Projekt PŘÍRODNÍ ZAHRADNIČENÍ

Informace o akcích, na které chcete pozvat ostatní a zajímavé projeklty.

Projekt PŘÍRODNÍ ZAHRADNIČENÍ

Příspěvekod kořenářka » čtv 25. úno 2010 18:25:45

Ve čtvrtek 4.března se koná v Jihlavě ustavující konference přeshraničního projektu Přírodní zahradničení.
Více na http://www.international.natur-im-garten.at
Pozvánka a program je pod heslem termíny.
Projekt běží v Rakousku a jeho úkolem je podpora biodiverzity a přirozené zahradní a krajinářské tvorby. Cílem je vytvoření sítě ukázkových přírodních zahrad různého zaměření a tím i podpora cestovního ruchu.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Projekt PŘÍRODNÍ ZAHRADNIČENÍ

Příspěvekod kořenářka » pát 05. bře 2010 17:04:55

Statut Ukázková přírodní zahrada obdrží během června letošního roku Bylinná zahrada Tiree Chmelar ve Valticích. Projekt byl připravován od roku 2004.Hlavními iniciátory byli manželé Chmelařovi, kteří zajišťovali dlohodobě kontakt s americkými nadacemi a prezentovali zde hlavně lednicko-valtický areál, byli též spoluzakladateli cyklotrasy Greenways, jedna trasa vede i kolem naší farmy. Při snaze o záchranu valtické zahrady vycházeli ze spolupráce se Zahradnickou fakultou v Lednici. Studentům bylo zadáno toto téma a spoluprací autorů tří nejlepších řešení vznikla současná podoba bylinkové zahrady s pietní vzpomínkou na duchovní autorku zahrady, paní Tiree Chmelar.
Naše biozahradnictví je pak s dalšími čtyřmi zahradami v jihočeském kraji v přípravné fázi k udělení tohoto certifikátu. V jihomoravském kraji jsou to celkem 6 a v kraji Vysočina 2 zahrady.
Ano, je to opět o certifikaci, projektech, papírování a úřadování. Kdo však vydrží komunikaci s úřady, má občas štěstí a dohoní nějakou tu dotaci. I zde jsou určité příležitosti, hlavně pro neziskovky a obce.
Program Rozvoje Venkova mi před 2 roky hodil na hlavu projekt penzionu. Přijatelné projekty jsou pro obce do
2 000 obyvatel. Obec Jistebnice měla v té době 2007 lidí. Už mne přešla zlost a zkusím se k tomu cestovnímu ruchu dostat z nějaké jiné strany.
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Projekt PŘÍRODNÍ ZAHRADNIČENÍ

Příspěvekod Petra » úte 13. dub 2010 21:28:44

Nezávisle jsem na tenhle projekt minulý týden narazila, a přijde mi to až neuvěřitelné, že něco takového vzniká. Jsou někde vypsaná kriteria, které musí taková zahrada splňovat? Až pojedeme do Jižních Čech, tak už se těším na návštěvu jedné z prvních přírodních certifikovaných zahrad:-)
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Projekt PŘÍRODNÍ ZAHRADNIČENÍ

Příspěvekod kořenářka » čtv 15. dub 2010 21:10:43

Kritéria jsou na webu uvedeném v prvním příspěvku. Je možno objednat informační bulletin, kde je uveden časový harmonogram akcí. Absolvovali jsme minulý týden vstupní konzultaci. Bylo konstatováno, že splňujeme požadavky. V rámci tohoto projektu připravuji i program našich návštěvních nedělí, který spustíme 6. červnem. Postupně se do toho zapojí i dcera se svými výukovými aktivitami. Až to dám dohromady, napíšu to připravovaných akcí.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Projekt PŘÍRODNÍ ZAHRADNIČENÍ

Příspěvekod kořenářka » pát 16. črc 2010 16:19:22

V posledním čísle Bioměsíčníku je o schválených jihočeských přírodních zahradách. Když se dívám, jak moje vypleté zahradnictví přes všechno vedro zase zarůstá, asi se dám jenom schválit beze všech parádiček. Náš letošní rok je o honbě za udržením farmy a prachy jsou, jak jinak, až na prvním místě. Zdravím Ani z Litomyšle.
Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19


Zpět na Zajímavé akce a projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků