Motýli

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Motýli

Příspěvekod vrana » čtv 26. pro 2013 22:33:16

nahled-lisaj-kyprejovy-61236.jpg
nahled-lisaj-kyprejovy-61236.jpg (4.89 KiB) Zobrazeno 6604 krát
Často na mrkvi,kopru,routě,někdy i na libečku či petrželi mívám krásně páskovanou housenku.Je to otakárek fenyklový, jeden z naších nejkrásnějších motýlů.Má dvě generace za rok a v té druhé tkví jeho tragedie.Na zahrádky ho přitáhnou tyto plodiny, on se pak na stonku zakuklí a do jara se vše přeryje, překope a kukly se zničí.
Existují zákony,které platí pro každého.O chráněných živočichách a o škůdcích.Chráněného se nesmí člověk ani dotknout,kdežto škůdce je každý povinen hubit.Druhy jsou v zákoně vyjmenované.Zákon by se měl dávno opravit a doplnit.
Často vidím, jak lidé zabíjejí každou housenku i brouka aniž by věděli co to je a jak to žije/Etologie/.
Co neznám, nesmím zabíjet!!! a také to tak učím děti.ta housenka moc škody neudělá. Moc škody udělá hnízdo housenek na zelí či kedlubnách, a brouci mandelinky na bramborách.Nevíme-li si s nějakou housenkou rady, vezměme ji i se stonkem a odnesme na místo, kde se neseče tráva.často se z ní vylíhne neuvěřitelně krásný motýl a motýlů je stále méně a méně,hodně jich zničí auta.Jednoho přikládám níže.
Kdybychom šli po česko-moravské hranici na jih až přes rakouskou hranici, tak můžeme za vstupné navštívit moptýlí ZOO.
Pán, který to tam má dovede na svých pozemcích připravit takové podmínky, že se mu tam drží skoro všechny druhy našich motýlů a ještě má tropický skleník s tropickými. Měli bychom takové podmínky dělat i my, alespoň zasadit keř budleya.
vrana
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 18. pro 2013 17:29:17

Re: Motýli

Příspěvekod vrana » čtv 26. pro 2013 22:51:26

Lidé mi tvrdí, že otakárka neviděli.A housenky tam jsou.To proto, že on klade vajíčka v poledne, kdy jsme na obědě.
Já zkouším pěstovat rostlinu Turitis,/strmobýl/je dvouletá,první rok udělá jen přízemní růžici listů a druhý jede nahoru,někdy až metr neb dva.Přesto, že tvoří velká množství semen,dá mi hodně práce ho v přírodě najít.Tuto rostlinu nejvíce milují motýli Běláska řeřichového, který létá jen v dubnu a květnu, má



nádherně oranžově zbarvené vršky křídel.Samička jen zespod zeleně. Každý rok přiletí ,nakladou vajíčka. Když je ponechám na rostlině, vždy je každá housenka parazitována a zemře.Proto je seberu včas,dám do v terária,které musí být ve stínu a krmím,nemám-li turitis, dávám měsíčnici a j. na jaře je pak otevřu a nechám uletět.
Zkoušel jsem vysazovat Turitis na mezích,ale tam byli mravenci, kteří na něj nanosili mšice a rostlina se nevyvinula.Potřebuje hodně slunce hned z jara.mám zato,že celá ta rostlina je jedlá i pro člověka.
Housenka otakárka je-li malá je černá s bílou tečkou uprostřed.Později se vybarví.
vrana
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 18. pro 2013 17:29:17


Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron