Projekt bio, eko, perma, ... zahrada v mateřské školce

Informace o akcích, na které chcete pozvat ostatní a zajímavé projeklty.

Projekt bio, eko, perma, ... zahrada v mateřské školce

Příspěvekod Misazap » čtv 25. čer 2015 21:43:40

Ahoj!
Naši kluci chodí do mateřské školky, která sídlí na kraji Plzně v bývalém lomu. Kolem školky je docela pěkná zahrada a učitelky s paní ředitelkou se snaží to místo nějak proměnit, ale moc projektů jim neprošlo (ale byly to projekty, které měla dělat ext. firma). Tak jsem si říkala, že když stejně nemám tu svoji vysněnou zahradu, že bych se mohla trochu "vyřádit" tam. Už jsem o tom mluvila i s ředitelkou a ta je pro. Teď mi teda trochu zahaprovalo zdraví, tak se bude dát nejdřív realizovat až na podzim, ale aspoň to můžu trochu promyslet. Možná i s Vaší pomocí ...

Moje vize je taková, že budou tři hlavní směry proměny, kdy první bude založení komunitního kompostu, pak k tomu možná příprava pařenišť, možná pár záhonků, kde by si příští rok děti mohly zkusit zasít nějaký ten hrášek, řekvičky či kedlubny.
Tady bych uvítala Vaši pomoc s návrhem jak postavit ten kompost :-) případně i tipy na stavbu pařeniště.

Jako druhý směr by mělo být postupně osázet okolní plochy, kde si děti nehrají, nějakými trvalkami (perma a "bezúdržbové"). Mohly by to být nějaké bylinky, jahodníky a taky různé bobuloviny - aby měli děti co ozobávat. Už teď jim sem a tam rostou lesní jahůdky a moc rádi je mlsají. Krom užitku v podobě plodů a jiných využití těchto porostů by také mělo být ušetření práce se sekáním těchto ploch - sekaly by se už jen ty plochy, kde je hřiště.
U tohoto bodu bych potřebovala Vaše zkušenosti s Vašimi rostlinkami. Totiž třeba u bobulovin by měly být takové, které budou 90% plodit do konce června nebo až od září - o prázdninách tam děti nejsou a jen by plody nalákaly vosy. Takže nějaké ranné maliny, jahody, kamčatský zimolez. Ale co dalšího plodí v uvedeném intervalu nevím :-(.

Třetí směr je využití srázu, který je u zadní strany lomu, je to svah otočený na jih. Momentálně je porostlý různýma náletovkama, jsou tam třešně ptačinky, akáty, javory, šípky, ... Trochu problém je, že je to opravdu docela prudký svah.
Nevím jestli to bude fungovat: http://mapy.cz/s/j697 to je odkaz na MŠ, je to Waltrova ulice v Plzni.
Mapy mi ukazují, že cca 23 metrů svahu klesá o 8 metrů (v nejprudší části) to odpovídá 20 stupňům, ale podle pozorování odhaduju, že je to v některých místech víc než 45 stupňů. Přemýšlela jsem o aspoň maličkých terasách, ale nevím jestli si to můžu na takovém svahu dovolit. Podloží je dost pískové (proto ten kompost, chybí tu humus, je to děsně suché), ještě chci zjistit co se v lomu těžilo, tipuju to na písek. Využití toho srázu je zatím otázkou, děti tam občas běhají, ale spíš jen ve spodní části. Zase orientace na jih z toho může udělat pěknou sluneční past a mohlo by se tam dařit možná i vínu a různé zelenině (opět, plodit by měla buď brzy nebo později).
K čemu byste takový sráz využili vy a má někdo zkušenosti s budováním teras?

*EDIT* lom je opravdu pískový.

Všechny tři směry by se tak nějak v čase prolínaly. První bude ten kompost, už ten taky ukáže, jak budou ochotní pomoci i další rodiče (většina lidí je z paneláku, tak by je nějaké zahradní práce možná mohly lákat). Kompost by měl být nejen pro odpady ze školky, ale právě i od rodin dětí. Tam se ukáže jestli budou mít elán to podporovat a budou nosit bioodpad.

Osázení těch okolních ploch bude částečně o přípravě půdy (takže mít kompost a mulč) ale hlavně o rostlinách a může se dělat průběžně, podle materiálu a rostlin. Ale většinou se musí sázet buď podzim nebo jaro.

A ten svah, pokud se povede navrhnout terasy, tak to bude pár brigád, kdy se postupně vykopou. Sice by mohla být cesta získat na celý projekt nějakou finanční podporu, ale obávám se, že tam by stejně bagr nevyjel. Navíc to tam nepůjde šmahem zplundrovat, hodně stromů musí zůstat stát (alespoň do doby, než tam narostou jiné rostliny, které by ten svah jistily). Ale případná finanční podpora by mohla pomoct pro koupi rostlin.

Přemýšlela jsem i o vybudování nějakého vodního prvku, bohužel školka má vnitřní okapy, tak se nedá chytit voda ze střechy. Ale jakákoliv další voda, která padne na ten pozemek by tam měla už zůstat a pokud se to povede, tak přebytek co nepobere (už snad opravená) půda, by se mohlo stáhnout do nějakého jezírka .. a když by se plnilo vodou, mohlo by se uvažovat i o nějaké "cachtací" zóně pro děti na parné dny.

Určitě by se našlo místo pro takové ty potřebnosti jako broukoviště a divočinka.

Mno, to je tak zatím vše, co se k tomuto nápadu vylíhlo v mé hlavě. Co vy, nenapadne Vás ještě něco co by stálo za úvahu?
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Zpět na Zajímavé akce a projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron