Indický běžec, kachna co žere slimáky - souhrn zkušeností

Zkušenosti členů fóra Biozahrada k nejvíce diskutovaným a nejoblíbenějším tématům shrnutá do krátkých přehledů.

Indický běžec, kachna co žere slimáky - souhrn zkušeností

Příspěvekod Ivana » pon 27. zář 2010 4:43:02

Shrnuté zkušenosti těchto členů fóra: pierro, Vipetka, zuzka z lesa, Petra, petrd, Erraen, martas, JitkaD, elen, Diana z ekostatku Vlkaneč a další.

Kde sehnat
Zde na fóru Nabízím indické běžce
ifauna, sekce drůbež
zadat do Google drůbež, prodej, indický běžec, procházet inzeráty
Cena 150-300 Kč.-

Malé kačenky
Nejlepší je pořídit jednodenní káčata, která ještě tráví zásoby ze žloutkového váčku. Doporučená přeprava je např. kurýr ČD. Káčata by měla být alespoň 14dní pod lampou, ve špatném počasí je to nutnost. Nesmí prochladnout a namočit se. Vhodné pro malé kačenky je například 300l akvárium. Na dno se dává karton, piliny se nedoporučují, protože je káčata mohou sežrat a chřadnout bez zjevné příčiny. Ve výšce asi 20 cm mezi dvě cihly dát do květináče žárovku. Misky s krmením a s vodou se dávají co nejdál od žárovky. Misku s vodou je nutno měnit pekelně často. Na krmení je ideální směs pro káčata. Zkusil jsem kachní směs zalít vodou a podávat, jako kaši. Je z toho dost nepořádku, ale dva roky po sobě jsem odchoval káčata od jednodenních po dospělé a vždy bez žabek (tipce). Při pokojové teplotě by směs za 12 hodin zkvasit neměla, dával jsem ji do misky o průměru cca 6-8cm. Takové množství vydrželo v chladnějším koutě akvária dokud káčata směs nesežrala a i částečně nerozmetala kolem (pierro).
I když kačky žrádlo berou samy, neustále přebíhají mezi žrádlem a vodou a je z toho za chvíli míchanice (JitkaD).

Starší káčata
Dokud jim nenaroste peří nesmí na vodu nebo se utopí. (martas).
Od věku dvou a více týdnů je občas nechám na teple, v závětří venku. Ven jen za sluníčka a hlídat, aby nebyla zima. Když se začnou rýsovat první "košťatovitá" pera na ocase, jdou do kachníku, stále se žárovkou. Jakmile se mi zdá, že jejich termoregulace už jakž takž funguje, kvočnu vypnu. O utonutí káčat mám jiný názor. U nás jsme je během každého "kidání" jejich ubikace nechali trochu se vyřádit ve vlažné vodě ve vaně. Pokud se jim namočilo prachové peří, snažili se vyškrábat z vany ven. Samosebou dohled je nezbytný. Po koupeli Ihned pod lampu. Koupel byla nezbytná, protože namočená kachní směs docela lepí a káčata příliš nezajímá, že by se tím neměli mýt. (pierro)

Složení hejna
Doporučuji se stejný věk, přidávání mladých ke starým je risk. Pokud chcete dvě kachny, volte stejné pohlaví, optimální je jeden kačer na tři kachny. Poměr 1:2 je ještě únosný. Necháte-li kačerovi jedinou kachnu, ta to na jaře nutně odskáče zle poškrábaným krkem od roztouženého samce (pierro).
Ještě mi pěstitelé kachen tvrdili, že dvě kachny (stejné pohlaví) se mi budou hrozně ozobávat, že nejlepší je 4 a více (Petra).

Jak chovat indické běžce
Vzpřímený postoj jim dovoluje někdy až nečekanou rychlost pohybu. Počet kachen je únosný při poměru 2/200 - 300m čtverečných (vlhká zahrada, bohatá na Ariony). Odhaduji to tak cca 1 běžec/100m čtver. zahrady maximálně. Na cachtání stačí plocha asi jako bývaly kdysi plechové "lorny". I tak mělká (pierro). Na noc se doporučuje na ochranu proti kunám pevný kachník.

Jak krmit
Přes léto jim nabízím ráno nebo v poledne zbytky z kuchyně, které se dají rozmáčet ve vodě, aby si je kačky mohly "vyčvachtat". Aby jim do večera trochu vyhládlo a aby v podvečer ve slimáčí čas byly opět při chuti. Pokud je vlhko denní gáblík omezím. Dávají přednost "masíčku", v pořadí: 1) žížaly 2) slimáci 3) ostatní havěť 4) jemná tráva (angličan) 5) ostatní vegetace. Baští i speciální směsi pro kachny. Pokud nesou vejce, je nutné dodat vápník, ve formě drceného vápenného gritu, skořápek vajec. Pokud máte na pozemku ulitnaté plže, je možné vápník omezit. Menší druhy ulitnatých plžů milují (pierro).

Indičtí běžci a slimáci
Všichni diskutující (až na jednu výjimku níže) potvrzují konzumaci slimáků, často nadšenou, a to i nepůvodních invazních španělských plzáků (Arion lusitanicus).
Když mají hlad tak plže sezobnou.Vždyt nouze naučila i Dalibora housti. Při kvalitním krmení si jich ale ani nevšimnou. Dokud nemají velký hlad slimáky naprosto ignorují. Chovám je už 15let (martas).
Nejdůležitější je aby byli běžci na slimáky "cvičeni" od vylíhnutí. Tak o tom hovoří mnoho zpráv a mnohé zkušenosti i od jiných druhů drůbeže, Ariony žerou i slepice pokud znají slimáky od útlého mládí. Všichni mí běžci decimovali plží populaci s velkou vervou. U káčat je lepší hlídat, aby se nepustila do příliš velkých exemplářů (pierro).
Indický běžec je na likvidování slimáků efektivní na 100 % ! (Erraen) Přímo je vyhledávají (elen).
Vyprávěla mi paní na trhu, že si je pořídili jejich sousedi a hned se jim jedna udusila zvlášť vyvinutým slimákem (kořenářka).
Čistokrevný plemenný indický běžec dá vždy přednost žížale, broukovi, slimákovi před zrním a šrotem, není nutné ho na nic učit (riziko, že když se to přežene hrozí odvápnění kostí a pak úhyn v důsledku zlomenin, je třeba kontrolovat, aby nežrali slimáků moc!). Pokud se chovají jinak jsou to kříženci s divokou kachnou, kteří jsou mnohdy k nerozeznání a nemusí je poznat ani zkušený chovatel (Diana z ekostatku Vlkaneč).

Vajíčka
V kachních vajíčkách jsou často salmonely a jiné patogenní organismy, o mnoho častěji než u slepičích. Proto se vejce nejí syrová nebo nahniličko, kachní vejce je nutno vařit minimálně 8 minut. Vejce veliká jako slepičí jsou bohatší na téměř všechny složky, včetně cholesterolu. Jelikož jsou naše kačky venku, vejce jsou sytě žlutá, až do lehce do oranžova. Na rozdíl od slepičího vejce je žloutek je větší než bílek. Buchta z kaččích vajec je nádherně drobivá (pierro).

Běžci a zahrada
Dokud nedojde masíčko, je cokoliv rostlinného v naprostém bezpečí. Včetně kostivalu (ten milují barbarie) a bobulí všeho druhu (borůvky kamčatské, kanadské i muchovníky, rybíz, angrešt, aktinidie....) Jen po nich zůstávají v mulči charakteristické díry po zobáku. Ty ale dost často navštěvují, takže tudy nic neproroste. To trochu neplatí pro pobyt na vodní hladině, polámaly a pak oštípaly moje kosatce žluté a puškvorce kol jezírka (pierro).

Běžci jako rodiče
Indičtí běžci jsou rodiče na houby. Divoká kachna krásně sedí i vodí, proto bohužel někteří chovatelé kříží běžce s divokou kachnou. Kříženci se chovají jinak. Pižmové kachny krásně sedí a vodí, takže se pod ně dají strčit i jiná vejce (třeba indických běžců), jsou schopné vysedět i 20 kachňat (Diana z ekostatku Vlkaneč).

Choroby a možné problémy - žabky
Žabky nebo tipec. Jedná se o onemocnění káčat, ještě v prachovém peří. Pod jazykem, ze stran u kořene jazyka se objeví zduřenina, plná hnisu. Ta se má naříznout a hnis nechat vytéct. Názory jsou, že se jedná o parazita, plíseň, či (a k tomu se kloním i já) otlaky jazyka. Jelikož se mi žabky u mladých nikdy nevyskytly, mám za to, že je důvodem nepřirozeně tvrdá strava v zajetí, kdy se krmí převážně obilím a šrotem. V přírodě kachna vodící mladé prolézá okolí vody, kde zobou žížalky a havěť. Zkusil jsem kachní směs vždy zalít vodou a podávat jako kaši (viz výše) a dva roky po sobě jsem odchoval káčata od jednodenních po dospělé a vždy bez žabek (pierro).
Žáby u kachňat - vyskytují se podle mých zkušeností zcela nezávisle na vnějších podmínkách, pak není nutní jim řezat jazyk žiletkou, stačí vzít velkou jehlu nebo malé šídlo a ze strany jim jazyk napíchnout a vzniklou dírku trochu roztáhnout, vzniklým otvorem je možné za současného přitlačení zaníceného vršku kořene, vytáhnout celý kus hnisu a to i v době když tuhne (to je neudělá-li se tento zákrok včas) anebo jen normálně vytlačit, pokud je ještě měkký. Děláme to takhle už mnoho let a pravidelně to jednou ročně na některé hnízdo potřebujeme, někdy na všechny... (Diana z ekostatku Vlkaneč)

V zimě
Pokud klesne teplota pod -10 st.C nechávám je zavřené i přes den aby jim neomrzly plovací blány na nohou. V přírodě by při takové teplotě byly u tekoucích vod, kde voda má okolo nuly. Literatura doporučuje krytý prostor, kam nezavane sníh, vystlat tepelně izolační vrstvou např. slámy, aby nohy kaček nebyly ve styku s ledově studeným podkladem. Jinak tyto teploty zvládnou bez problému (pierro).

Půjčování indických běžců
V zahraničí existují půjčovny. Je ale nutno si uvědomit, že na noc potřebují dobře zabezpečený kachník proti kunám, případně liškám. Není jisté, jestli kachnám nebude vadit střídání prostředí a půjčená kachna se může přemístit. Také by asi bylo obtížné zajistit, aby kachny nesežraly "otrávené" slimáky od sousedů. Někteří zájemci o půjčení se domnívají, že se dají poslat v balíku.

Příbuzní - Campbel khaki kachny
Během 2. světové byly z běžce vyšlechtěny, aby se mohlo vojákům na bojiště posílat dostatek kachního masa. Je to masné plemeno, které jako běžci preferuje maso a snáší taky dost vajec. Občas se dají najít v inzerátech, i jako kempelky, cambelky a podobné názvy (pierro).
Podobné vlastnosti má khaki campbell, staré anglické plemeno původem z indických běžců vyšlechtěné, u nás téměř neexistující a dokonce snad i kachny čárkované, které jsou s běžci také příbuzné (Diana z ekostatku Vlkaneč).

Témata o indických běžcích na fóru Biozahrada
Máte někdo zvířata?
Indický běžec - Aneb, jak nám došli slimáci.
Kde seženu toho kačera na španělský plzáky?
Zapůjčení kachny - indický běžec
Indický běžec - sháním



Vynikající odkazy jinam:
Chovatelské stránky Miloslava Procházky
Indický běžec
ifauna
Ekodomov
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Zpět na Souhrnné zkušenosti členů fóra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron