Barvení ořešákem

Barvení látek apod.

Barvení ořešákem

Příspěvekod Janina » čtv 17. čer 2010 15:00:52

Výsledky barvení ořechovými listy. Jak je vidět, každá barva je naprosto odlišná, první dokonce i odstínem, který je béžový s růžovým nádechem. Netuším, jak se to stalo. :-) Všechna trička jsou barvena jednou, pro sytější barvu by si zasloužila ještě jedno kolo.
Zleva doprava: původní barva (je čistě bílá - focení barvy bohužel trochu posouvá..), poté barvení vlašskými ořechy podle pořadí výluhu.
Uživatelský avatar
Janina
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 03. čer 2010 18:24:55
Bydliště: Čáslavsko

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Ivana » čtv 17. čer 2010 15:22:48

To je zajímavé, ta první barva je opravdu do růžové. Co je to pořadí výluhu? Napřed jsi obarvila jedno tričko, pak druhé...nebo jinak? Jak dlouho jsi je nechávala v lázni? Listy čerstvé nebo sušené? Jsem zvědavá, nechceš mi napsat celý postup? Ono totiž při barvení rostlinnými barvivami hraje roli kdeco, například může hrát roli i to, z čeho je vyrobený hrnec.
To prostřední je nejtmavší, zajímalo by mě čím to je. Taky se zdá, že první tričko má jednolitou barvu a na tom prostředním si myslím vidím nějaké "mapy" (což by u přírodně barvených triček nemuselo být na škodu).

P.S. Nemám na to dát samostatné téma?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Ivana » čtv 17. čer 2010 16:10:53

Tady je taky barvení ořešákem (listy a obaly ořechů). Je to sice vlna, ale jeden odstín dorůžova tam taky je: http://michlena.rajce.idnes.cz/barveni_oresakem/#IMG_1497.JPG Originální příspěvek ke galerii tady: http://www.livinghistory.cz/phpbbforum/viewtopic.php?f=36&t=92&start=600 (asi v půlce stránky).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Janina » čtv 17. čer 2010 16:27:04

Pořadím výluhu jsem myslela, že jsou trička barvena v 1 lázni, to vlevo první, uprostřed druhé, vpravo třetí. Jinak vážně netuším, co způsobilo tu narůžovělou, ale je krásná. První tričko bylo barveno za studena cca 20 minut, druhé tričko již v den staré lázni 2x přivedeno k varu (mezitím jsem to nechala vychladnout do vlažna), třetí tričko stejný den jako druhé tričko krátce povařeno. Nálev je jen z listů.

Prostřední tričko je opravdu plné map, první vůbec, třetí jen mizivě.

Dalším poznatkem je, že mladé lístky (takové ty ještě fialovohnědé) barví mnohem lépe, do tmavších odstínů a rychleji, na teplou nazlátlou hnědou. Vyzkoušeno na vlně, po 14 dnech testu svělostálosti se nazlátlá víceméně vytratila, do popředí se však dostala právě ten narůžovělý nádech.
Srovnání zkusím vyfotit, ale je to bída, ty barvy odpovídají jen přibližně...
Uživatelský avatar
Janina
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 03. čer 2010 18:24:55
Bydliště: Čáslavsko

Re: Barvení látek rostlinnými barvivy

Příspěvekod Janina » čtv 17. čer 2010 16:37:24

Janina píše:Výsledky barvení ořechovými listy. Jak je vidět, každá barva je naprosto odlišná, první dokonce i odstínem, který je béžový s růžovým nádechem. Netuším, jak se to stalo. :-) Všechna trička jsou barvena jednou, pro sytější barvu by si zasloužila ještě jedno kolo.
tricka.jpg


Jo a pardon, ještě jsem zapomněla, to jsem právě našla v análech, že to první tričko nebylo mořené, další byla mořena kamencem (stejně jako to barvené vlaštovičníkem). Takže jsme s tou růžovou, počítám, doma. :-)
Uživatelský avatar
Janina
začátečník
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 03. čer 2010 18:24:55
Bydliště: Čáslavsko


Zpět na Barvení přírodními barvivy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron