Barvení látek rostlinnými barvivy

Barvení látek apod.

Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Ivana » pon 25. led 2010 19:48:20

Zkoušela jsem barvičky z některých rostlin, většinou bez moření. Toto je například kurkuma a třezalka.
Mnoho příspěvků a zkušeností s barvením rostlinnými barvivy je na fóru livinghistory.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Janina » pát 04. čer 2010 7:40:32

Navazuji na předchozí rozhovor:
Kamenec je v pořádku, ale četla jsem, že roztok skalice by se pak měl likvidovat jako nebezpečný odpad, což mi přijde trošku na hlavu postavené, pokud se někdo rozhodne přírodně barvit...
Docela mne zaujalo také rebarborové mořidlo, hlavně pro některé barvy. A s tou močí, mohla bych poprosit, jestli by ses příležitostně mohla kouknout do svých análů? Mám jich k dispozici o dost míň. :-) Já jsem získala dojem, že by se moč měla naopak nechat několik dní zrát a pak možná mořit i varem...? Napovídal by tomu neblaze proslulý zápach cechu barvířského... :-)
Uživatelský avatar
Janina
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 03. čer 2010 18:24:55
Bydliště: Čáslavsko

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Janina » pát 04. čer 2010 7:41:55

Jinak bez mořidla to asi má smysl jen v některých případech. Třeba šafránu. ;) Ten bych někdy ráda zkusila, musí to být nádherná barva...
Uživatelský avatar
Janina
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 03. čer 2010 18:24:55
Bydliště: Čáslavsko

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Ivana » sob 05. čer 2010 10:06:28

Na fóru livinghistory mají obsáhlé téma Barvení Velmi doporučuju, je tam spousta zkušeností.
Tu moč jsem trochu zkoušela, několik dní stará smrdí opravdu řádně - nemůžeš to mít v bytě. Na jedovatost skalice se zeptám.
Zajímá mě to rebarborové mořidlo - co o tom víš? Jako mořidlo se dá používat víc druhů, můžu se po tom podívat a dát sem seznam.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Ivana » sob 05. čer 2010 10:32:53

Mě barvení zajímá hodně, zdá se že i tebe. Asi to nějak přehledněji uspořádám aby všechno nebylo v jednom vlákně a aby se to i líp hledalo.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod jiho » sob 05. čer 2010 10:57:47

Janina píše:Kamenec je v pořádku, ale četla jsem, že roztok skalice by se pak měl likvidovat jako nebezpečný odpad, což mi přijde trošku na hlavu postavené, pokud se někdo rozhodne přírodně barvit...

Byl jsem vyzván, abych se vyjádřil k těm nebezpečným odpadům. Mořidla obsahující kovy jsou více či méně toxická vždycky, pokaždé záleží na dávce. Takže pokud bychom likvidovali desítky litrů barvící lázně s kovovými mořidly, neměli bychom je určitě vylévat do potoka. :!:

Kamence se používají při barvení dva, ten známější je síran hlinito-draselný, ale na barvení se používá také síran chromito-draselný. První obsahuje hliník, což je ve větších dávkách docela problém, ale chrom je toxický také. Síran měďnatý (modrá skalice) patří také k jedovatějším solím, ale není to zase taková tragédie, konec konců používá se také jako postřik proti plísním (například ve vinařství).

V barvených látkách se kovové soli používají právě za tím účelem, aby s barvivy na vláknech vytvořily nerozpustné komplexy (někdy se používá název laky, ale ten si nepleťme třeba s emailem... ;) ). Právě za tím účelem, aby barva "nepouštěla" a byla stálá. V takovém případě se po důkladném vyprání už téměř neuvolňují a obavy z toxicity jsou téměř neodůvodněné. Záměrně píšu dvakrát to "téměř", protože i tady záleží na mnoha faktorech. Takže například v případě alergií je třeba být opatrný.

Na druhé straně je nutné si uvědomit, že chrom, měď, železo a pod. patří k důležitým stopovým prvkům, bez kterých není možný zdravý růst rostlin a vlastně ani živočichů, člověka nevyjímaje.

A mimochodem - šafrán je ve větších dávkách také toxický!
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Janina » sob 05. čer 2010 15:01:09

Ivana píše:Na fóru livinghistory mají obsáhlé téma Barvení Velmi doporučuju, je tam spousta zkušeností.
Tu moč jsem trochu zkoušela, několik dní stará smrdí opravdu řádně - nemůžeš to mít v bytě. Na jedovatost skalice se zeptám.
Zajímá mě to rebarborové mořidlo - co o tom víš? Jako mořidlo se dá používat víc druhů, můžu se po tom podívat a dát sem seznam.


No, moč bych doma jistě nevařila. Hodlám ji vyzkoušet samozřejmě venku. :-)

Jinak děkuji za příspěvky ohledně toxicity. Budu to muset v našich podmínkách ještě zvážit.

Co se moření rebarborou týče, nemám bohužel ještě praktickou zkušenost a ani nevím, který přesně druh lze či nelze použít. Hodlám vyškemrat nať od sousedky, sama ji na zahrádce ještě nemám.
Věra Bidlová (Barvení pomocí rostlin) však uvádí moření pomocí řapíků rearbory. Půl kg řapíků nakrájet na malé kousky, hodinu vařit v 5l vody. Scedit a přefiltrovat přes jemné plátýnko či síto. Do roztoku vložit vlnu, nechat přijít k varu a vařit asi 30-40 minut.
"Materiál namořený rebarborou má světle hnědou barvu. Pokud se přidá do roztoku soda, abyse pH pohybovalo mezi 9-10, získá materiál barvu světle růžovou. Tato lázeň může být použita jako samostatná barvicí lázen nebo se vlna namořená rebarborou v alkalickém prostředí používá například do barvicích lázní z různých plodů (ostružiny, bezinky) nebo březové kůry."
Moření rebarborou je použitelné pouze na materiály živočišného původu.
Uživatelský avatar
Janina
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 03. čer 2010 18:24:55
Bydliště: Čáslavsko

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Ivana » sob 05. čer 2010 15:51:37

Dík za recept, tuhle knihu nemám.

Ještě k té toxicitě: vždycky záleží na tom, kolik toho je a jak s tím zacházíš. Kilo kuchyňské soli po požití způsobí člověku smrt. Napadlo by někoho označit kuchyňskou sůl za toxickou?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Janina » ned 06. čer 2010 14:58:57

Díky za tip na Living History, prošla jsem si to celé. Nejen poučné, je to i vtipné. :)
Uživatelský avatar
Janina
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 03. čer 2010 18:24:55
Bydliště: Čáslavsko

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Janina » čtv 17. čer 2010 16:35:23

Mám tu z minulého týdne také 2 vřetena vlny namořená rebarborou, zatím jsem vzorek zkusila obarvit v nálevu z kostivalu. Doufala jsem ve žlutou, ale vznikla z toho béžová se zelinkavým nádechem. Dále tu mám tričko 2x barvené v nálevu z vlaštovičníku, je z toho taková velice světlá oranžová-do-béžova. Doufala jsem, že druhý nálev barvu zasytí, ale zatím se mi sytosti podařilo dosáhnout jen s mladými lístky ořešáku. Vycházím z toho, co je mi bezprostředně dostupné, žádné "pravé" barvířské rostlinky jsem tu bohužel zatím neobjevila v dostatečně hojném počtu...
Uživatelský avatar
Janina
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 03. čer 2010 18:24:55
Bydliště: Čáslavsko

Další

Zpět na Barvení přírodními barvivy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník