Plzák španělský

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Kohant » úte 13. dub 2010 13:15:51

No a co jiného by tam měli ožírat když nechtějí umřít hlady? Ve skleníku je musíš přikrmovat.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Plzák španělský

Příspěvekod martas » úte 13. dub 2010 14:53:52

At si žerou plevel.Ale oni mají čuch na to nejvzácnější.Tet zrovna začaly ožírat klobásovník a baobab.Přitom na zemi je fůra ptačince-žabince.
martas
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 575
Registrován: ned 24. led 2010 11:02:11
Bydliště: Litoměřicko

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Hela » úte 24. srp 2010 7:25:58

Na kompostu jsou bezkonkurenční, oproti žížalám zvládají i psí trus, živočišné zbytky a mrtvolky nebo slabší druhy. Jen to chce je tam pravidelně krmit a budou pro vás ochotně pracovat. V případě potřeby, tedy zrovna teď v srpnu je tam v podvečer nebo po dešti jednoduše vychytáte. Pokud je kompost už zralý, je dobré zrovna v této době, kdy jsou plzáci těhotní a velmi žraví, jim v sousedství zralého kompostu nabídnout něco lepšího - zbytky z kuchyně, hnůj, zavadlý plevel, zbytky z jíchy, posečenou trávu apod....mňam....a oni se ochotně během pár dní přestěhují. Pak to chce ovšem ten zralý kompost napytlovat, aby se do něho nevrátili klást vajíčka. Samozřejmě potulné plzáky je dobré vychytávat, osvědčilo se mi nechávat mezi zeleninou hromádky zavadajícího plevele, hodně se jich shromažďovalo na zavadajícím kerblíku (nezdá se mi, že by je moc odpuzoval). Případně, pokud je jich na potulkách moc, je jim vhodné udělat "spářku". Spaření jsou pro jejich druhy taky "vítanou pochoutkou".
Pokud jde o indické běžce, v Rakousku je vozí v kleci a podle mne je před vypuštěním do zahrady nechají trochu vyhladovět, pak to funguje, viděla jsem je plzáky opravdu žrát, ale pokud ty kachny necháte v zahradě déle, riskujete, že nadělají podobnou škodu na zelenině, jako plzáci. Já sázím spíš na střevlíky, letos je jich opravdu hodně, protože ti sežerou spoustu vajíček a malých plzáčků a pohybují se právě tam, kde plzáci vajíčka kladou. Chce to nechat na několika místech v zahradě tlející dřevo (já tam mám třeba prkna, po kterých za deště pohodlně chodím, za sluných dnů je obrátím a nechám ptákům osbírat. V tlejícím dřevě se líhnou i larvy střevlíků. Takže nezoufejme, na plzáky nejsme sami, jen ty odrostlé je nutné mít pod kontrolou. Hela
Hela
nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 23. srp 2010 20:20:28

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » úte 24. srp 2010 13:22:50

Ahoj Helo, vítíám tě na fóru.
Máš nějakou zkušenost jestli se liší chování plzáka španělského a ostatních slimáků? Připadá mi že máme převahu těch ostatních, z těch velkých hlavně Arion rufus. Vím, že španěly kladou vajíčka jednou do roka a jiné druhy mohou víckrát, ale liší se škody a zacházení s nimi podle druhů?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Plzák španělský

Příspěvekod jiho » pát 10. zář 2010 12:14:24

jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Abstrakt » čtv 21. říj 2010 2:49:31

"Můj (ne)boj" s plzákem španělským - dosavadní soukromé poznatky:
Nežiju proto, abych otročil slimákům (správně plzákům). Tudíž mě neláká představa klást dočasné pasti či dokonce chodit po pozemku a vybírat jednoho po druhém pokud bych to měl udělat více než párkrát. Zbytečná práce - nesystémové (ne)řešení.
Přemnožení plzáci mi tento rok zpustošili zeleninový záhonek. Desítky až stovky jich bylo vidět zvláště po ránu a večer jak si lezou kde chtějí a hledají potravu. Pochoutkou jsou jim téměř jakékoli klíčící a mladé rostlinky, různé saláty, plody jahod, atd. Nevěřím, že by je zastavila "hráz" z údajně jim nepříjemných kytek. To patří spíše k mýtům. Stejně tak, různé posypy - nakonec překonají. Samozřejmě vlhko využívají k přesunům (podobně jako např. užitečné dešťovky) kdežto v parných dnech byly zalezlí pod širokým kusem kůry, který jsem pro tento účel položil, aby se tam soustřeďovali a měl jsem je aspoň trochu pod kontrolou.
Nemám rád zabíjení, avšak napadla mě metoda nevyžadující nic víc než lopatu a půdu ("ekologičtější" než použití vody, vařící vody, soli a podobně) a sotva minutku času- vyrýpnout jamku - do ní naházet nalezené plzáky španělské a zaházet, udusat - (Hlína by měla být těžší, nehodí se kompost.) Nemyslím, že by se nějak prohlodali ven. Zahynou a pohnojí půdu zevnitř.
Experimentuju s překážkami - např. zde je foto - plzák španělský přelézá v pohodičce extrémně pichlavé koule oplodí kaštanovníku setého (jedlého) a to za sucha - trochu jsem to čekal, když prý klidně poleze i po žiletce :roll: :mrgreen:
plzák španělský přelézá kaštan.jpg
plzák španělský přelézá kaštan
plzák španělský přelézá kaštan.jpg (49.99 KiB) Zobrazeno 16558 krát
Uživatelský avatar
Abstrakt
začátečník
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 20. říj 2010 9:23:10

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » čtv 21. říj 2010 7:22:31

Ahoj, vítám tě tu. Nicméně o tvojí metodě mám jisté pochybnosti, normálně jsou plzáci všech druhů zalezlí v půdě až do hloubky zhruba třičtvrtě rýče.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Abstrakt » ned 24. říj 2010 5:09:13

Tak s tím "pohřbením zaživa" plzáků španělských je to samozřejmě teorie, proto se obracím na fórum, abyste případně vyzkoušeli v praxi a třeba přinesli důkaz. Je Vás přeci jenom víc, já sám nemám navšechno čas a kapacitu. Já jsem vycházel z toho, že nevím o tom, jak plzáci "hrabou" a ani že by měli ústrojí uzpůsobené na prokousávání se hlínou. Vím akorát, že se dokážou prosmýknout úzkou (spíše nízkou) skulinou. Je škoda, že to došlo tak daleko. Uznávám veškeré živočichy a neviním z toho plzáky španělské, že s nimi máme problémy. Spíše se jim snažím porozumět. Tak například - zjistil jsem na vlastní oči, že jsou energeticky efektivní - čerstvě mrtvého plzáka snědl jiný a tím pro jejich druh nepřišlo nic nazmar. / Ve Španělsku odkud nejspíš pocházejí, nejde jen o jejich přirozené predátory - prý jsou to především jakési velké ještěrky, které se jimi živí. Kdyby se ovšem tyto teplomilné ještěrky měly nasadit do našich krajin - byl by z toho dvojitý problém - neboť tyto velké ještěrky by konkurovali zdejším malým. Na Pyrenejském poloostrově je relativně suché podnebí a to považuju za hlavní regulační faktor. Proč se ale plzáci nerozšířili už dávno více na sever? Že by z jedné strany Gibraltar a Afrika a z druhé Pyreneje byly tím valem chrání zbytek Evropy před invazí? Občas mám podezření, jestli se plzáci španělští nevyužili jako šikovný a nenápadný nástroj k omezení produkční samostatnosti drobných samozásobitelů. ("Zase jsem kvůli tomu musel tenhle rok kupovat tu gumovou nevýživnou zeleninu ze supermárketu.") :shock: Ten problém je větší než se zdá.
kaštanovník jedlý jehož oplodí nezadrželo plzáka španělského.jpg
kaštanovník jedlý jehož oplodí nezadrželo plzáka španělského.jpg (48.88 KiB) Zobrazeno 16545 krát
Uživatelský avatar
Abstrakt
začátečník
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 20. říj 2010 9:23:10

Re: Plzák španělský

Příspěvekod bobek » ned 24. říj 2010 18:42:40

Občas mám podezření, jestli se plzáci španělští nevyužili jako šikovný a nenápadný nástroj k omezení produkční samostatnosti drobných samozásobitelů.


Myslíš že by to bylo jako s "americkým broukem" ??? :lol: :lol: :lol:

Ale teď vážně. Skoro kdekoliv rejpnu na zahradě, vyvalí se na mne plzácký vajíčka. Jestli přes zimu nevymrznou a příští léto bude deštivé, tak to bude teda mazec. Už letos mi nadělali škody jako dlouho ne :(
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » pon 25. říj 2010 8:51:25

Abstrakt: Nechci zpochybňovat tvoje zkušenosti, jen mě zajímá, jestli jsi svou metodu ověřoval, jestli je doopravdy účinná.
Bobek: Taky se mi to stává. Abychom přeryli celou zahradu...Z biologického hlediska je to jasné: bylo jich hodně a tudíž hodně se jich rozmnožilo a bude jich ještě víc. V normálním prostředí se přemnoží predátoři, paraziti a choroby. Tady jsme v tématu španělák, který jich až zas tolik nemá, takže nevím. Španěláků zas tolik nemáme. ale na ostatní slimáky je moje vlajka ropuchy, ježek, kachny. Někam sem hodím parametry na jezírko pro ropuchy.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron