Plzák španělský

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Re: Plzák španělský

Příspěvekod zahradnik » úte 02. úno 2010 18:44:14

Ivana píše:To co popisuješ je klasický průběh invaze jako z učebnice. Chovají se tak i invazní rostliny.

To že máš jiný názor mi nevadí.
Jen tady nechci probírat pesticidy, protože o tom je řada dalších míst, kde se o tom diskutuje. Protože sama používat pesticidy nechci, tak chci místo, kde by se daly sbírat zkušenosti jak to dělat bez nich. Takových míst zase tolik není.


Ale v příspěvku nic " chemického" není. :?:
zahradnik
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 25. pro 2009 11:55:02

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » čtv 04. úno 2010 21:52:22

Tabulka predátorů měkkýšů.
Připomínám, že španěl je Arion lusitanicus.
V téhle tabulce píšou, že španěly žerou i slepice, ale musejí se jim dávat od malička.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Petra » stř 10. úno 2010 15:41:50

Fyzická ochrana před slimáky - Pet lahve 2l, s odstřiženým vrškem a spodkem. Dolní část zapíchnu do země vrchní ohnu 2-3cm dolů.

Osvědčilo se mi u vysazených sazenic dýní, ačokči apod., než trochu povyrostou a nějaké to noční hodování slimáků vydrží. Bohužel trochu pracné.

Jinak také slimáky nezabíjíme, odnášíme, ale řeším dilema kam je nosit? A zdali přelezou 2m vysokou starou zeď, kterou je naše zahrada "oplocena", podle množství ji snad musí přelézat, škoda že nejdou označkovat. Nebo chodí průchodem pro ježka:-)

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Plzák španělský

Příspěvekod sklenka » pát 26. úno 2010 23:18:35

Petky pro ochranu sazenic taky občas používám a fungují i bez ohýbání - přes ten ostrý okraj se slimejšům nechce. Jinak proti nim nijak zvlášť nebojuju, ani je moc nesbírám (a když, tak je házím do kompostu), razím zásadu, že když dostanou pořádně najíst, zeleninu nechají, a tak jim dávám zelený mulč, pěstuju pro ně afrikány, zeleninovou zahrádku mám olemovanou haldami tlejícího materiálu, tzv. hrobečky, na kterých pěstuju na živiny náročnou zeleninku - jasně, kladou v tom vajíčka, ale zároveň v nich bydlí slepejši a jiní predátoři, kteří je, doufám, udrží na uzdě. Zahradu nezalévám a nepřeháním to s hnojením. Výsledek je ten, že zrzouni sice něco sežerou, ale víc toho nechají. Většinou stejně spořádají slabší rostliny a těch silných si nevšímají - je docela poučné pozorovat, že zatímco na jednom místě zůstávají saláty netknuté, o dva tři metry dál jsou tytéž sežrané všechny - a když se nad tím člověk zamyslí, po čase si vyvodí, co kdy kde (pod čím, vedle čeho) má nebo nemá pěstovat. Samo se to nějak srovná a není potřeba je řešit.
Tak, a teď mě pámbu za ty řeči potrestá a v létě mě čeká španělská invaze, to je jasný. :lol:
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Kohant » ned 28. úno 2010 16:51:49

RUKOVĚŤ ZAHRÁDKÁŘE 2010
str. 23
odstavec 7.

http://www.zahradkari.cz/rukovet/rukovet.htm#2010
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Misazap » úte 13. dub 2010 9:28:28

Tak tchýnina zahrada je bohužel obrovskou líhní plzáků :-( takže jsem jich měla hromadu i na své pidi zahrádce. Tam jsem je sbírala a dávala na kompost. Často jsem jim tam přihazovala různé lahůdky. Na podzim jsem uklízela okolo kompostu a byla tam dřevěná líska a snad všichni plzáci pod ni nakladli vajíčka, tak jsem je zlikvidovala. Možná by to mohl být návod jak je rozumně hubit - vytvořit jim líhniště a tam vajíčka likvidovat. O jinde roztroušené se pak postají predátoři.
Jinak četla jsem tu že lichořeřišnice chrání - nevím, já jsem je pod ní pravidelně nacházela, a taky ji žrali.
Ještě taky kolem toho kompostu jsem našla několik plzáků jakoby shnilých zevnitř - že by nějaký parazit?

V odkazu od Kohanta je popisovaný měděný drát napájený baterkou. Viděla jsem kdysi dětský pořad a tam ukazovali že slimáci (zda to platí i na plzáky nevím) přes měděný drát omotaný kolem rostliny nepřelezou. Vysvětlovali to tím, že jejich sliz reaguje s mědí a jim to vadí.
Chci to letos zkusit. Tak pak napíšu výsledek :-).
Taky chci vyzkoušet jehličí - nasypu ho okolo kompostu a budu doufat že plzák hozený na kompost na něm taky zůstane.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » úte 13. dub 2010 9:41:21

Sklenka: Invaze určitě bude, právě sis ji objednala. Španělský plzák má taky parazity, někde tady vepředu jsou i odkazy.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Plzák španělský

Příspěvekod martas » úte 13. dub 2010 12:39:23

Parazity sice má,ale ve své domovině.Tam se nepřemnožuje.Stálo by za to zjistit proč ho neudrží na uzdě i u nás.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » úte 13. dub 2010 12:52:47

Martasi to máš tak: právě proto, že je odjinud. Tady našel dobré podmínky a chybí mu tu přirození nepřátelé i ti paraziti, co má doma. Ona to příroda zařídí a časem mu nějaké pořídí, ale bude to na delší dobu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Plzák španělský

Příspěvekod martas » úte 13. dub 2010 12:59:03

Jenom aby nebylo pozdě.Loni se mi dostaly do skleníku a vegetily si tam celou zimu.Rostliny mi ožíraly i v lednu a tet už se mi tam prohánějí plžata.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

PředchozíDalší

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron