Jaké plemeno slepic?

Chováte zvířata a máte biozahradu?

Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod andela » ned 03. dub 2011 21:53:22

Byla bych moc ráda, kdyby mi někdo poradil ohledně plemen slepic, dosud jsme chovali jen hybridy Dominant, a ty mi z několika důvodů nevyhovují. Slepice mám především kvůli vejcím, takže podstatná je snůška, ideálně alespoň částečně i v zimě. Máme velký problém s jestřáby, to znamená, že potřebuji slepici lehkou, rychlou, která má nějaké instinkty a reflexy ohledně blížícího se predátora (i když na jestřába asi bude mít málokterá :? ). Jsou mi sympatická původní nepřešlechtěná, odolná plemena, schopná si přes léto většinu potravy sama obstarat. No a pak bych ráda vlastní kuřata, ale to by se asi dalo vyřešit tak, že bych pořídila jeden nebo dva kusy spolehlivých kvočen jiného plemene...
Přemýšlela jsem o české slepici (nevím, jestli existuje ještě nějaké jiné původní české plemeno?), šumavce nebo oravce...
Dalším velkým problémem pro mě je, když už se pro nějaké plemeno rozhodnu, kde sehnat kuřata nebo kuřice??
Za jakékoli podněty budu moc vděčná.
andela
andela
člen korespondent
 
Příspěvky: 54
Registrován: stř 01. zář 2010 23:15:35

Re: Máte někdo zvířata?

Příspěvekod Vipetka » pon 04. dub 2011 8:06:33

Ahoj!
Já mám malé hejno plemenných slepic a jednoho kohouta, ale kuřata neodchovávám. Z vlastní zkušenosti bych Ti doporučila plemeno WYANDOTKA - a to buď "normální" velikost, nebo wyandotku zdrobnělou, ty mám já. Jejich výhoda je dobrá snáška - obecně všechny plemenné slepice snáší méně vajec, než hybridní, to je jasné, ale zase snášejí mnohem déle - já mám slepice běžně 5 - 7 let a nesou! Nechávám je prostě dožít, nezabíjím, každým rokem koupím, nebo dostanu tak 2 - 3 slepičky nové, takže mám stále vajíčka.
Další výhodou wyandotek je, že jsou to opravdu klidné slepice - ne "plašanky" - máme 4 psy a kocoury a od podzimu ne pouštím z výběhu na volno a opravdu slepice "nejančí", když mi tu chodí mezi psy. A taky nemají tendence přelétávát, nikdy jsem je nemusela honit po sousedech. Výběh mám oplocený do výšky 160 cm a přikryté sítěmi - kvůli vrabčákům, aby nekradli zrní.
I varianta zdrobnělá - neplést si to se zakrslou variantou - ta je ještě menší, nese na svou velikost velká vejce.
Z českých plemen pak bych doporučila KROPENKU ČESKOU nebo ŠUMAVANKU - to je ale hodně veliká slepice a jak to má se snáškou, to teď nevím.
Pokud mi napíšeš na SZ, tak ti mohu dát tip a jednoho chovatele, co mi přenechává wayndotky - pokud je chceš jen na vajíčka a ne na výstavnictví, tak mám od něj za symbolickou cenu a někdy i zadarmo takový "nestandart" - má třeba "nevýstavnické" zbarvení a pod.
Hezký den.
Jo, každé plemeno slepic má svůj "klub" - tak když si zagůgluješ, tak určitě najdeš klub chovatelů Šumavanek a Kropenek a je tam i adresář chovatelů, kde se můžeš domluvit na koupi kuřátek.
Nebo bych doporučila http://www.ifauna.cz - sekce drůbež, tak si určite vybereš a je tam dobrý diskuse.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Máte někdo zvířata?

Příspěvekod Vipetka » pon 04. dub 2011 8:07:58

Ještě jsem chtěla napsat, že wyandotka je opravdu spolehlivá chůva a kvočna - jednou jsem si dopřála tu radost, a nechala dvě kvočny vysedět vajíčka a opravdu se potvrdilo, co píšou na diskusích, že sedí a vodí kuřátka naprosto spolehlivě.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Máte někdo zvířata?

Příspěvekod jiho » pon 04. dub 2011 13:00:12

Nejsem odborník na slepice, ale není Wyandotka spíš masný typ? Leghornky (vlašky) snad dají skoro dvojnásobný počet vajec ročně. Navíc jsou lehčí a tím pádem i pohyblivější. Pokud si ale pamatuji, tak jsou pohyblivé občas až moc - létání přes plot jim nedělalo u babičky vůbec žádné potíže a to jsme měli plot nastavený na výšku skoro do 3 metrů. Takže to přikrytí výběhu pletivem i shora by splnilo dva účely - zabránilo slépkám cestovat a dravcům lovit slépky. Ale kvočny Leghornky zase moc dobré nejsou.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Máte někdo zvířata?

Příspěvekod andela » pon 04. dub 2011 22:30:16

Zajímalo by mě, jak jsou wyandotky odolné (když jsem viděla, kolik barevných variant je vyšlechtěno, mám trochu strach, jestli to šlechtění není na úkor odolnosti proti mrazu, nemocem a taky těch instinktů ohledně predátorů apod.). Chci je chovat v neomezeném nekrytém výběhu (bydlíme na samotě u lesa :) ). Mám ale oplocenou zeleninovou zahrádku, a to je jediné místo, kam bych nebyla ráda, aby se slepice během vegetace dostaly, což by mohl být problém u těch lehkých plemen (třeba česká kropenka nebo vlaška)..
Jak wyandotky snáší v zimě? Dala by se sehnat i "normální" velikost, nebo jen zdrobnělá?
Za odpověď díky
andela
andela
člen korespondent
 
Příspěvky: 54
Registrován: stř 01. zář 2010 23:15:35

Re: Máte někdo zvířata?

Příspěvekod Vipetka » úte 05. dub 2011 12:02:24

Wyandotka je samozřejmě i v normální velikosti - hodně inzerátů najdeš na ifauně.
Co se týče mrazuvzdornosti, tak všechny slepice potřebují kurník, kde si to zahřejí vlastním teplem, kde mají bidýlka, aby jim neomrzly nohy a hřebínky, takže popravdě si nedovedu představit chov jen tak na venku i v zimě....Ale projdi si diskuse na Ifauně - tam ti určitě poradí.
Napadá mě ještě plemeno Šumavanka - už z toho názvu by mohla být otužilejší, ale nemám s tím zkušenosti....to je velmi veliká slepice, také vejce je větší a samozřejmě kuře z toho - někde jsem četla, že byla proto tak šlechtěná na velkost, aby si na ní netroufali dravci.
Já si budu letos kupovat nový kurník - nezateplený stojí 6 tisíc a zateplený 9 - kdybys měla zájem, tak napiš SZ a já ti pošlu odkaz na pána, co je vyrábí.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod Ivana » úte 05. dub 2011 12:22:41

Tady je taky domeček pro drůbež a je to levnější. Uvažovali jsme že to koupíme pro kachny, takže kdyby to chtěl někdo zkušený komentovat budu ráda.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod Vipetka » úte 05. dub 2011 17:02:49

DOmeček je moc pěkný! Myslím, že pro indické kačeny, husy apod. je super. Ale slepice potřebují na spaní bidýlko a pak prostor, kde snáší vejce - já tomu říkám "snášedlo". Jinak budou snášet vejce pod sebe do trusu. Mám políčeno na kurník, který má právě dvě části a v prostoru na snášení má 4 kóje - snášedla. A zvlášť k tomu dvířka. Ale tento domeček má zase nepropustnou vanu, to je plus, kvůli trusu.
Já šetřím na tento:
http://drevovyrobky.wz.cz/Fotky/100_2506.jpg
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod andela » úte 05. dub 2011 21:48:21

to jsme si trochu neporozumněly.. kurník samozřejmě mám (slepice chováme už několik let, jen to dosud byla hybridní plemena a teď bych ráda přešla na nějaké čistokrevné. Odolnější jsem myslela proto, že žijeme v podhůří a též jsem tím myslela "nepřešlechtěné", tedy alespoň s nějakými původními instinkty (kvůli dravcům a vlastním kuřatům). Někde jsem si přečetla zmínku, že wyandotky je lepší chovat v krytém výběhu kvůli nepřiléhavému peří, že není dobré, když zmoknou, proto jsem psala, že u nás by měli neomezený nekrytý výběh (neznamená to ale, že by neměly kurník nebo byly celou dobu venku :D ) - to by možná zvládly ruské orlovky, to prý jsou slepice do mrazu, též jsem o nich uvažovala. snášejí ti wyandotky v zimě?
no a "normální" velikost jsem myslela, jestli by se dala sehnat od toho chovatele, co jsi na něho nabízela kontakt.
ifaunu znám a dost jsem tam toho i pročetla i prodiskutovala, ale zahrnuli mě tam tak obrovským množstvím nejrůznějších plemen slepic, že z toho nejsem moc moudrá...
teď bych asi nejspíš volila tu šumavanku, podívám se na jejich klub.
andela
člen korespondent
 
Příspěvky: 54
Registrován: stř 01. zář 2010 23:15:35

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod Vipetka » stř 06. dub 2011 6:26:52

Aháááá....už to chápu.
CHovatele se zeptám - odkud jsi?
Peří mají wyandotky normální, jsem si nevšimla, že by jim nepřiléhalo. Stane se, že courají v dešti, ale normálně si pak peří usuší, vypopelí se a v pohodě. Starší kusy někdy "pustí peří" najednou, tj, celá se přepeří a chvíli to vypadá dost divně, ale obroste. Že by nějaké nové šlechtění jako "kadeřavé peří"? Nevím.
Obecně - slepice lehčího typu - tělo mají více protáhlé, jsou rychlejší, běhavější mívají nižší snášku, než slepice, co mají tělo více kulovité - kompaktnější.
Jinak wyandotky mi nesou i v zimě, ale když tu mrzne třeba 14 dní v kuse - jsem v Polabí - tak snášku hodně omezí. A pak v létě - jak se prodlužuje den, tak je snáška nižší. Ale já jich mívám tak 10 až 15 a vejce mám na vaření pro 3 lidi, tak mi to nevadí. V té letní pauze obvykle jedna nebo dvě zasednou a kvokají. Ale já jim vejce beru, nechám je to ale odsedět, na kuřata nemám podmínky (3 kocouři).
O slepicích vyšla i krásná kniha - jmenuje se tuším Encyklopedie plemen slepic a další drůbeže, je to krásná kniha, měla jsem ji půjčenou.
Jinak pokud by jsi měla jiné plemeno, co nemá tak silný kvokací a pečovatelský pud (ty lehčí slepice nebývají tak starostlivé a na vejcích nechtějí sedět), tak stačí mít třeba 2 wyandotky - ty jsou vzorné matky.
A ještě jsem si vzpomněla: pokud máš problém s dravci, tak se nedoporučují bílé slepice, spíše ty s "divokým zabarvením", takže orlovka by bylo dobrá volba.
Nebo ta Šumavanka - to je slepice jako "kobyla", tu snad dravec neodnese....Ale jak je to třeba s liškou....tohle je veliký problém všech chovatelů, ztrátám se asi žádný nevyhne....
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Další

Zpět na Chov zvířat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron