Šarka

Nemocné rostliny a co s nimi.

Šarka

Příspěvekod Ivana » pon 22. úno 2010 10:25:53

sklenka píše:Martine, výmladků domácí švestky mám plnou zahradu, jenže problém je v tom, že mají šarku a plodí použitelné plody, jen když je vysloveně švestkový rok. Pak mám ale dva staré stromy s nějakou odolnou odrůdou, které nesou pravidelně velké vynikající ovoce, na listech je šarka patrná, ale na plodech nejsou po deformacích ani stopy a švestky vydrží na stromě až do mrazů - a pak jsou samozřejmě nejsladší a nejlepší. Podle mě musejí být roubované, i když to na kmeni není vidět, protože jsou to vícekmeny, jak už takové staré švestky někdy dopadnou, a ty nejlepší vlastnosti má vždycky jen ten hlavní, nejstarší kmen. Samozřejmě asi bude nejjednodušší přeroubovat to na nějaký výmladek nebo semenáč, a asi to taky udělám, ale zpravokořeňování mě zajímá a u švestky by bylo obzvlášť výhodné, poněvadž by se pak dál množila těmi výmladky - proto se tak pídím po tom, jak z ní udělat rovnou pravokořennou, ale přitom zachovat odrůdu.

Když to přeroubuješ z napadených stromů, tak tam šarka zůstane, ne? Nevíte někdo? Já bych to musela hledat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Re: Šarka

Příspěvekod sklenka » úte 23. úno 2010 23:35:54

Ano, šarka tam zůstane. Ovšem i kdybych vykácela všechny své napadené stromy a sehnala nenapadený strom, který je k šarce citlivý, tak ji stejně zase chytí z napadených stromů v okolí (pokud vím, šarku přenášejí mšice, mimo jiné), naproti tomu když se najde odolná odrůda, která šarku sice chytne taky, ale strom to ustojí a úroda netrpí, je vyhráno. Virus sice žije dál, ale máme dobré švestky. Hodně těch nových (i starých) odrůd, o kterých se dočítáme, že šarkou netrpí, jí ve skutečnosti trpí, ale s minimálními projevy, nebo se strom dokáže infekci bránit - např. tím, že napadená větev záhy uschne a virus se nemůže šířit dál - na tomhle principu by snad měly fungovat tzv. rezistentní odrůdy - to je v kostce, co se mi podařilo o šarce v posledních letech vybádat. Vyvodila jsem si z toho závěr, který už nezávisle udělali mnozí jiní a znalejší, že totiž pokud máme strom napadený šarkou, který plodí kvalitní ovoce, je blbost ho kácet, právě naopak.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Šarka

Příspěvekod Ivana » stř 24. úno 2010 8:01:20

Jo, taky už jsem zjistila že se šarkou se vpodstatě nedá nic dělat. Nebo vykácet všechno a na 20 let rezignovat na švestky.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Šarka

Příspěvekod zahradnik » stř 24. úno 2010 10:55:32

Tolerantnost k šarce neznamená odolnost,strom je napadený a dál se z něho šíří viry.Jen jsou potlačeny příznaky.
zahradnik
začátečník
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 25. pro 2009 11:55:02

SLIVONĚ JOJO- šarka

Příspěvekod IVAS » čtv 27. kvě 2010 10:31:33

po 4 letech bez příznaků šarky , 2. rok již plodila, místo pěstování Praha, uprostřed dalších cca 400 zahrad = 100% záruka šarky v okolí, velmi přitahují pilatky + další potvory způsobující červivost zralých plodů
IVAS
začátečník
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř 10. bře 2010 14:49:40


Zpět na Choroby rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník