Slimáci

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Re: Slimáci

Příspěvekod houba » čtv 18. srp 2011 21:31:29

Já myslím, že sít se dá bez ohledu na slimáky, pokud není naprostá kalamita. Stačí výsev překrýt netkanou textilií a její okraje důsledně zahrabat do půdy. Textilii je třeba použít o něco větší, abychom jí nemuseli odstraňovat ve fázi, kdy jsou rostlinky ještě příliš malé. Právě jsem stahoval textilie z hrášků a z ředkví, vysetých ve druhé polovině července. Teď už mi je nesežerou. Ale je fakt, že kdybych nesbíral a nechal populaci "explodovat", možná by mi sežrali i tu odrostlou zeleninu.
Sazenice lze chránit většími PET-lahvemi, ale to už tu asi bylo zmíněno. Tu část s hrdlem ne - spíš prostříhnout pomocí ostrých nůžek ty "nožičky" na spodní straně lahve a tím udělat vzduchové otvory pro slizkého kámoše neprůlezné.

Přeji veselé krtkování:-)
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Slimáci

Příspěvekod Danka » úte 23. srp 2011 20:15:25

Tak díky, jdu koupit textilii, i když u petek jsem měla dojem, že jsem po jejich odstranění z docela velkých rostlinek akorát zapomněla popřát dobrou chuť :? . Ale možná jsem trouba, když bych chtěla, aby mi všechno rostlo a odolávalo potvorám, když se snažím o nějaké větší pěstování teprve dva roky. Rostlinky to tu mají těžký, je tu hodně vyčerpaná půda, myslím, že to má na jejich šance na přežití velký vliv, i když se slimáci vyskytují, no, není to kalamita.
Set jsem chtěla hlavně trvalky, aby případně na jaře slimákům “utekly“, mohly by růst rychleji a lépe, aspoň hádám, nebo si jen dělám iluze?
Zdravím
Dana
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Slimáci

Příspěvekod Ivana » úte 23. srp 2011 20:19:44

Danka: No u nás vyseté neutečou, musím všechno předpěstovat, myslím že to tu už někdo psal. A sázet velké a silné sazenice, předpěstované v kelímku. A to mi ty potvory žerou i ty sazenice. Letos hokkaido, libeček, šalvěj muškátovou a sežraly i téměř všechny goji v truhlíkách na dvoře.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Slimáci

Příspěvekod Hanča » úte 23. srp 2011 22:21:14

Dostala jsem radu od pěstitele současně se semínky ačokči, ale nestihla jsem ji letos vyzkoušet. Prý používá takové ty síťky, co se v nich prodává cibule nebo pomeranče, navlékne na sazenici a zespodu zahrne, aby se potvory nedostaly spodem. Rostlina pod síťkou není zchoulostivělá jako když je pod petkou nebo pod sklenicí, takže když se už pod síťku nevejde, stačí sundat a potvorám už nechutná. Potud teorie, vyzkouším až na jaře, až se mi podaří nějaké síťky poshánět :D.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Slimáci

Příspěvekod Ivana » úte 23. srp 2011 22:51:01

To zkusím taky. Letos mi ačokči sežrali asi v počtu sedm. Zbyla mi jedna.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Slimáci

Příspěvekod Danka » čtv 25. srp 2011 19:27:49

Ačokču jsem sázela vzrostlou, uchycenou na proutek zapíchlý v květináči, celý komplex ačokča-opora jsem přesunula na záhon; od proutku si pak další oporu našla, provázek i strom, úspěšnost skoro 100 %, jednu rostlinku položily kočky i s proutkem a slimejši zamlaskali. Zkusím to napřesrok znovu, jestli to opravdu funguje.
Kustovnici v truhlíku přestali ožírat, možná zkusím přesun na záhonek, případně se síťkou, díky za tip.
Zdravím Dana
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Slimáci

Příspěvekod houba » pon 05. zář 2011 21:39:06

Ta síťka je dobrý tip, díky. Já jsem letos poprvé vyzkoušel přímý výsev ačokči do hnízd po několika semenech. Provedl jsem to koncem dubna a zakryl hnízda velkými petkami (2l). Naštěstí nemrzlo:-). Když rostlinky povyrostly, petky jsem sundal a nebyl žádný problém, vydržely všechny.

Dnes po vydatném dešti jsem se vypravil na sběr slimáků a našel jsem jich k velkému překvapení možná dvacet...Dost by mě zajímalo, jestli je to jen výsledek mé systematické predátorské činnosti, nebo na tom mají podíl žáby. Tušíte někdo, jestli dokáže ropucha sežrat dospělého slimáka? Úplně mimochodem se mi podařilo "vychovat" na zahradě velké množství ropuch. Díky kartonům, položeným nouzově přes cestičky, aby nezarůstaly trávou. Je to ve výsledku trochu nepraktické, protože když zjistíte, co všechno pod tím najde úkryt, nemůžete po těch kartonech vlastně vůbec šlapat...
Jinak co se týče prevence pro příští sezonu, mohlo by se vyplatit záměrné kladení různých kusů dřeva, střešní krytiny apod. na vlhčí přistíněná místa. Slimáci si je vyberou pro nakladení vajec. Před zimou pak provedete na slimáky nechutný podraz - všechny ty úkryty odstraníte a vajíčka necháte zmrznout nebo je vyzobou ptáci. Kladení slimáčích vajíček na zahradě nelze zabránit, ale tímto způsobem to, myslím, můžete mít alespoň na některých místech pod kontrolou. Už jsem na nějaké ty úkryty s vajíčky letos přišel. Není proč je ničit, nakrmí se jimi různí živočichové.

Přeji hezký den:-)
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Slimáci

Příspěvekod Kohant » stř 14. zář 2011 6:28:52

Potřeboval jsem ještě doplnit trochu cukru včelám. Při přelévání roztoku do konví jsem něco ulil na beton. Do rána na tom místě vyrostla hromada slimáků.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Slimáci

Příspěvekod Danka » stř 21. zář 2011 19:12:01

Taky dobrá pastička, ale nějak mi nefunguje. Poté co leccos sežrali, skoro zmizeli, přičemž úroda ropuch je letos vážně skvělá, asi to opravdu nějak souvisí. I kustovnici na záhonku už neožírají. Nechala jsem v zahrádce pár špalíků, jestli měli rande tam, ptáčci se pomějou, a my budem mít třeba zas jednou salátek.
Zdravím Dana
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Slimáci

Příspěvekod houba » pát 23. zář 2011 20:58:52

Na zahradě zhruba od začátku září početně převažují ropuchy nad slimáky. To je výjimečný stav:-).
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

PředchozíDalší

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků