Slimáci

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Re: Slimáci

Příspěvekod Danka » pát 23. zář 2011 22:13:32

Pardon, upřesním. Srovnávala jsem množství ropuch v téhle sezóně oproti předešlým letům (na naší zahradě). Zkrátka jich bylo letos víc než vloni. K obvyklosti poměru počtů slimáků a žab v září nelze s mistrem diskutovat ;)
Pěkný podzimek přeju
Dana
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Slimáci

Příspěvekod Ivana » ned 25. bře 2012 21:42:35

Již třetí rok se pokusím vybojovat se slimáky hokkaida. Zkusím je dát ke hromadě větví, jak psala Hanča, ale ještě bych potřebovala zajistit aby ty potvory nepřekously stonek hned u země. Zkoušeli jste někdo naolejovanou petku, prořízlou dole i nahoře?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Slimáci

Příspěvekod pierro » pát 30. bře 2012 19:37:42

V loňském suchém jaru mi skvěle vyšel fígl. Zasazenou dýni jsem popráčil suchou hroudou hlíny. Vydrží to sice do prvního deště, ale třeba do té doby bude dostatečně omšelá a nebude vonět křupavoučkou tkání, jakou rostlinky získají při předpěstování. U mě toi fungovalo. Pokud slimejš ještě neochutnal, tak to fungovalo na 100%. A dokud nezapršelo. Ale to už byly dýničky povyrostlé a dostatečně silné (chloupky hustší)a bylo po starostech. Dýně (cucurbita pepo) o kousek dál, které vyklíčily v zemi ze semínka, slimejše naprosto nezajímaly.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Slimáci

Příspěvekod houba » ned 01. dub 2012 21:27:55

Tak to je dobré. Asi nejjednodušší způsob, jak zmařit základní smyslovou orientaci...Pro případ deště bych vzal kus netkané textilie, položil ho přes sazenice a okraje pečlivě zahrabal do půdy. Je ovšem nutné předem zkontrolovat, jestli se uvnitř nenachází slimejš.
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Slimáci

Příspěvekod Anu » ned 08. dub 2012 19:07:37

Problém se špnělskými slimáky spočívá v tom, že vylezou až v podvečer - a jsou venku do šera. Pak zalezou. Prostě nejsou vidět, a proto si myslíme, že na našich zahrádkách nejsou.
Metoda likvidace není složitá, ale nejprve je nutno opustit podivné rady typu posolit slimáky, nebo je něčím agresivním posypat. Zasažený tvor pak umírá bolestivou smrtí, a navíc si na pozemek sypame sůl apod. svinstva.

Takže jestli pozemek nečelí invazi, pak stačí preventivně obsypat záhony dřevěným uhlím, vápnem, popř. čímkoli vysušujícím, k čemu mají odpor.
Jestli je pozemek zamořený, je jejich fyzická likvidace dle mého soudu na místě, protože je to k nám zavlečený druh, který se obrovsky přemnožuje.

Mám osobní zkušenost, kdy jsem na mé poměrně malé zahradě nasbírala za noc asi 5 kg slimáků. To mne probralo a začala jsem pátrat, jak řešit problém. Po třech letech už nasbírám za noc jen cca 20 kusů. Vyzkoušela jsem různé metody, ale tuto, co uvádím, považuji za nejefektivnější.

Prvně je nutno znát etapy životního cyklu tohoto škůdce:
1) aktivní jsou od května a páří se v červnu;
2) v srpnu až září každý naklade cca 200 vajíček;
3) líhnou se za 1,5 měs, popř. vajíčka přezimují a líhnou se zjara.
Takže ideální je likvidovat slimáky od konce května do července. Jako návnadu rozmístím misky se sladkým ovocem (jablko aj.) a zároveň další misky s pivem. Naštěstí se slimáci houfně k těmto návnadám stahují. Slimáky likviduji rychlým přeříznutím napůl ostrým nožem, jsou mrtví ihned. Nechávám je ležet na místě, druhý den po nich už nic nenacházím.

Jinak na španělské slimáky platí takové ty husokachny - nevím, jak se to přesně jmenuje.
Anu
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 29. bře 2012 20:27:59

Re: Slimáci

Příspěvekod vrana » sob 21. pro 2013 20:10:16

Agrobio má dost kvalitní preparáty,i biokont. Chci však všechny varovat před slovenskými preparáty proti slimákům.Vyrábějí a prodávají je tam všude, snad to dokonce neexportují.Dělají to v milionech malých levných baleních, ale použitá látka je karbofuran, ten bezprostředně působí rakovinu a je velmi silným jedem pro vše živé chodící, lezoucí létající.Skoro všechny kulturní země ho už dávno zakázaly.
Já tady mám z jedné strany zahrady prudcetekoucí řeku, z druhé strany silnici, takže slimáci mohou jen ze dvou stran. Mám všude desky a bedny s květináči, a v době kdy jsou aktivní každý den vše poodzdvihuji a seberu je.Pod všecko na den zalezou a tam je najdu.Po červenci se stane, že nějaký zůstal a nakladl vajíčka, tak ty důkladně do jednoho likviduji jen to praská.
Do květináčů ale používám substrát se značným obsahem rašeliny a oni zalézají do ní ke kořenům rostlin a vše přesazovat nejde,tak tam používám preparát z agrobio Opava. Hlavní principy: vysbírat a nasolit, Dále nic nepěstovat kde jsou, nemá to cenu.Zvláště u vody je jich moc.Nasel jsem záhon máku jako jsme mívali kdysi když tady ještě španělští nebyli.Krásně to vyklíčilo, ale než dorostlo do 2cm výšky, bylo vše sežráno.Prší-li,chodím zvláště k večeru a sbírám.
Také jsem je rozřezával napůl, ale zjistil jsem, že jsou kanibali a za chvíli na tom rozříznutém seděli jiní a žrali ho, tím do sebe dostali rychle hormony a vlastně jsem je pomáhal množit.
Dají se snadno přilákat hromádkou mouky,za půl hodiny přilézají ze všech stran.Kdybych do ní přimíchal 5% metaldehydu,tak je hotov celý preparát a otráví se.Má to vadu, že u nás lehce dostupný metaldehyd jako kostky suchého lihu do vařiče neobsahují ho čistý a to jim smrdí.Čistý nevím kde sehnat.
vrana
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 18. pro 2013 17:29:17

Re: Slimáci

Příspěvekod vrana » čtv 26. pro 2013 22:10:14

prý na slimáky platí i krůty,nezkoušel jsem.
Ta mandar.kachna má prý nevýhodu v tom, že každému uletí,chce to voliéru.
vrana
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 18. pro 2013 17:29:17

Re: Slimáci

Příspěvekod Anu » ned 07. čer 2015 14:00:27

Před pár lety jsem plzáky objevila a jejich množství mne šokovalo. Zajímavé bylo, že když jsem o té kalamitě mluvila se sousedy na obou stranách naší zahrady, oba mi svorně tvrdili, že u nich žádní plzáci nejsou (ale zeleninu přitom mají ožranou). A tak jsme byli s manželem na likvidaci plzáků sami. Rozhodně lépe by se postupovalo koordinovaně se sousedy, ale s tím jsme nic nenadělali. Také mne zprvu trápilo, jak plzáky zlikvidovat. Avšak záhy jsem si uvědomila, že nejrychlejší je překrojení ostrým nožem. Plzák přitom musí ležet na pevném podkladu (cestička, tráva...), abychom ho řezem nezabořili do hlíny (např. okopaný záhon), protože by v hlíně třeba mohla přežít jeho vajíčka. Na jejich lov vyrážíme potmě a hlavně po dešti. V květnu-červnu téměř denně. Výsledek: Před pár lety jsme nasbírali a za noc i 5 kg (zahrada 2000m2), byly to tisíce kusů, teď je to jen pouhých 50 kusů. Až to klesne na cca 20 kusů, chodíme každý 2. den, když ještě méně, tak každý 3-4.den. Ruční likvidace je zaručená a má výborný výsledek.
Anu
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 29. bře 2012 20:27:59

Re: Slimáci

Příspěvekod Misazap » čtv 25. čer 2015 20:32:00

Už ke konci července bych začala vytvářet pár míst, kde jim budu předkládat nějaké ňamky. Jednak se pak bude stačit koukat jen zde v okolí, ale hlavně okolo položte nějaké dřevěné prkýnka a nechte je tam až do podzimu. Pravidelně kontrolujte a až začnou klást vajíčka, tak vybírají právě místa pod prkýnkama a tam je pak hravě zlikvidujete. Ani bych se nedivila, kdyby kladli už teď, mě loni přišlo, že měli dvě generace ..
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Slimáci

Příspěvekod Ivana » sob 04. črc 2015 14:58:31

Mám pro tebe špatnou zprávu: španěláci mají tři generace ročně. Naši slimejši jen jednu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron