Kočky a kočičince

Co se dá dělat na biozahradě s živočichy které nechceme? Týká se větších živočichů, na hmyz je téma breberky.

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Ivana » čtv 19. kvě 2011 21:05:35

Danka píše:...co se stane tasemnici nebo podobné potvoře sežrané plžem?

Paraziti obecně mají složité vývojové cykly se dvěma nebo více mezihostiteli. Plži jsou například mezihostiteli motolic. Když nějaký vhodný druh plže (u motolice jaterní je vhodný druh bahnatka, žijící na rozhraní vody a souše) sežere vajíčka motolice tak se stane jejich hostitelem. Dalšími hostiteli motolice jaterní jsou pak savci (člověk, ovce, skot a další druhy savců). Tasemnice dlouhočlenná má hostitele prase a člověka, tasemnice psí kočkovité nebo psovité šelmy a blechy, když jejich vajíčka sežere plž tak se nestane nic.
Takže odpověď zní: záleží na druhu "potvory" i na druhu plže.
Výrazné ovlivňování chování svého hostitele (jak sem například dával Yaw odkaz o toxoplasmóze) není mezi parazity vůbec ojedinělé, ale je zcela běžné: Jak parazit manipuluje s hostitelem

Povídání o motolici jaterní a vývojovém cyklu
Tasemnice dlouhočlenná a její vývojový cyklus
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Danka » sob 21. kvě 2011 23:00:11

Já se hlavně těšila, že by mohli plzáci - španěláci a jim podobní aspoň trošku nabourat vývoj například tasemnic od kočičákü. To asi ne, škoda. Ale dík za odkazy...
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Ivana » úte 09. srp 2011 9:05:02

V knize Mrkev miluje rajčata jsem našla radu jak ušetřit rostliny i věci kočičího pustošení: routu. Věci posypat, rostliny vysadit v sousedství routy. Zatím jsem nezkoušela.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Hanča » úte 09. srp 2011 19:27:58

Routu jsem zkusila. Slimáci posílali tisíce děkovných dopisů. Než mohla být nějak užitečná, zmizela beze zbytku.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Ivana » stř 10. srp 2011 7:16:04

To je zvláštní, na routu mi slimejši nejdou. Přesazovala jsem vzrostlé rostliny.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Hanča » stř 10. srp 2011 8:06:35

Tak to bude asi tím, mně se podařilo získat malinkatou sazeničku. Tak to je často i u hodně odolných rostlin, dospělých kytek nebo silných sazenic si nevšimnou, mladé a slabé zlikvidují okamžitě.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Ivana » stř 10. srp 2011 8:21:29

Tak to asi bude. Taky jsem už za dva roky utrpěla zkušenost, že když zahrada trpí chronickou slimákitidou tak musíš sázet všechno velké a dobře zakořeněné z kelímku aby se kořeny při přesazování co nejmíň poškodily a tudíž co nejmíň lákaly slimáky. I tak toho ty potvory sežerou dost.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Allegra17 » čtv 13. zář 2012 14:52:00

Dobrý den, jsem tu nová, takže nevím, jestli nebyly kočičance již vyřešeny.
Máme dvě kočky - resp. kočka a kocour, oba kastráti, problém s kočičanci nemáme (chodí domů na misku nebo k sousedům, asi).
Ovšem na jaře nastoupí cizí nekastrovaní kocouři a příšerným kočičím puchem si kocouři značkují své území (v rámci našeho území). Pro nápravu škod jsem zvolila ředěné savo, neb´na dveřích a podobně to smrdí dost dlouho a oni si pak taky chvíli nedovolí.
Kastráti sice neznačkují, ale i tak se jim může líbit záhonek jakožto WC. V tom případě bych jim zkusila vyčlenit kousek zahrádky, hezky jim to tam upravit podle pravidel kočičích záchodů, navnadila bych je tam fajnovým kočičím pískem (nebo i obyčejným), ono by se jim to mělo líp zahrabávat než třeba hlína. Známá to tak udělala a tvrdí, že od té doby má pokoj. Za pokus to asi stojí.
Jinak pokud jde o kočky a krtky - taky jsme krtka neměli aspoň pět let, až letos, ale nepomáhají ani kočky, ani pasti, ani vytopení, ani solární odpuzovač, ani petflaška na tyčce, ani zcela neekologicky zahrabaný kousek Pepa nebo citronu v chodbičce, prostě nic. Uchýlila jsem se v zoufalství už i k poslednímu řešení s tím, že šancí už dostal dost a zakoupila jsem granule, nainstalovala je do všech chodbiček a pak se slzou v oku zjišťovala, jak to dopadlo. No, snědl je všechny a vesele ryje dál.Zajímavé ale je, že kocour donese skoro denně myš, potkana nebo nějakého ptáčka, ale krtka prostě neporazí.
Allegra17
začátečník
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 13. zář 2012 10:02:50

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Ivana » čtv 13. zář 2012 18:51:49

Máš zajímavé zkušenosti s kočkami a Savem. Většina lidí se shoduje na tom, že kočky Savo přitahuje. A pozor, v tomtéž vlákně píšou že Savo je pro kočky jedovaté.
Jak se liší kočičí písek od toho obyčejného? Jestli myslíš substráty pro kočičí záchody tak věz že by se při prvním dešti rozmočily.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kočky a kočičince

Příspěvekod Allegra17 » čtv 13. zář 2012 20:15:06

No, tak savo používám na vyčištění dveří, ale nepřipadá mi, že by to nějaké další kočky nějak přitahovalo. Ty moje to sice očichávají, ale přičítala jsem to spíš tomu, že Savo všechno nepřerazí a oni cítí ještě i tu pachovou stopu pod ním. 'Ale to je jen moje domněnka.

S tím pravým kočičím pískem máš asi pravdu, t en hrudkuje. Tak bych asi zkusila normální, jako bývá na pískovišti, buď to prostě vyjde, nebo ne. Ale za pokus to myslím stojí, to proplítání záhonků mi přijde hrozně pracný.
Allegra17
začátečník
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 13. zář 2012 10:02:50

PředchozíDalší

Zpět na Nezvaní hosté - jak regulovat hryzce, plže...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků