Volně rostoucí půdopokryvné okrasné rostliny

Jednotlivé funkce rostlin v zahradě a druhy které jsou na ně vhodné.

Volně rostoucí půdopokryvné okrasné rostliny

Příspěvekod Ivana » pon 07. úno 2011 18:52:44

Na přání zakládám téma.
Osobně mě napadá, že to může být kterýkoliv druh co se někomu líbí. Například kopretiny, kohoutky, na vlhká místa vrbina penízková, do stínu brčál barvínek. Na kyselých půdách dobře poroste smolnička. Osobně se mi velmi líbí i tráva která tvoří na kyselých půdách v lese nádherný koberec metlička křivolaká (jako taková byla na floristických kurzech nazývána Deschampsia sexuosa, správný latinský název je ovšem Deschampsia =Avenella flexuosa), na zahradě by se hodila do stinných partií na kyselé půdě.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Volně rostoucí půdopokryvné okrasné rostliny

Příspěvekod bobek » pon 07. úno 2011 20:17:17

Pod pojmem půdopokryvná rostlina si představím třeba ten barvínek, skalník, rdesno, břečťan, kopytník nebo i tu potvoru bršlici... Ale kopretinu a kohoutek rozhodně ne. Sice v určitou dobu na louce zcela dominují ale jen relativně krátce. Nemůžu si pomoct, kopretina a kohoutek jsou přece luční a né půdopokryvné kytky, ne ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Volně rostoucí půdopokryvné okrasné rostliny

Příspěvekod sklenka » stř 09. úno 2011 10:42:47

Dovolila bych si toto téma vytáhnout ze zapomnění, páč mě momentálně docela zajímá - mám zokrasňovací období. Jen bych navrhovala téma trochu předefinovat a z názvu vyhodit slovo okrasné - jednak myslím, že okrasnost je věcí osobního vkusu, a jednak bych řekla, že lidi tady se budou zajímat hlavně o tu půdopokryvnou funkci - to jest jak dobře je schopna daná rostlina vykrývat vytyčený prostor, aniž by dovnitř pustila rostliny, které tam pustit nechceme. Jestli jsou dostatečně okrasné, to ať si každý přebere sám.
Nevím, jestli by nestálo za to založit vlastní téma pro rostliny vhodné pro chodníčky (nízké, sešlapuvzdorné) a pro podsadbovky, které snesou přistínění a dokážou udržet výsadbu vyšších rostlin (ovocných keřů třeba) v relativně bezplevelném stavu aniž by danou rostlinu dusily - i když na to už je možná téma Rostliny pod stromy. No, co vy na to?

A teď ty rostliny:
na frekventovaném chodníčku u domu (ve spárách mezi placáky, plné slnce, extrémní sucho - cílem byl nízký zapojený porost, aby se to nemuselo sekat a moc plít) se mi osvědčily nejvíc různé mateřídoušky (v těch trochu plavu, ale nejlepší je taková úplně prťavá, připláclá na zem - úzkolistá?), mochna jarní, trávnička přímořská, hvězdnice alpská (květy se sešlapem polámou, ale listí drží stále zelené, hustý koberec), různé rozchodníky, nejvíc asi r. ostrý, kociánek dvoudomý, zvonek lžičníkolistý (květy sešlapem trpí, u nás neroste, jen na Slovensku), různé rozrazily (nejlepší je zakrslá forma rozrazilu klasnatého - ale to je zahradní kultivar), hvozdík kropenatý
podsadby pod nízké keře: nejlepší zkušenosti mám asi s jahodníkem (lesní, měsíční i zahradní jahody), ale to už jsem někde psala, zběhovcem plazivým (velmi okrasný), popenec mě nepřesvědčil - prvním rokem super, v dalších letech porost zřídne, pustí a zamotá do sebe plevel, který se pak špatně pleje.
Jako podsadba pod kytky mě teď nově nadchl polníček, jen se musí sníst, než vyletí do květu, jinak udusí všechno kolem.
Osluněné lemy záhonů: trávnička, hvozdíky (sivý, kropenatý), pažitka (nevydrží úplně bezplevelná), velké naděje teď vkládám do kakostu krvavého.
Moc bych ocenila, kdybyste i vy napsali své zkušenosti s půdopokryvkami, které se vám osvědčily (a pro jaký účel).
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Volně rostoucí půdopokryvné okrasné rostliny

Příspěvekod Ivana » stř 09. úno 2011 12:56:22

IVAS píše:NOVÁ TEMATA:
navrhoval bych do rubrik: BIOZAHRADY / ROSTLINY - přidat tema: OKRASNÉ ROSTLINY, do všech podtemat v kapitole ROSTLINY přidat tema : CO JE TO ?, pokud vznikne tema OKRASNE ROSTLINY, tak tam bych ještě přidal tema PLANE OKRASNE ROSTLINY s podtematy PŮDOPOKRYVNÉ.
Existují vhodné "asi plané" dostatečně dlouho kvetoucí trvalky malých velikostí , které v trávníku zanikají, po přepěstování do polštářového koberce vykazují výbornou odolnost, Zatím jsem "vylovil" jen jednu (kvetoucí v létě) o které jsem zatím nezjistil co to je. Nejvíce by mne zajímali trvalky kvetoucí na podzim, mám jednu vytypovánu - zkusím vypěstovat do "polštáře".

Okrasnost byla do tématu žádána. Možná bychom to mohli vyřešit tak jak byl původní návrh - založit nové fórum Okrasné a tam dávat podtémata.
Ivana píše:To je těžké, ono se to překrývá. Spousta druhů které se u nás prodávají jako okrasné jsou léčivé nebo jedlé nebo mají jiný užitek. Takže mě osobně kategorie "Okrasné rostliny " moc neříká. A už takhle mám spoustu potíží, jestli rostlinu zařadit do léčivých, jedlých nebo jinam a i tak se to překrývá.
Dávalo by mi smysl založit vlákna Volně rostoucí okrasné půdopokryvné rostliny. Tedy ne celé fórum, ale jenom vlákno. Myslíš že by to mohlo stačit? Jinak vážně nevím jak bych to vyřešila, spousta témat by se dublovala. Možná by se dal udělat nějaký seznam jako odkaz na již existující vlákna. Co vidíš jako vhodnější?
Jestli chceš určit tu rostlinu o které mluvíš dej fotku do tématu Určování rostlin.

Ale netuším jak vyřešit ty překryvy - v nové fóru by se mohlo pouze diskutovat a popisy druhů by zůstaly tam kde jsou, z nového fóra by na ně bylo pouze odkazováno.
Vážně nevím jak to vyřešit - poraďte mi.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Rostliny a jejich funkce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron