Kočky a kočičince

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Kočky a kočičince

Příspěvekod Misazap » čtv 07. dub 2011 13:21:18

Ahoj! Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte nějaké zkušenosti jak vysvětlit kočce, že se do záhonů nekaká...
Proto taky tohle téma dávám do nezvaných hostů, i když jinak je kočka užitečná. Podotýkám že se jedná o tchánovu kočku, takže skutečně potřebuji jen "odpudit" z konkrétních míst.
čičina si totiž oblíbila kadit mi do záhonů a nezakrytého pařeniště. Teď z jara to prostě porostlé není a to ji láká.
Jahodiště jsem zkusila přikrýt chvojím, to vypadá že funguje, ale ne každá rostlina snese jehličí ...
V deklu pařeniště našla díru a zbudovala si tam doslova kočičí záchod. Možná nejen ona. :evil:
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Alena » čtv 07. dub 2011 15:26:56

Tohle je věčné téma... Taky to řeším už řadu let. Zkoušela jsem záhony a trávník(na mrňavé zahradě jsou kočičince obzvlášť nepříjemné) sypat chilli a pepřem, odpuzovačem psů a koček - bylo jim to tak leda pro srandu, záhony zakrývat netkanou textilií - ukázalo se, že ji mimořádně milují a jakmile někde leží, ihned ji použijí jako klozet, takže za pár dní je komplet roztrhaná a záhon pod ní udupaný. Zbyly mi dvě metody, které se ukázaly jako nejúčinnější - buď osetý záhonek hustě poházím trnitými větvičkami z angreštů a růží (myslím fakt hustě ;) , jinak číči využijí každé volné místečko k vys...., pardon, vyměšování :roll: ), nebo kolem záhonu ve vzdálenosti tak 20cm od sebe zapíchám klacíky a kolem nich křížem krážem přes záhon tak 10cm nad zemí natáhnu nějakou pevnou černou nit. Tohle se navíc osvědčilo i na jahody proti kosům. Na nic lepšího jsem zatím nepřišla.
Taky jim velmi vyhovují rostliny s jemnými dlouhými listy jako pažitka, snědek, modřence, denivky... - asi je to příjemně šimrá do pozadí. Takže ty chráním různými vetvičkami nebo drátěnými poklopy. Kočičinec v pažitce není nic příjemného.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Misazap » sob 07. kvě 2011 6:38:45

Tak pařeniště jsem vyřešila překrytím sítí - nemám na něm sklo. Jenže půda je již párkrát "použitá". Dá se to nějak vydezinfikovat? Vápnem?
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Ivana » pon 09. kvě 2011 6:33:29

Založ jí záchod jinde, tentokrát na vhodném místě. Proč to chceš dezinfikovat, kvůli dětem a parazitům? Pokud je kočka pravidelně odčervovaná tak bych to osobně nepokládala za problém. Radši se ale od toho i od kočky drž dál než porodíš, kočky mohou přenášet nemoci podobné nachlazení které poškozují nenarozené děti.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Misazap » pon 09. kvě 2011 7:07:15

Právě že si nemůžu být jistá, že to co tam je, je jen od naší číči a ani ta na tom s odčervováním není valně. Tchán na to kašle, takže co nezaplatíme a neuděláme my, to není. Navíc je to jediná, byť kastrovaná, kočka v okolí a jinak jsou tu skoro samí kocouři, takže nám pořád oblejzají zahradu.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Alena » pon 09. kvě 2011 11:51:54

Půda ve sklenících, pařeništích i na záhoně se desinfikuje dusíkatým vápnem. Asi to není moc bio košer, ale jako jednorázová desinfekce, když se bojíš těch kočičinců, by se to možná nechalo použít. Mělo by zničit všechno živé, jak rostlinného, tak živočišného původu. Ale používá se tak 3 týdny před plánovaným osázením, aby nezničilo i ty vysazené rostlinky. Dávka v množství podle návodu se rovnoměrně rozsype po záhoně a zapraví do půdy, pak se to pořádně zaleje a zakryje fólií, aby látky vznikající rozkladem toho vápna neutíkaly do vzduchu, ale desinfikovaly půdu. Používá se to i proti slimákům, drátovcům, plevelům a tak. Dusík nakonec pohnojí rostliny. Život v půdě bych pak obnovila přidáním kompostu.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod sklenka » pon 09. kvě 2011 13:01:55

Asi bych zase až tak nepanikařila, na zelenině z kočkami "pohnojených" záhonů jsem vyrostla, jakož i celá rodina, u nás taky kočky kadí, kam je napadne, a zatím jsme to všichni přežili bez úhony. Spíš mě štve, že mi občas vyhrabou výsevy. Na citlivých místech se mi osvědčilo zapichování trochu zaschlých vrbových proutků oběma konci tak všelijak cikcak přes sebe, až se vytvoří takový volný dekl. Nit a provázky moc ráda nemám, člověk se do nich při pletí zamotává, navíc pes si niti nevšimne, do záhonu ťápne, pak se do toho ještě zaplete a nadělá větší paseku - proutí vidí.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Misazap » pon 09. kvě 2011 13:51:09

Když mě se dost ekluje v tom pěstovat zeleninu, když to byl fakt frekventovaný kočičí záchod. I jsem přemýšlela že tam letos dám jen něco, co se přímo nedotýká půdy (tedy z toho, co se konzumuje)... tedy žádné ředkvičky, mrkve, ale ani salát. Dala bych tam hrášek, ale ten to přeroste. No, něco vymyslím. Ale nad tím vápnem pouvažuju. Tak díky.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod yaw » pon 09. kvě 2011 14:17:17

sklenka píše:Asi bych zase až tak nepanikařila, na zelenině z kočkami "pohnojených" záhonů jsem vyrostla, jakož i celá rodina, u nás taky kočky kadí, kam je napadne, a zatím jsme to všichni přežili bez úhony


Docela zajímavé informace na toto téma dávali na pokračování v sobotním Meteoru:

http://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/ ... 55--882555

Misazap, určitě si je přečti !!!!!

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Alena » pon 09. kvě 2011 15:03:27

A já pořád, proč mám tak dlouhé vedení...
Na kočičince na zahradě jsem alergická :evil: Každé ráno nejdřív musím projít zahradu a odstranit je, a přes den i tak abych neustále koukala pod nohy nebo větřila, jestli neucítím charakteristický puch, abych do toho nešlápla nebo nesáhla. V záhonu s ředkvičkami, mrkví nebo salátem je to obzvlášť fajnová záležitost. Takže radši na malém záhonku tahám ty nitě, pod nimi se to vyplít dá v pohodě. Jenže všude se to stejně uchránit nedá.
Lezly mi s oblibou i do skleníku, takže tam muž svařil do dveří rámy, potáhl je králičím pletivem a bestie mají utrum. Navíc to zabrání i kosům, aby tam létali na zralé hrozny.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Další

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků