Včely samotářky

Včely medonosné, včely samotářky a čmeláci, které hostí biozahrada.

Re: Včely samotářky

Příspěvekod Danka » pon 12. bře 2012 21:43:36

K velikosti samotářek: k některým se medonoska vejde klidně i nadvakrát, nemá k tomu ale důvod
Na podzim občas najdu v podmetu mrtvého čmeláka, umím si představit, že se může do úlu leckdo dostat, když včely nesedí přímo na podmetu, ale šanci na přiživení to nemá, jen si může pokazit pověst u některých včelařů.
A k loupežím: kdo se nechá vyloupit, zahynul by stejně na něco jiného, takže žádná škoda, to včelař může brečet, že přišel o včeličky, ale z hlediska včel je to v pořádku,, jen my lidi tomu říkáme, jako by to byla od včel trestuhodná drzost. Roje se vyloupit nenechají, loupež hrozí jen oddělkům nebo osiřelým včelstvům, třeba při výměně matky - čili, když se do toho vloží lidi...
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Včely samotářky

Příspěvekod Ivana » úte 20. bře 2012 17:58:38

Tohle zvíře se mi usídlilo ve staré díře na balkóně.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Včely samotářky

Příspěvekod Hanan » úte 29. kvě 2012 18:55:14

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit ohledně samotářek, které se zavrtávají do země?
Máme na dvorku několik takových malých pármilimetrových drobečků a zavrtávají se nám mezi kachlíky. V tom problém není, u nás jsou včelky vítané, problém je v tom, že se ubytovaly zrovna v místě, kde se bude kopat voda... A já bych je při tom strašně nerada zlikvidovala. Na zbytek dvora slunce příliš nesvítí, takže se jim tam asi nelíbí.
Následně budeme opravovat dlažbu na celém dvorku, takže bych jim moc ráda nabídla náhradní "ubytování" ale netuším jak na to. Pro samotářky mám už pár let navrtané špalky (a zápas s tím, aby mi za to z vděčnosti neokusovaly ibišky už jsem vzdala :D ), nějaké trubičky v pet láhvích, ale co s těmito včelkami, to fakt nevím... Jsou to malí drobci, je dost problém si jich vůbec všimnout, takže jsem nevypozorovala,jestli se zavrtávají do těch zvětralých kachliček (dům je víc jak stoletý a ta dlažba vypadá, že nejmíň tak také :D ) anebo jen do té hlíny, která je tam asi naplavená. Pod tím je cosi světlého, něco mezi pískem, maltou a kdo ví čím vším :D
Napadlo mě, zkusit jim do starého žlabu, co tu je, nasypat potom to, co je pod dlaždičkami a dát o kousek dál. Co si o tom myslíte? Nebo, mohl by někdo poradit? Nerada bych o ně přišla, spíš bych přivítala, kdyby se u nás jejich počet rozrostl...
Díky za každý rozumný nápad :)
Hanan
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 29. kvě 2012 7:43:09
Bydliště: Brno

Re: Včely samotářky

Příspěvekod Ivana » stř 30. kvě 2012 11:52:55

Zkus to probrat na entomofóru, tam najdeš o hodně víc odborníků než tady, vlastně myslím že tu ani žádný entomolog není. Buďto do sekce pro neregistrované návštěvníky anebo se zaregistruj a dej to do sekce která je specializovaná na skupinu žahadlovití, kam včely patří.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Včely samotářky

Příspěvekod bobek » stř 30. kvě 2012 12:11:34

Asi by bylo dobré nejprve určit o jaký druh samotářek se jedná a pak si zjistit informace o jejich životním
cyklu. Odložením rekonstrukce dvorku třeba jen o jeden dva týdny se tak může podařit zachránit celou jednu generaci.
Mohla by pomoci i úžasná kniha Blanokřídlí České republiky I. ale to entomologické fórum bude asi lepší tip.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Včely samotářky

Příspěvekod Hanan » čtv 31. kvě 2012 20:31:05

Díky :) Zkusím se tam pozeptat.
Jinak dlažbu na dvorku si budeme dělat sami během prázdnin, takže to včelkám klidně přizpůsobíme :) Ale s tím kopáním vody nic nesvedeme, to není v našich rukách :D
Já se snažila vypozorovat kam vlastně mizí, ale nepovedlo se, jsou docela malí....no zkusím se zeptat na tom fóru, snad mi poradí, mrzelo by mě, kdyby jsme je zlikvidovali.
Každopádně díky :)
Hanan
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 29. kvě 2012 7:43:09
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Opylovači

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron