Vlna mailů: Petice proti zákazu semen

V poslední době mi chodí mnoho mailů a otázek, proto jsem se rozhodla založit toto téma. Najdete tam pohledy z jedné i z druhé strany a moje vyjádření.

Vlna mailů: Petice proti zákazu semen

Příspěvekod Ivana » pát 25. říj 2013 11:35:05

Ve schránce mám mnoho mailů podobných tomuto (pokud to znáte skočte o příspěvek níž):

Přeposílám petici proti totálnímu zániku zahrádkaření.
Milí přátelé,
už brzy může být v celé EU trestné, když zasadíte semínka nebo sadbu, které jste sami sebrali z rostlin v předchozím roce, nebo které vám dal soused. Nesmysl? - Kéž by ... Evropská Komise nyní pracuje na návrhu zákona zakazujícího šíření osiva mezi drobnými zemědělci i běžnou populací. Každé semínko vsazené do země bude muset být podle návrhu registrováno. Zemědělci i spotřebitelé se tak stanou závislými na velkých osivářských firmách. Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení musejí všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné uniformní odrůdy. Staré krajové odrůdy a odr ůdy pro ekologické zemědělství nebudou splňovat požadavky pro registraci. Přitom právě rozmanitost odrůd plodin je dědictvím a velkým bohatstvím, jelikož lépe odpovídají místním podmínkám daného místa. Odhaduje se, že v zemích EU zmizelo za poslední století 90% odrůd kulturních plodin. Uniformní odrůdy budou v nepříznivých místních podmínkách vyžadovat zvýšené dávky hnojiv, pesticidů, ... Ve skutečnosti však jde o omezení potravinové suverenity jednotlivých států, regionů a skupin. Čili o kontrolu nad potravinami jakožto stěžejního bodu kontroly obyvatelstva ve prospěch velkých nadnárodních osivářských firem. Více než polovinu světového trhu s osivy dne s ov ládají pouhé 3 koncerny! Blíže jednak na http://biospotrebitel.cz/clanek/konec-z ... -o-osivech a také v přiloženém souboru bioZpravodaj 9/2013.
Posílám tuto informaci proto, že kdybyste chtěli vyjádřit nesouhlas s tímto připravovaným nařízením, můžete tak učinit zadáním svých nacionále na internetovou petici za udržení rozmanitosti osiv, která běží v řadě států EU. Z ČR je třeba do KONCE ŘÍJNA sebrat 5 tis. podpisů. V tuto chvíli je jich necelé 2000, jelikož lidé o tomto připravovaném nařízení nevědí. Věřím, že s Vaší pomocí se podaří potřebného počtu dosáhnout. Tato petice na na stránce https://www.openpetition.de/petition/on ... ns(de%7Ccs). Do 4 okének je třeba zadat celé jméno, PSČ a město, ulici a číslo domu a nakonec e-mail. V okénku pod jménem pak vyberete stát (Česká republika je skoro na konci seznamu!). No a pak vpravo ťuknete na žluté okénko Podepsání. Pokud byste nechtěli, aby Vaše jméno bylo uvedeno na webu petice, zaškrtnete Registrace Anonymní vedle státu. Pokud by se Vám kolonky zobrazovaly německy, ťukněte na okénko a objeví se vysvětlující text, který se po chvilce střídá český a německý.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Druhá vlna mailů

Příspěvekod Ivana » pát 25. říj 2013 11:50:49

Dneska mi přišlo něco rozumějšího:
*
Nedavno jsem vám rozeslala "alarmující petici" a dnes jsem dostala z ČSOP zprávu, že tvrzení v ní obsažená jsou přehnaná a hodně zkreslující, viz níže. Omlouvám se, že posílám nevyžádaný mail.
*
Zelený kruh obdržel a používá stejné informace, které zřejmě vyvracejí argumenty používané autory petice.
Myslím, že nemá smysl zkoumat, zda za alarmujícími formulacemi v petici stojí přehnané obavy (případně nakolik přehnané) či třeba nedostatek informací. Důležité je, že lidé v ekologickém hnutí ji jen automaticky nepodepisují, ale kriticky zvažují, konfrontují s argumentací z jiných zdrojů a úhlů pohledu a shánějí další informace. Kauza samotná je ale tak trochu i upozornění, že si tuhle schopnost musíme pořád hlídat a pěstovat.
*
Je to opravdu jinak a nic z toho cim se strasi navrh legislativy neprinasi. Nejlepe se podivat na uvedeny link. Zadne omezeni vymeny semen mezi soukomniky/zahradkari nikdo nenavrhuje, stejne tak ne ponechani si semen z vlastni produkce. Samozrejme bude mozne seminka prodavat lokalne treba na trzich.
Registrace semen zde opravdu je uz leta a prave diky ni se evropsti stredni a mali producenti drzi na trhu (nikdo jim nemuze jejich odrudu "ukrast", registraci je chranena). Diky tomu je Evropa (a ne americke firmy) nejvetsim vyvozcem semen na svete.
Povinnost kupovat geneticky modifikovana semena je totalni nesmysl, rekl bych na hranici kriminalni pomluvy. V Evrope je uz pres deset let autorizovana ke kultivaci jedina odruda kukurice, takze GM semena vseho ostatniho jsou tady naopak nezakonna a je zakaz je pouzivat. Schvalovaci proces na jakoukoliv GM kultivaci je super slozity a jestli bude neco nekdy dale schvaleno se vubec neda predvidat, v kazdem pripade se to ale jen tak nestane a navrh zakona o osivech s tim nema nic do cineni.
Navic se to vubec netyka nikoho kdo si chce neco pestovat na zahradce...
Je slozite vystopovat kdo za tou famou je a taky proc ji podporily nektere NGO (aniz si overily zda to je pravda).
*
Děkuji za Váš mail a odkazy. Informovala jsem se o podrobnostech připravované regulace a domnívám se, že Vámi přeposlané informace šířené internetem jsou zavádějící.
Řečený návrh nařízení musí ještě projít Evropským parlamentem a Radou, zde bude prostor pro demokratickou a veřejnou diskusi, a nemusíte se bát, že by europoslanci nemysleli na zájmy občanů.
Co se týče faktických námitek: Drobní pěstitelé a zahrádkáři vůbec nespadají pod působnost návrhu - netýká se nejen výměny a prodeje semen mezi nimi, a zpřísnění pravidel se vůbec netýká malých producentů semen, kteří budou mít naopak zásadně zjednodušené podmínky registrace, protože se vypouštějí různé povinností a snižují se poplatky (pro podniky pod 10 zaměstnanců a obrat pod 50 milionů korun se poplatky a povinnost registrace ruší úplně).
Registrace semen prodávaných na trhu je nutná již dnes a v podstatě nikdy nebylo možné prodávat semena jen tak, bez jakékoli registrace. V ČR již odedávna platí zákon o odrůdách, osivu a sadbě, který podobným způsobem reguluje osiva, a zvláštní Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, tedy úřad, který toto spravuje.

Všem autorům citovaných mailů se omlouvám za to, že zveřejňuji jejich maily bez jejich vědomí a souhlasu. Rozhodla jsem se pro to z toho důvodu, že pokládám za nesmírně důležitý i pohled z druhé strany a vadí mi šířící se zprávy psané emotivně a nezaložené na důkladném studiu navrhované směrnice. Média o tom nepíší a proto chybí informace. Doufám, že to autoři mailů pochopí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Moje vyjádření proč se nebudu vyjadřovat

Příspěvekod Ivana » pát 25. říj 2013 12:01:12

Vážení přátelé a členové fóra, kteří mě v mailech žádáte o vyjádření.
Když vypukla hysterie o zákazu léčivých rostlin, dala jsem si docela práci abych vyhledala důvěryhodné prameny a zjistila pravý stav věcí. Hrabala jsem se v tom asi týden, překládala z angličtiny do češtiny a z právničtiny do češtiny jak divá a studovala právní normy a právní řeč. Nakonec se ukázalo, že je všechno jinak, že se vlastně nic nezmění a některé věci se dokonce zlepší.

Co se týká této aféry, momentálně nemám volný týden na to, abych si vyhledala poslední znění návrhu směrnice(je to jen návrh, víte o tom?), přeložila z angličtiny a přeložila z právničtiny. I kdybych ten volný týden měla, po zkušenostech z předchozím hoaxem bych ho pravděpodobně využila jinak. I když nějaké zádrhele tam asi byly a možná ještě jsou (vyhledejte si na netu připomínky lidí z Arche Noah). Pokud se rozhodnete to studovat, připomínám že první vlna proběhla na jaře a návrh směrnice byl od té doby upraven.
Je mi líto, budete muset použít svoji hlavu a rozhodnout se sami komu a čemu budete věřit.

Možná vám v tom pomůžou i nějaké komentáře a tweety z netu, doporučuju třeba tento:
dolezite.sk
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Články ke studiu

Příspěvekod Ivana » pát 25. říj 2013 13:43:52

* Například tento článek. Upozorňuji na květnové datum.
* Na současnou kampaň zareagoval i server biospotrebitel.cz, který do článku, odkazovaného v mailech před několika hodinami přidal toto upozornění: "Upozorňujeme, že článek níže je psaný k 2. květnu 2013 a neodráží již aktuální situaci, ale hovoří o prvním návrhu DG SANCO, který již není platný a byl i díky tlaku veřejnosti značně pozměněn! "
* Aktuální informace by měly být zde. Upozorňuji že tento článek jsem nečetla, nepřekládala a nestudovala.
* Zajímavý článek, leč opět z května. Ten jsem četla, ale nestudovala a neprověřovala.
* Další materiály a odkazy, v angličtině, bez data. Velmi pravděpodobně z jara.

Oficiální stránky a dokumenty:
* Stránka Evropské komise anglicky
* European Law Monitor status směrnice a co bude dál, anglicky
* Poslanecká sněmovna
* Prelex

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o produkci rozmnožovacího materiálu rostlin a jeho dodávání na trh (právní rámec pro rozmnožovací materiál rostlin) V Bruselu dne 6.5.2013 v češtině
Průvodní dokument k návrhu (pravost obou dokumentů a platnost verze si prosím ověřte sami)

Tím končím, Tvá Máňa. Pokud bych náhodou narazila na znění návrhu, platné v současné době, vložím ho sem (pravděpodobně je platné znění to z 6.5.2013, ale neověřovala jsem to). Ale jinak je to z mé strany vše, už tomu nehodlám věnovat další čas.

PS: Poprvé zakázali rostliny, teď semena. Příští hoax bude mít název "EU zakázala hlínu".
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vlna mailů: Petice proti zákazu semen

Příspěvekod Ivana » pon 04. lis 2013 20:05:49

Před chvílí mi přišel odkaz na kvalifikovaný rozbor návrhu směrnice.

Nakonec jsem si jí stejně přečetla (nestudovala!!, to je pro plné pochopení nutné), podle mě mluví o tomto:
1. týká se jen firem, které osivo prodávají, tedy obchodu, menší firmy budou mít volnější režim
2. druhy, u kterých je potřeba certifikát pro odrůdy už dnes jsou i v návrhu stále stejné, obiloviny, ovoce a zelenina
3. osivo ostatních druhů má být klíčivé, bez plísní a breberek
4. rozhodně se netýká osobně žádného zahrádkáře ani jeho semen, sdružení jako Gengel jsou vyjmuty z platnosti směrnice (ale Arche Noah asi už není, to mi není jasné)
5. nějaké problémy tam budou, ale na to nemám právní ani zemědělskou kvalifikaci abych věděla kde a jaké a jak je řešit
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vlna mailů: Petice proti zákazu semen

Příspěvekod Misazap » pon 04. lis 2013 23:25:04

No stejně sis s tím dala dost práce .. díky za to. Mě o té petici řekla v sobotu kamarádka, ale moc jsem tomu nevěřila. Sice nemám čas na nějaké podrobné studování, ale i tenhle nástřel mi stačí. Tak ještě jednou dík.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Překlad výhrad k návrhu na realseeds.co.uk

Příspěvekod Ivana » sob 23. lis 2013 23:42:25

Tak mi došly relevantní připomínky, které zpracovaly firmy zabývající se osivem pro zahrádkáře. Postupně je sem dám. První, v tomto příspěvku, je překlad textu ze stránek realseeds.co.uk
Na rozdíl od mailů "pomóoc, zakázali náám semena" tyto připomínky osobně pokládám za vážné a seriózní a věřím, že tyto firmy návrh důkladně studovali.

Překlad textu z http://www.realseeds.co.uk/seedlaw2.html

O čem je to nový zákon?
Evropské komise v současné době vypracovala nový zákon, který upraví prodej všech semen a rostlinného materiálu. Poslední návrh zákona je dokonce přísnější než předpisy, které platí v současnosti.
Každá odrůda bude muset být registrována na seznamu EU, jinak bude nezákonné ji prodávat. Aby mohla být na seznam zařazena, musí projít řadou testů prokazujích tzv. DUS kritéria - odlišnosti, uniformity a stálosti. Testování a registrace bude stát odhadem téměř 3000 liber pro každou odrůdu .
I když podobný systém funguje mnoho let, existovaly mnohem jednodušší a levnější možnosti pro tzv. "amatérské " odrůdy pro zahrádkáře a ve Velké Británii nebyla pravidla nikdy přísně dodržována.
EU se chce těchto jednodušších a levnějších pravidel pro "amatérské" osivo zbavit, a zajistit, že každá země uplatňuje pravidla, na100 %.
I když jsme ujišťování, že budou existovat výjimky, v aktuálních návrzích nařízení jsou velmi, velmi omezené.

Proč je nový návrh zákona špatný?
Toto nové nařízení ve svém důsledku masivně omezí výběr odrůd k dispozici zahrádkářům, a to proto, že pokud prodáváte semena zemědělcům, můžete očekávat, že prodáte stovky tun osiva ročně, takže náklady na registraci odrůdy zúročíte. Ale pokud prodáváte zahrádkářům i ty největší semenářské firmy prodají maximálně pár kilo osiva, u neobvyklejších odrůd jen pár set gramů. Zaplatit tisíce liber k registraci jedné odrůdy se prostě nikomu nevyplatí! Takže bude k dostání výhradně registrované osivo určené pro zemědělce.
Bohužel, odrůdy vhodné pro zemědělce často nejsou vhodné pro zahrádkáře a drobné pěstitele. Například: zemědělci obvykle chtějí všechnu úrodu sklidit ve stejnou dobu. Zahrádkáři naopak chtějí, aby jejich plodiny dozrávaly postupně delší dobu - nechceme sníst všechnu zeleninu jeden den!
Jiný příklad: zemědělci obvykle nechtějí pěstovat popínavý hrách, protože potřebuje podporu a nemůže být sklízen mechanicky. Spousta zahrádkářů má ale raději vysoké odrůdy hrachu, protože poskytují větší úrodu v malém prostoru. Existují stovky dalších příkladů ukazujících, že potřeby zahrádkářů a zemědělců jsou velmi odlišné.
Tento problém je velmi jednoduchý: Pokud nové nařízení projde, bude stále méně a méně odrůd, vyvinutých pro zahrádkáře a drobné pěstitele. Každý bude muset pěstovat odrůdy, které byly navrženy pro komerční rozsáhlé zemědělství, ať se mu to líbí nebo ne.

ALE copak neexistují pro zahrádkáře výjimky?
Už jsme to konzultovali s DEFRA (britský úřad). Ti potvrdili, že Evropská komise se snaží ze všech sil, aby se nařízení vztahovalo na všechny semena. Existuje několik výjimek, ale ty jsou velmi, velmi omezené.
Budou se vztahovat pouze na neobchodní lokální transakce - například jednotlivci prodávají několik balíčků místní odrůdy na trhu. Takže osivářské společnosti – které jako jediné mají zkušenosti a dovednosti rozvíjet to, co zahrádkáři potřebují - budou velmi omezeny v tom, co jim mohou nabídnout.
Pamatujte si, že i velké osivářské společnosti často prodají jen několik set balíčků neobvyklých a vzácných odrůd - a testování a registrace se jim zkrátka nevyplatí, nehledě na to, že roční poplatek pro uvedení v rejstříku může dosáhnout výše několika set liber!

Myslím, že to je špatně - co mohu dělat ?
V letošním roce byl sestaven první návrh zákona, stovky tisíc lidí napsali svým europoslancům a žádali v něm změny. Původní návrh zákona vyzníval tak, že dokonce zakazoval výměnu semen mezi jednotlivci! EU provedla na poslední chvíli drobné změny, které slibovaly ústupky. Ale nyní postupně v zákonodárném procesu skoro všechny výjimky ruší, nebo jejich podmínky upravuje tak, že jsou takřka nedosažitelné.
Skutečnost, že na nátlak veřejnosti byly provedeny změny ukazuje, že to může fungovat! Musíme bojovat za velké zlepšení nového nařízení v rámci celé EU.
Takže, pokud si myslíte, že tento zákon je špatný nápad, dvě věci můžete udělat právě teď!
Napište 3 klíčovým europoslancům z Výboru AGRI
Jsou to: Sergio Silvestris , George Lyon a Julie Girling (pozn.IP - podívám se na ta jména, nevím jestli by kromě prvního jména nebylo vhodnější psát našim europoslancům)
PROSÍM NAPIŠTE! Má to obrovský vliv, nemusíte se stydět, nikdo neočekává mistrovské dílo, v EU jsou zvyklí na náhodné neformální dopisy od normálních lidí .
kontaktní údaje a návrh dopisu zde (http://www.realseeds.co.uk/seedlawconsu ... contactmep pozn. IP překlad dopisu, anglické znění a mail jsou v příspěvku níže)
Lhůta pro předložení pozměňovacích návrhu je 4. Prosince 2013, takže pokud můžete, napište brzy!
Řekněte jim, že :
Se obáváte nového zákona o semenech EU
Si myslíte, že zahrádkáři by měli mít větší výběr z odrůd, které chtějí pěstovat na svých zahradách než jen ze seznamu odrůd ' schválena Evropskou unií " .
Chcete mít možnost koupit semena vhodné pro zahrádkáře, nikoli jen pro velkoplošné zemědělství.
Nový evropský zákon by měl pokrývat pouze osivo prodávané zemědělcům.
Nový evropský zákon by se neměl vztahovat na semena prodávané v malých balíčcích zahrádkářům a drobným pěstitelům.

Další informace – a varování
Plné znění zákona je dostupné na internetu, můžete si ho sami přečíst. Ale dříve, než začnete, jedno velmi důležité upozornění:
Nemyslete si, že po přečtení prvních pěti stránek "shrnutí" budete mít přesnou přestavu, o čem tento zákon je. Shrnutí není to, co se stane zákonem. Tím se stanou jednotlivé články, shrnutí nemá žádnou právní platnost a slouží jako pomocný nástroj veřejnosti a zákonodárcům, který má nastínit základní kontext pro orientaci.
Problémy s tímto návrhem vždy byly ty, že souhrn říká spoustu hezkých vzletných věcí o zachování biologické rozmanitosti, zjednodušování právních předpisů, atd atd - věci, které by se líbily všem - ale články zákona opravdu nemají slibované účinky.
Takže buďte na pozoru. V každém případě si to přečtěte sami. Skutečná podstata návrhu začíná kolem strany 25. Některé z nejdůležitějších článků jsou 2, 3 , 14, a 36 , ale pro souvislosti a pochopení, jak do sebe věci zapadají, stejně potřebujete přečíst celý zbytek.

Oficiální verze zákona k 6.5.2013 je tady
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... FIN:CS:PDF

Návrh zprávy z 28.října 2013 s navrhovanými změnami, odstraněními a omezeními ústupků je tady
http://www.saatgutkampagne.org/PDF/Draft_Report_PRM.pdf

Kontakt pro média : Ben Gabel , Real Seed katalog: ben@realseeds.co.uk
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Překlad dopisu ze stránek realseeds

Příspěvekod Ivana » ned 24. lis 2013 0:11:05

Pokud chcete mail poslat, posílejte samozřejmě anglickou verzi.

To: sergio.silvestris@europarl.europa.eu
Předmět: Návrh nového zákona rostlin reprodukčního materiálu EU
Vážený pane Silvestris,
píši vám, protože mám obavy ohledně navrhovaného nového zákona upravujícího prodej semen v rámci Evropské unie .
Domácí pěstitelé mají velmi odlišné potřeby od zemědělců a pěstitelů ve větším měřítku . Zákon, jak je v současné době navržen nebere v úvahu tento rozdíl, a bude mít za následek mnohem menší výběr odrůd vhodných pro zahrádkáře.
Uvědomuji si, že jsou některé výjimky povolené v zákoně pro odrůdy "lokální trh", ale ty jsou příliš omezené.
Tento zákon je popisován jako "ochrana spotřebitele", ale nejsou žádné problémy s osivy pro zahrádkáře před kterými by bylo potřeba zahrádkáře chránit. Nový zákon velmi sníží náš výběr rostlin k pěstování. To je nepřiměřené a nebudeme z toho mít prospěch v žádném případě.
Není vhodné aby osivo prodávané v malých balíčcích pro jednotlivé zahrádkáře bylo regulováno stejným způsobem jako osiva pro komerční zemědělství, a jako zahradník, nechci být omezen na pěstování odrůd zeleniny vyvinuté pro úplně jiný typ způsobu pěstování.
Zahrádkáři by měli být schopeni vybrat jakékoliv rostliny chtějí pěstovat, na volném trhu, a neměli by být omezováni na seznam "schválených" odrůd. Zemědělství v EU je hlavně obchodním sektorem. Zahrady jednotlivých občanů jsou úplně jiný sektor a nepotřebují stejnou úroveň regulace.

Chtěl bych vás požádat, abyste změnit návrh zákona tak, aby semena a rostliny pro zahrádkáře nebyla zahrnuty do nového zákona.
Byl bych Vám vděčen za odpověď na tento dopis.
S pozdravem
jméno

Subject: Proposed new EU Plant Reproductive Material law
Dear Mr Silvestris,
I am writing to you because I am worried about the proposed new law regulating the sale of seeds within the European Union.
Home gardeners have very different needs from farmers and larger scale growers. The law as it is currently drafted does not take account of this difference, and will result in far less choice of varieties suitable for gardeners.
I realise there are some exceptions allowed in the law for 'niche market' varieties, but these are much too limited.
This law is being described as for 'consumer protection' but there are no problems as things stand with home garden seed that we need protecting from. The new law will hugely reduce our choice of plants to grow. This is unreasonable given that it will not benefit us in any way.
It is not appropriate for seeds sold in small packets for individual gardeners to be regulated in the same way as seeds for commercial agriculture, and as a gardener, I do not want to be limited to growing varieties of vegetable developed for a completely different type of growing.
Home gardeners should be able to choose any vegetable variety they want to grow, in a free market, and not be restricted to a list of 'approved' varieties. Agriculture in the EU is a major business. Individual citizens' gardens and allotments are a completely different sector, and don't need the same degree of regulation.
I would ask you to change the draft law so that home garden seeds and plants are not covered by the new law.
I would be grateful for a reply to this letter.

Yours sincerely
jméno
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Návrhy Arche Noah

Příspěvekod Ivana » ned 24. lis 2013 0:34:10

Přikládám jako přílohu.
Přílohy
130923Most important amendments copy.pdf
(478.58 KiB) 2307 krát
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vlna mailů: Petice proti zákazu semen

Příspěvekod bobek » úte 24. pro 2013 21:23:30

Já ten zákon nestudoval, jen hádám, že to bude podobné jako když prý měla před časem EU zakázat léčivé rostliny :roll:
Moc se mi líbí, jak to vidí Hynek z Pod Dračího kamene.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví


Zpět na Petice proti zákazu semen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron