodně - téměř všechno co chceme.
Zatím máme jen ibišek, kalinu, juku, mahonii, staré jabloně, rybáz, maliny, vrby, zbytek máty a dobromysli a z dalších rostlin jen volně rostoucí jako rozrazíil potoční, vratič, třezalku, řepík, tužebník, kostival, merlík všedobr, mochnu stříbrnou.
Z našich stávajících pozemků budeme přesazovat arálii, eleuterokok, jinan, schizandru, moruši a z rostlin třapatku, šišák a ty nejběžnější léčivé druhy jako šalvěj, meduňku a další.
Z opuštěných zahrádek si vezmu denivky, akébii, řízky z arónie a možná tam ulovíme i nějaké podnože na jabloně. Z výsadeb někde ustřihnu řízek netvařce a sousedka mi dá větvičku buddleje.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod kořenářka » stř 27. led 2010 20:11:09

Mohu Ti poslat řeckou dobromysl (O. heracleoticum), sladkou marockou mátu a francouzský estragon. Čeká mne rekonstrukce některých matečnic. Řecká dobromysl se nechává odkvést, během srpna se sklidí koncové klásky, usušené se odrhnou na sítu. Vzniklé šupinky obsahují nejvíc voňavé silice z celé rostliny. Když v srpnu prší, trochu to černá. Ve výkupu by to nevzali ale doma se to ztratí, obsah silice to neovlivní, silně aromatické jsou i stvoly, když je stříhám a házím do kompostu na jaře.
Má smysl snažit se vracet do volné přírody jaterníky? Tady se všechny ztratily a moc mi v těch mezích chybí. Něco jsem vysázela, ale jsou to chudáčci.
Jaro je pro mne velikánský maraton ale těším se na voňavé jarní podvečery a zpěv ptáků.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod Ivana » stř 27. led 2010 21:01:18

Díky za nabídku, Origanum heracleitum jsem si už koupila a estragon máme, většinou tolik že ho nestačíme spotřebovat. Co je to marocká máta? Máty moc nemusím, nepatří mezi moje oblíbené, ale kdyby se mi to zamlouvalo, tak bych si vzala.
Jaterníky na mez moc nepatří, ty jsou spíš do lesa, do dubohabřiny. Na mez leda nějakou se starými duby, habry, lískami a aby byla dost široká aby tam byly podmínky jako v lese. Jestli je chceš sázet, nasbírej semena v lese v nejbližším okolí, sázet něco kupovaného není pro přírodu vůbec žádná pomoc. To jsou většinou vyšlechtěné kultivary a i kdyby nebyly, tak ty rostliny budou vždycky geneticky cizí, protože pochází z jiného regionu. Když se to zkříží s těmi původními tak to naopak může uškodit. Tohle je bohužel věc, kterou mnoho lidí nechápe a ve svatém nadšení sázejí do přírody kdeco.
Proč se ztratily? Vykáceli staré stromy? Postříkal to někdo něčím?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod kořenářka » čtv 28. led 2010 10:00:25

Když já ani nevím,jak a kdy zmizely, právě v těch mezích se starými lískami, duby, ptáčnicemi...jich bylo dřív plno. Nějakých 10-15 let jsem to ani neřešila, byly děti, pak jahody... Známý mi přivezl sazenice od Prčice, tj asi 8km odtud z přírody. Na zahrádce celkem rostou i kvetou, mimo ni je to horší. Plnokvěté kultivary semeno nedělají. Dávám si od začátku dost záležet na tom, aby dobytek nic neničil, skoro všechny remízky a tarasy jsme odhradili, zvířat máme málo, vychází nám max . 20 kg N na 1 ha. Splachy jsou tedy zanedbatelné. Pokud stačím uhlídat semena, zkusím to, děkuji. Mátu na jaře zabalím.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod Evik » pát 29. led 2010 23:04:36

Já už začala minulý podzim a na začátku zimy s výsevem skalniček a teď pěkně spinkají pod sněhem. Doufám, že mi konečně vyklíčí nějaké hořce, které se mi zatím nikdy nedařily. Jinak klasika - zeleninu na pole, pak doplnit trvalkové záhony, skalničky z loňských výsevů na skalku a pokud se mi podaří na jaře hnout s terénními úpravami na zadní zahradě tak i nějaké stromky a keře. Už se na to taky moc těším.

Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod Ivana » sob 30. led 2010 11:22:08

Jaké máš hořce?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod Evik » sob 30. led 2010 22:15:38

Už léta mám na skalce G. clusii a pak asi G. punctata. Minulý rok jsem si přikoupila G. verna, G. septemfida a G. sino-ornata jen nevím jestli ty dva poslední přežijí zimu. Nebyly na podzim v moc dobré kondici. A pod sněhem spí semínka G. clusii a G. verna z vlastního sběru a G. angustifolia ´Iceberg´, G. asclepiadea ´Alba´,G. kochiana, G. purpurea, G. septemfida ´Kolakowskyi´ z výměny semen a možná dorazí ještě G. dinarica. Tak uvidím zda budu s tím výsevem letos úspěšnější.
Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod Ivana » sob 30. led 2010 22:54:51

To máš fakt hezkou sbírku. Hořec žlutý nemáš? Ten sháním.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod Kohant » ned 31. led 2010 7:15:14

Dnes celery.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Co budete letos sít a sázet?

Příspěvekod bobek » ned 31. led 2010 8:31:20

Já dnes měsíční jahody :-)
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Další

Zpět na Archiv pokecu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků