Kompostování větviček

Správná biozahrada musí mít kompost.

Kompostování větviček

Příspěvekod Misazap » ned 24. dub 2011 5:34:36

Ahoj, v našem kompostu se hrozně hromadí větvičky. Jsou to hlavně větvičky z tamaryšku, možná v tom bude základní problém. Ale je tam i spousta jiných větviček, ze stromů a keřů, případně stonků suchých rostlin. Loni jsem je z kompostu vykatrovala, pak jsem to promísila se zeleným a troškou koňského hnoje a kompostem. Letos je to pořád stejné, větvičky se prostě nerozložily.
Dá se s tím něco udělat? třeba to vyloženě proklást čistým koňským hnojem (můžu mít i čisté bobiky) nebo mám raději sehnat auto s vlekem a odvést ty větvičky někam na (legální) skládku?
Štěpkovač nemáme a kupovat ani půjčovat se mi ho nechce.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Kompostování větviček

Příspěvekod Alena » ned 24. dub 2011 17:28:20

Já to řeším tak, že nezetlelé větvičky z kompostu poházím mezi keře, maliny nebo na záhon mezi trvalky. Tam ničemu nevadí a časem se rozpadnou. Vy tam hážete větvičky celé? Já je aspoň před naházením do kompostu nastříhám na menší kousky. Drtič mě přestal bavit, i když je dobrý, pak se tím nechá rovnou namulčovat, ale dělá kravál a dlouho to trvá.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Kompostování větviček

Příspěvekod sklenka » pon 25. dub 2011 18:14:18

Ony se ty větvičky časem rozloží, jen jim to víc trvá. Já to řeším tak, že je do kompostu víc nalámu, aby mi pak nevadily při nabírání - pokud kompost potřebuju pro výsev, přesiju ho, při hnojení nevadí, prostě to tam nasypu i s polozetlelýma větvičkama. Ale úplně nejradši používám větve jako základ vysokých záhonů - tam se jich vejde hodně, nemusí se moc lámat a ničemu nepřekáží, delší rozklad je naopak přínos, déle to pak hřeje. Vozit větve na skládku je podle mě hloupost, obzvlášť, když už je máš naočkované kompostovými breberkami - hoď je někam na hromadu, v průběhu léta je poházej vypletým plevelem, posekanou trávou atd., trochu drnů, zeminy a na jaře máš kam sázet rajčata nebo dýně.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Kompostování větviček

Příspěvekod Ivana » úte 10. led 2012 13:27:13

Paní Málková, buďte prosím tak laskavá a nedávejte nám sem další komentářový spam propagující firmu Vladeko. Skončí stejně jako dva předchozí příspěvky v Čističce odpadních vod, kam ukládáme všechny příspěvky porušující pravidla fóra. Tohle fórum není seodrom a o váš astroturfing tady nikdo nestojí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kompostování větviček

Příspěvekod Allegra17 » sob 15. zář 2012 13:03:51

Ahoj, já bych měla taky dotaz na kompostování. Protože se mi všechen rostlinný odpad do kompostéru nevejde, řeším to např. sypáním posečené trávy pod keře a plevely nebo natě a listí pálím (popel pak sypu porůznu po zahradě). Dotaz zní : je nějaký výrazný rozdíl mezi zkompostovaným odpadem a spáleným odpadem z hlediska využití pro půdu (resp. pro budoucí výpěstky?) Nebo je to skoro jedno? dík za odpověď.
Allegra17
začátečník
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 13. zář 2012 10:02:50

Re: Kompostování větviček

Příspěvekod Ivana » sob 15. zář 2012 14:56:17

Rozdíl je značný. Popel jsou anorganické látky, kompost organické (humus). Něco si o kompostu a humusu přečti a přečti si i něco o půdě..
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kompostování větviček

Příspěvekod Allegra17 » sob 15. zář 2012 19:39:10

Děkuji za odpověď a omlouvám se za hloupý dotaz, nevěda, že je hloupý. Jsem totiž fakt začátečník. Budu se asi muset shánět po míň odborných fórech.
Allegra17
začátečník
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 13. zář 2012 10:02:50

Re: Kompostování větviček

Příspěvekod Ivana » sob 15. zář 2012 22:54:52

Naopak bych ti doporučila aby sis nastudovala zejména odborné informace anebo se držela toho co píšou lidé kteří mají dlouhodobé zkušenosti.
Můžeš začít třeba článkem na Veronice nebo článkem na Biomu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Kompost

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron