Začínám

Naše zahrady, pozvánky na akce, burza přebytků, prostor pro všechny, kteří hledají spřízněné duše.

Re: Začínám

Příspěvekod sklenka » ned 18. dub 2010 16:26:29

Taky děkujeme.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Začínám

Příspěvekod jankab » pon 28. úno 2011 7:38:45

Dobrý den, taky mě teprve čeká začatek. Chtěla bych vás poprosit o radu. Máme nový domek na místě, kde bylo pole-samozřejmě silně chemicky hnojené a přímo za zadním plotem toto pole dále pokračuje. Je možné tu vůbec pěstovat biozeleninu a co vysadit kolem zadního plotu, aby to byla taková malá obrana proti chemii? Zahradu nemáme velkou, pozemek je jen 670m2.Děkuju za vaše názory. J ;)
jankab
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23. úno 2011 12:41:02

Re: Začínám

Příspěvekod Ivana » pon 28. úno 2011 14:29:44

Zkus upřesnit o co ti jde. Chceš pěstovat biozeleninu komerčně? Chceš chránit svůj pozemek proti "chemii". Jde jenom o hnojiva anebo i pesticidy? Co na tom sousedním poli používají za přípravky a to co se dostane na tvůj pozemek je opravdu tak závažné aby bylo potřeba podnikat různá opatření?
Na komerční pěstování biozeleniny jsou jednoznačně stanovená pravidla, zahrnující takzvané přechodné období. Pokud nemáš pozemek na svahu většího sklonu pod hnojeným polem tak bych si nechala udělat rozbor půdy a dalším působením hnojiv ze sousedního pole bych se vůbec nezabývala. Pokud je tvůj pozemek na svahu pod polem, nejlepší ochrana by byla dřevinná linie anebo odvedení vody jinam (ale o tu vodu tak přijdeš). Pokud sousední pole stříkají pesticidy tak by nejlepší ochrana byla taky dřevinná linie na hranici, ale jsou případy kdy pozemek prostě neuchráníš.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Začínám

Příspěvekod jankab » pon 28. úno 2011 18:46:42

Ivi děkuju za rychlou odpověď. Komerčně pěstovat nechci, jen pro mou rodinu. Pozemek je v rovině s polem, sousedi ještě staví. Čím je stříkané pole to nevím.Já opravdu o zahradničení moc nevím, jsem úplný začátečník v bio:-) Jen jsem celé dětsví pomáhala tatínkovi a my jsme nestříkali a aměli kvalitní nezamořenou půdu, tak ted nevím jak začít. a jestli nebudu mít "jedovatou"zeleninu ;)
jankab
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23. úno 2011 12:41:02

Re: Začínám

Příspěvekod Ivana » pon 28. úno 2011 19:30:24

Na tvém místě bych udělala toto: 1. Zjistila bych si komu pole patří a majitele anebo nájemce bych se zeptala jestli a čím hnojí a jestli a jaké používá pesticidy. Dále bych se zeptala sousedů komu pole patřilo v minulosti, jestli a čím bylo ošetřováno atd. Zjistila bych, jestli je v okolí nějaký "malorolník" a zeptala bych se ho jaké měl problémy s půdou když začínal. 2. Zvážila bych možnost nechat si udělat rozbor půdy na základní vlastnosti (obsah živin, pH apod.) 3. Rozbor na chemické látky bych zvažovala pouze v případě že by sousedi naznačili možnost nějakého vážnějšího problému (jo tenkrát tam vylili čtyři cisterny něčeho.... agrotechnik byl notorik a nadělal tu spoustu škody.... apod.)
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Začínám

Příspěvekod Markéta Hamanová » čtv 22. bře 2012 21:10:48

Loni začátkem léta jsem konečně našla myšlenku k vytvoření zahrady - teprve když jsem si pročítala o permakultuře a biozahradnictví začala jsem cítit, že tohle je to co chci. Jenže mám problém - okolí mě nechápe. Manžel pochopil, že už nebude pálit trávu, ale nelíbí se mu zamulčování. Jeho maminka si myslí, že nejlepší tam budou vypadat azalky s krásnou kůrou okolo a soused je natolik hodný, že když mu zbyde herbicid bez optání nám pomůže od plevele (udělal loni před mýma očima a já zůstala bez dechu a beze slova koukat - myslí to dobře)... Jak se vám podařilo přesvědčit blízké okolí, že právě takové zahradničení o kterém se zde bavíme má smysl a kouzlo? Cítím se v tom sama bez podpory a mám chuť to několikrát do měsíce vzdát.
Markéta Hamanová
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18. kvě 2011 11:59:41

Re: Začínám

Příspěvekod Markéta Hamanová » čtv 22. bře 2012 21:20:57

jankab píše:Ivi děkuju za rychlou odpověď. Komerčně pěstovat nechci, jen pro mou rodinu. Pozemek je v rovině s polem, sousedi ještě staví. Čím je stříkané pole to nevím.Já opravdu o zahradničení moc nevím, jsem úplný začátečník v bio:-) Jen jsem celé dětsví pomáhala tatínkovi a my jsme nestříkali a aměli kvalitní nezamořenou půdu, tak ted nevím jak začít. a jestli nebudu mít "jedovatou"zeleninu ;)

Máme podobný problém, polovina pozemku bývalé pole a to pokračuje jako sousedící pozemek. Okolo jsme vysadili smrčky na živý plot, který bude nízký, ale měl by zachytit nějakou tu sem tam chemii. Smrčky jsou odolné, ale ne všude se hodí. Ještě se připrav na možnost, že tam nic moc ze začátku neporoste. My máme tu půdu tak zhuntovanou, že tam rostla jen cibule a brambory. Plánuji na zeleninu vyvýšené záhony s novou zeminou. Po dostavbě budeme stejně potřebovat trošku vyrovnat terén, kvůli stojící vodě. Dál od pole je půda lepší, ale tam je esteticky vhodnější mít trvalky a ovoce.
Markéta Hamanová
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 18. kvě 2011 11:59:41

Re: Začínám

Příspěvekod Ivana » čtv 22. bře 2012 21:46:46

Markéta Hamanová píše:.... soused je natolik hodný, že když mu zbyde herbicid bez optání nám pomůže od plevele (udělal loni před mýma očima a já zůstala bez dechu a beze slova koukat - myslí to dobře)...

To je většinou poměrně těžké. Až se s ním budeš bavit tak mu to zkus vysvětlit. Já bych mu to vysvětlovala nějak takhle: Pesticidy jsou jedovaté a nechci si dělat starosti s tím, jestli na tom salátu nebo rybízu ten jed ještě zůstal a bude mi z toho špatně anebo už nezůstal a tudíž se z toho dá vařit. Že si chci na zahradě kdykoliv cokoliv utrhnout a sníst bez toho abych si dělala starosti že to musím umýt a pamatovat si nebo si dělat zápisky jestli už proběhla ta doba za jakou se to po nastříkání dá jíst. Nechci aby se mi děti přiotrávili když si utrhnou náhodou postříkanou jahodu anebo dostali zánět když si náhodou sáhnou do oka. Připadá mi to navíc přespříliš drahé, dokážu si představit spoustu lepších věcí za které utratím své peníze a navíc mi to taky připadá zbytečné. Herbicidy a insekticidy zabijí téměř všechno živé co mají v dosahu a že já chci zahradu kde roste a žije kdeco, například mravenci, majky, motýli a včely samotářky protože se mi líbí je pozorovat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Začínám

Příspěvekod Danka » sob 24. bře 2012 21:48:36

Zdravím Markéto, myslm, že vím, o čem mluvíš :) . Pokaždé, když mámě ukazuju nové kytičky, dostává se mi “ ocenění“: a kdy si posekáš trávu, co to listí, je tu nepořádek, etc. Navíc sousedíme s několika víkendovými zahrádkami, kde lidi závodí v kategoriích “délka trávníku“ a “opižlanost stromku“, v porovnání s nimi žijem v džungli (a to ještě podle mě vůbec není zarostlá a sázím jako blázen) Sousta známých nedokázala zakrýt šok při pohledu na mé šišaté zamulčované záhonky a vysokou trávu i když většinou si pak vzpomněli, jak vypadala zahrada někde u babičky, když byli malí. Vysvětlování moc nepomáhalo, a tak jsem pravila že to zkrátka chci a zpočátku jen na části zahrady dělala po svém. Po první, byť nijak závratné úrodě, vídám a slýchám méně odporu, tak vydrž, časem určitě na tvoji zahrádku zavítá spřízněná duše a podpoří tě. U nás už to je spousta žab, ještěrky, užovka a dokonce tři lidi, co si o tom všem myslí, co já. Tak se nedej, něco vyjde a bude to fajn. Ahoj Dana
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Začínám

Příspěvekod Hanča » ned 25. bře 2012 8:56:16

Zdravím Markéto, taky vím, o čem mluvíš :D. To se srovná až časem. V současné době taky vysvětluju svojí přepečlivé mamince, že mulč není "bordel". Hromadu větví (obydlenou ještěrkami) vzala na milost, až když do hokkaid na zemi se pustili šneci a výstavní plody dozrály právě na té hromadě. Nebo když její opečovávané měsíční jahody měly pár plodů, zatímco já jsem sklízela celé léto z nějakých kříženců měsíčních s planými, co jsem vyrýpala v trávníku a nasázela na střechu sklípku.
Právě včera jsme měly rozhovor: na podzim jsem zamulčovala trávník v místech, kde chci letos sázet kytky, mamka chtěla mulč vyhrabat, protože tam přece nemůže růst tráva, tak to musíme osvobodit :D.
Ono se to časem poddá :) .
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

PředchozíDalší

Zpět na Klub biozahrada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron