Ptačí budky

Biozahrada a živočichové, kteří na ní patří.

Ptačí budky

Příspěvekod Ivana » stř 23. čer 2010 10:55:24

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ptačí budky

Příspěvekod Evik » stř 23. čer 2010 21:16:49

Dík za spoustu odkazů. Budu studovat kde jsem udělala chybu. Letos jsem totiž pověsila dva sýkorníky. Tedy já si to alespoň myslela, ale znáte to člověk míní a příroda mění. Takže z obou budek jsou vrabcovníky. Ale čekám zda se tam ty sýkorky ještě nenastěhují na druhé hnízdění. Tak se nám to jednou stalo na jabloni. Nejprve v té dutině byli vrabci a pak hned po nich sýkorky.

Ahoj Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Ptačí budky

Příspěvekod Ivana » čtv 24. čer 2010 9:38:38

Nikde jsi neudělala chybu, je to normální. Je to jako na trhu s nemovitostmi, prostě Vrabcovi přišli dřív než Sýkorovi. Pokud vyvěsíš budky, je normální i to, že část jich může zůstat neobsazená.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ptačí budky

Příspěvekod bobek » čtv 24. čer 2010 12:21:54

Je to jako na trhu s nemovitostmi, prostě Vrabcovi přišli dřív než Sýkorovi.


No, často spíš platí zákony džungle než trhu s nemovitostma. Před pár lety se nám do budky nastěhovali lejsci. Pak přiletěl pár sýkorek, došlo ke strašné rvačce, sýkory lejsky zahnaly a úspěšně v budce vyvedly mladé. Když jsem na podzim budku čistil, pod vrstvou mechu bylo pohřbených 8 vajíček lejsků ...

Ale raději něco do diskuze. Myslíte že má smysl ptákům na podzim budky čistit ?
Když hnízdí v přírodních dutinách, taky jim je nikdo nečistí. Já jsem dřív na podzim budky sundal, vysypal obsah, vystříkal vnitřek růžovým roztokem hypermanganu, nechal vyschnout a pověsil zpátky. Až do dne, kdy na mne ze sundané budky vyběhl plšík lískový který se tam usadil na zimu. Sice trochu prskal ale nakonec jsem měl štěstí, nezadávil mně. Budku jsem pověsil zpátky a od té doby tomu nechávám volný průběh, nic nečistím, jen kontroluji jestli je budka v pořádku aby jí třeba nevypadlo dno a tak.
Jak to dělají ostatní ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Ptačí budky

Příspěvekod Ivana » čtv 24. čer 2010 12:26:12

Myslím že je dobré budku čistit, kvůli parazitům. Když si můžou vybrat, tak ty dutiny střídají.
A plšík je taky hodně krásné zvíře, i když prská.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ptačí budky

Příspěvekod Ivana » čtv 24. čer 2010 12:33:28

Jo a s těma lejkama je to smutné, ale podle všeho je na trhu nedostatek bytů. Nejspíš bys měl pověsit další budky, myslím že by se to pak nestávalo.

Myslím, že budu taky řešit dostatek vyhovujících bytů. Letos na jaře se z dutého železného sloupku plotu ozývalo pípání a lítaly tam sýkorky. Jednou jsem zjistila, že se neozývá nic a kolem sloupku to "zavánělo". Myslím, že nějaké mládě nezvládlo vylítnout - ta trubka je poměrně hluboká. Kdyby měly na výběr, myslím že by tam nezahnízdiliy.

Co mi říkali zoologové, tak se stává že když je hnízdních příležitostí dostatek, některé budky zůstanou neobsazené.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ptačí budky

Příspěvekod Ivana » čtv 24. čer 2010 12:51:38

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ptačí budky

Příspěvekod bobek » čtv 24. čer 2010 13:36:34

Jo a s těma lejkama je to smutné, ale podle všeho je na trhu nedostatek bytů. Nejspíš bys měl pověsit další budky, myslím že by se to pak nestávalo.


To zní logicky ale hrozně záleží na tom jaké druhy se ti na zahradě usadí. Sýkory jsou agresivní a minimálně 30 metrů od svého hnízdiště žádné jiné ptáky, které dokážou zahnat, nesnesou. Budek jsem měl na zahradě dostatek ale zůstaly neobydlené.
Pověsil jsem budku mimo zahradu, za plot aby byla od sýkor aspoň 50 metrů daleko a někdo ji ukradl ...
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Ptačí budky

Příspěvekod Ivana » čtv 24. čer 2010 15:20:00

No to je opravdu problém, oni si chrání teritorium. Takže budky pro stejné druhy by měly být v nějaké dostatečné vzdálenosti.
Pokusím se vytahat nějaká konkrétnější doporučení od zoologů, ale opravdu to hodně záleží na konkrétních podmínkách a druzích.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ptačí budky

Příspěvekod dkaras » pát 01. dub 2011 0:34:56

Kdyby měl někdo zájem, mohu zaslat naskenovaný soubor metodických listů - autor: p. Bohuslav Nauš (vyd. Správa NP a CHKO Šumava, Vimperk) - popisující výrobu hned 5 druhů ptačích budek pro sýkory, rehky a plšíka lískového. Obsahem je výsledný vzhled, podrobný nákres s rozměry a detailní popis materiálu a sestavení.

Obecně autor pro budky doporučuje používat vyschlá 2 cm tlustá prkénka, a to nejen z důvodu plánované pevnosti - životnosti budky (cca 10 let), ale i pro ochranu mláďat před náhlými teplotními změnami.
Naopak nedoporučuje syrové dřevo a dřevotřísku.
:D.
Uživatelský avatar
dkaras
pokročilý
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 05. dub 2010 21:02:41
Bydliště: Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko)


Zpět na Vítaní hosté

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron