Kosa

Pokud něco sháníte, poraďte se s ostatními.

Kosa

Příspěvekod Ivana » úte 15. čer 2010 23:06:59

Koupili jsme kosu v nějakým bauněco, takovou tu co se běžně prodávají, ale mě moc nevyhovuje, má ostří moc vykloněný nahoru. Budu muset pořídit vhodnější násadu nebo novou kosu.
Máte někdo přehled kde by se dala sehnat dobře udělaná kosa?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kosa

Příspěvekod Ivana » úte 15. čer 2010 23:31:47

Je tu někdo kdo má zkušenosti s těmito kosami http://www.kosimesnadno.cz/zen-cart/index.php?main_page=index&cPath=66 ? Můžete doporučit?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kosa

Příspěvekod kol238 » stř 16. čer 2010 20:53:04

Máme odtud starou rakouskou kosu i násadu. Vyjde to sice dost draho, ale je to paráda. Člověk se ale musí naučit kosit i naklepávat a brousit, protože jinak je to trápení. Mně to naklepává švagr a když mi ji přebrousí on, tak je to vždycky jiné než když to mastím já. Každopádně vřele doporučuji.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: Kosa

Příspěvekod yaw » čtv 17. čer 2010 15:02:46

Jestli jsi v životě nekosila, tak si odchyť nějakého starého dědulu a nech si to předvést. Jako všechny tyto činnosti to chce grif.
Kupovaná kosa je vpodstatě polotovar. Když jí přineseš domů, musí se nejdřív na vodním pomaloběžném brusu zbrousit, aby se dala vůbec naklepat a potom trpělivě naklepávat.
Naklepávání vypadá na první pohled taky jednoduše, ale zase to chce grif (zase doporučuji toho dědulu) a doporučuji se to učit pod jeho vedením. Špatným naklepáním se dá i dobrá kosa hodně zkazit a napravování dá i znalému hodně práce a času.
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Kosa

Příspěvekod Filipes » úte 24. srp 2010 7:07:40

Případně na kosimesnadno si můžeš při objednávce rakouské kosy nechat ji naklepat. Ale samozřejmě chce to cvik a naučit se klepat kosu, ať už žabkou nebo kladívkem. Ale musím říct, že nic tak po ránu nenabudí než když vyjdu naboso či v trepkách na louku plnou rosy a kosím. :D

Mě osobně kvalita čepele kosy z kosimesnadno přijde výborná, mohu doporučit, kosiště mám vlastní. :)

Filip
Uživatelský avatar
Filipes
nový člen
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 20. led 2010 18:04:39
Bydliště: Pardubice / Příroda

Re: Kosa

Příspěvekod Ivana » úte 24. srp 2010 13:17:19

Nedávno jsem našla ve chlívku dvě staré zrezivělé kosy a mají velmi podobný tvar jako ty na kosimesnadno. Takže si ji asi vážně pořídím (nejlépe si ji budu přát pod stromeček neb je drahá).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kosa

Příspěvekod yaw » úte 14. čer 2011 8:25:59

Ivana píše:Nedávno jsem našla ve chlívku dvě staré zrezivělé kosy


jestli ti stále trvá touha kosit růčo ;) , tak zde:

http://www.zahrada.cz/forum/naradi-a-po ... osu-299873

je docela dobrá diskuse k tomu jak s kosou začínat :) .
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Kosa

Příspěvekod jiho » úte 14. čer 2011 11:04:50

yaw píše:jestli ti stále trvá touha kosit růčo ;) , tak zde:

http://www.zahrada.cz/forum/naradi-a-po ... osu-299873

je docela dobrá diskuse k tomu jak s kosou začínat :) .
Yaw


Díky, ten odkaz je skvělý, člověk se tam dozví to nejdůležitější. A pobavila mne ta poznámka:
... jsou třeba hlavně ty konečky co koukají z rukávů a kdo je má nešikovné tak s kosou bude bojovat jak pražák proti švédům...


A tohle nemá chybu! :)
Separatista.Net píše:Kosa je nejlepším nástrojem na sekání trávy
Publikováno 20.5.2007 - Rubriky: Nezařazené

Také jste znechuceni neustálým a všudypřítomným hlukem motorových sekaček? Myslíte si, že se nemůžete nijak bránit dalšímu šíření těchto strojů? Ale můžete. Rada je poměrně jednoduchá – protestujte alespoň tím, že si koupíte kosu. Ano, kosu. V dnešní době už přece nejsou v módě sekačky a traktůrky z prodejen Mountfieldu. Moderní je totiž používat kosu, i když na tuto náhlou změnu zatím ještě reklama nestačila zareagovat. A protože se považuji za moderního člověka, také jsem si při pohledu na zarostlou zahradu koupil vlastní kosu…

Vlastně ani nevím, co bylo hlavním motivem. Prostě jsem viděl na zahradě už poměrně vysokou trávu, tátovi se nějak nechtělo vytáhnout sekačku a tak mě napadla kosa. Předpokládám, že všichni víte, o čem je řeč, ale pro jistotu se o tom můžete ujistit v české Wikipedii. A najednou to do sebe začalo všechno myšlenkově zapadat. Bylo mi líto sekačkou na drobno rozsekané trávy a začal jsem vidět usušenou trávu (seno) dokonce jako zdroj potravy pro zvířata, který nám poskytuje příroda a my ho zneužíváme. Ve městech úklidové firmy zkrášlují poslední zbytky zeleně, na venkově pak chalupáři každý druhý týden zarovnávají svůj šlechtěný trávník. Táta kupodivu s koupí souhlasí (nemusí sekat) a ihned slibuje seno pro králíky svému příteli za poplatek ve formě králičího masa.

Dokud je nápad ještě aktivní, tak vyrážím shánět kosu do malého vesnického krámku. Procházím regály a prohlížím ruční (zahradnické) nástroje. Nedají se moc přehlédnout. Jenom kosu nikde nevidím, i když by z nich měla být skoro největší. Optám se tedy raději prodavačky, která s úsměvem vyrazí k regálu odkud jsem přišel. Sklání se až na zem a vytahuje … kosu. Tedy jenom její ostrou kovovou část. Představoval jsem si, že přijdu do obchodu, vezmu sestavenou kosu a půjdu na zahradu sekat, ale hned se objevilo několik problémů. Prvním poznatkem je zejména fakt, že si asi kosu budu muset nějak sestavit sám. Prodavačka se mě ptá na velikost. Hmmm. Tak to nevím. Jaké máte velikosti? Situace se však vzápětí zjednodušuje. Už nemají 60 cm, ale pouze 70 a 80 cm. Nevidím však žádný rozdíl, obě dvě jsou zcela stejné, což prodavačka vysvětlí tím, že to asi výrobce popletl. Takže kosa je vybraná a smiřuji se s tím, že si koupím 80 cm dlouhý kus ostrého železa. Potřebuju ale i další části. Prodavačka opět nehledá mezi sestavenými nástroji, ale v malé papírové krabičce. To bude asi zase nějaké překvapení. Vysvětluje, že hledá železnou objímku. Asi na spojení toho kosy a dřevěné násady. Odchází dozadu a situace nevypadá moc pozitivně. Hmmm, včera prodali poslední, mám se zastavit v úterý. Poděkuju a nekupuju nic. V úterý už pojedu do Prahy a nebudu teď přece čekat, když je vedro a slunečno a seno by se mohlo už krásně sušit. Odolávám také pokušení vyrazit do nejbližšího hypermarketu. Nemohli by ji tam třeba mít už sestavenou? A budou ji mít vůbec? Nevím…

Táta naštěstí vše jistí. Stačí jeden telefonát s instrukcemi, kde mu jako zkušený zemědělec vysvětlím, které součásti je třeba přesně koupit. Nezklamal. Po obědě přijíždí se všemi součástmi, které mi předá: samotná železná kosa 60 cm (290 Kč), kosiště (dřevěná násada, sice za 130 Kč ale už s dřevěným kolíkem pro snadnější uchopení, který se často prodává samostatně) a železná objímka (48 Kč) společně s utahovacím šroubovákem. A ještě jsem si vlastně objednal srp (115 Kč). Bude potřeba na dočistění menších ploch, kde nebude možné se s kosou pořádně rozmáchnout. Pche, kam se hrabe sekačka…

Odhadem dvě hodiny mi trvalo jenom uzpůsobit kosiště tupým nožem tak, aby se na něj dala kosa navléknout a objímkou upevnit. Použil jsem kromě kladiva i nástroj, který jsem naposledy viděl na základní školy během technického vyučování (dláto). Potěšily mě také komentáře (rady) zvědavého strýce, že dva roky teď ještě tahle kosa moc dobře sekat nebude, než si na to pořádně zvykne a nechám ji naklepat. Dláto bylo také tupé a ještě jsem se bál, abych kosiště nezničil. Byl jsem také vděčný za starou kosu po pradědovi, kterou máme ve stodole a pomohla mi vůbec pochopit co a kam se má přesně nasadit, kde vysekat otvor a kde kosiště zúžit. Trochu jsem se říznul a pomalu jsem také začal přemýšlet, že motorová sekačka vlastně zase není až tak špatná. Pomocí hrubé síly do sebe nakonec všechno zapadlo. A potom to přišlo. Sekal jsem kosou. Tráva padala podťatá a během několika minut byl poměrně velký kus posekán. A já jsem byl zpocen a unaven. Až překvapivě rychle. Táta si chtěl také vyzkoušet novou hračku, takže se nadšeně střídáme. Po dalších několika minutách už s bolavými zády pohlédnu vyděšeně k obzoru, kde všude je vysoká tráva a není mi úplně nejlépe. Ale stejně se má sekat dopoledne, aby tráva do večera alespoň trochu oschla, takže toho pro dnešek nechám. Tak nějak tuším, že to bude zítra určitě dost namáhavé…

Ráno jsem posnídal plesnivý jogurt, na což jsem přišel až poté, co jsem ho ochutnal. Od deseti hodin jsem si pak užíval neděli tím, že jsem s přestávkami sekal. Sluníčko pražilo, pot ze mě stékal a krvavé mozoly příšerně bolely, až jsem kosu držel všemožnými způsoby. Přestávky byly čím dál delší, ale vydržel jsem a do dvou hodin posekal téměř třetinu zahrady. Bez benzínu a řevu motoru. Ekologicky, ani alergie mě nezlobila. Mám krvavé puchýře a několikrát denně chdím otáčet seno. Zatím nevím co se bude dít, až zaprší (nebo odjedu). Ale ten pocit. Vlastníma rukama upravit zahradu. A nezapomeňte – je to moderní :-)
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Kosa

Příspěvekod Ivana » úte 14. čer 2011 13:16:10

Dobrý, akorát nevím jak do toho zapadá ten plesnivý jogurt....

Nevím jestli tohle téma nepřeřadit třeba do nástrojů? V "Kde sehnat" asi nikdo nebude hledat návody jak kosit. Už jsem přišla na to že se kosa musí vytočit tak aby dobře kosila i ta "spotřební".
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kosa

Příspěvekod uzenypes » úte 15. kvě 2012 13:50:32

omlouvam se za blbou otazku, jak "vytočit"?
uzenypes
nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 06. kvě 2012 17:54:39

Další

Zpět na Kde sehnat....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron