Plzák španělský

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Re: Plzák španělský

Příspěvekod houba » ned 20. pro 2009 23:00:53

Po pravdě řečeno využívám něčeho, co k biozahradě moc nepatří. Je to plocha intenzivně sečeného trávníku, přes který plzáci obvykle nepřelezou zpátky. Je to trávník mých rodičů, v létě to sečou co týden. Já bych to asi sekal postupně, mozaikovitě, ale jim to jejich sekačka vyšší nevezme...Tak toho aspoň využívám tímto způsobem. Házím plže do neobhospodařovaného pozemku za plotem, odkud se nedostanou přes ten trávník, ani k žádným sousedům. Tedy, žádné univerzální řešení pro každého. Mám zábrany vůči zabíjení obecně, nedokážu je ani polít horkou vodou.
Škody na úrodě jsem měl v letech 2005-6, kdy byl u nás výskyt největší (běžný sběr několik stovek kusů) a také jsem s nimi ještě neměl tolik zkušeností. Letos byla populace ve srovnání s tím sotva čtvrtinová a škody byly zanedbatelné.

Zdravím
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Kohant » pon 21. pro 2009 5:39:32

Založit jim tedy uprostřed sečené plochy hromadu odpadu v které by vyráběli slimákokompost.
A do půlky srpna je chránit před kačery.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Plzák španělský

Příspěvekod houba » pon 21. pro 2009 20:12:28

Dobrý nápad, ale tu hromadu by mi tam nikdo netoleroval...Ještě dlužím odpověď na předchozí otázku. Slimáci se na kompostování podílejí, protože na kompostu se jich přirozeně vyskytuje nejvíce. Kámoše nachytané na záhonech už tam nepřidávám - zčásti se stejně rozlézají do okolí a to je nežádoucí. Od půlky srpna je po dešti z kompostu sbírám a odnáším. Snad jedině postavit někde stranou opravdu vysokou ohradu, tak na výšku člověka, zajistit stínění shora a dospod házet odpad se slimáky. Možná by to stálo za experiment :)

Hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » pon 21. pro 2009 20:50:04

To jsem slyšela. Známá měla jeden kompost normální a jednu kompostovou nádobu na slimáky. Házela je tam. To by asi mělo výhodu že ti co jsou hozeni za plot se vrátí a tady by byly všichni na jednom místě ze kterého se nedostanou ven. Házela jim tam i žrádlo.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » pon 21. pro 2009 20:58:33

Jo a teď tady v knížce Zdravá zahrada čtu, že se to tak dá dělat. Musí se potvory přestěhovat než začnou klást vajíčka aby byl kompost čistý.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Kohant » pon 21. pro 2009 22:36:17

Nebo je začátkem léta kastrovat.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Plzák španělský

Příspěvekod zahradnik » úte 02. úno 2010 10:14:04

V jiných tématech se zase přetřásají slimáci,něco přidám sem.U nás jsou už 10 let,první tři roky byl nástup velmi silný,obsadily celou vesnici.Zkusil jsem koupit parazitické hlístice,dovozce však nevěděl jestli u nás zimují nebo ne.Nakonec jsem našel,že ano.Také jsem našel informace že tito hlístice žíjí i u nás.To jse mě potvrdilo už asi před dvěma lety,kdy počet slimáků zase pomalu klesá.Důležité tedy je vydržet začátek invaze,a připravit se na devastaci zahrady.přišel jsem o 80% rostlin na skalce,také záhony lilijí jsou u háji.Také jsem na dva roky vysadil pěstování zeleniny,byla to marná práce.Měl jsem pouze skleník,tam se dala invaze udržet na uzdě.Ale poslední roky už je to lepší.Potvrzuje se, že po nástupu škůdců se zhruba do pěti let namnoží i predátoři.Nejdůležitější je tedy vytrvat a to by pro zahradníky něměl být problém.
Omluvte mé termíny,nejsem na 100% bio a slimáky neodnáším ze zahrady. :P :P
zahradnik
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 25. pro 2009 11:55:02

Re: Plzák španělský

Příspěvekod Ivana » úte 02. úno 2010 10:34:49

To co popisuješ je klasický průběh invaze jako z učebnice. Chovají se tak i invazní rostliny.

To že máš jiný názor mi nevadí.
Jen tady nechci probírat pesticidy, protože o tom je řada dalších míst, kde se o tom diskutuje. Protože sama používat pesticidy nechci, tak chci místo, kde by se daly sbírat zkušenosti jak to dělat bez nich. Takových míst zase tolik není.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Plzák španělský

Příspěvekod beruschka7t » úte 02. úno 2010 12:18:29

Moje zkušenosti se slimáky: snažila jsem se sehnat indické běžce - ale všude byli prodaní.
Zakoupila jsem tedy kačeny typu Mulard z "drůbežího autobusu" . Naprosto skvělé! Kačeny sice mají rády zelené - ale nejvíc obyčejnou trávu z které se snaží udělat trávník anglický. Slimáky mají mnohem radši. Myslím že není nutné se orientovat jen na indické běžce všechny kačeny milují slimáky..
beruschka7t
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 02. úno 2010 11:58:03

Re: Plzák španělský

Příspěvekod pierro » úte 02. úno 2010 17:16:31

Jako skalní běžcofil tak úplně nesouhlasím. Běžci mohou naprosto bezpečně procházet po selé zahradě a konzumují jen breberky, zatímco bobule ovocných keřů jsou naprosto mimo nebezpečí. Moje zkušenost s barbariemi (kříženec kachny pižmové a domácí) a kříženci březňačky s běžcem, které jsem choval společně, jsou katastrofální. nezůstaly ani listy křenu, ani rybízy, či kanadské borůvky, které byly v dosahu (a barbarie opravdu dorostou!).

Samozřejmě jde o to, kde, v jakém prostředí kachny kdo chová.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

PředchozíDalší

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků