Jaké plemeno slepic?

Chováte zvířata a máte biozahradu?

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod Fazole » úte 09. srp 2011 13:00:00

Ahoj, chovatelé!

Ráda bych se zeptala, zda má někdo zkušenost s chovem slepic ne ve výběhu, ale když mají k dispozici větší prostor.

U mně je to takhle - sad, ovocné keříky, vyvýšené záhony, z nichž se do trávy hrnou dýně a zeleninové políčko. To celé hodlám obehnat plotem. Otázka je, když do toho pak pustím slípky sussexky, jestli se tak nějak budou courat všude možně, nebo jestli se mi přednostně vrhnou na tu zeleninu a rozhrabou mulč dýním...

Taky mě napadlo dát tři staré slípky experimentálně dosloužit do výběhu k dvěma beránkům, ale to to dopadlo. Berani je doslova vytrkali na neohrazenou plochu.

Děkuju za vaše případné postřehy.

Faz.
Fazole
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv 30. zář 2010 21:06:23

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod bobek » úte 09. srp 2011 13:57:48

Já slepice nechovám (zatím) ale mám bohaté zkušenosti z dětství od dědy :geek: Zkrátka a dobře, nestačila by jsi se divit jak rychle by ti sad "vybydlely".
Ale vím zcela přesně jak to myslíš. Vřele doporučuji přečíst tento článek a hlavně následnou diskuzi. Autor článku má vizi permakulturního lesa speciálně navrženého pro extenzivní chov slepic. Je si vědom toho že nemá žádné praktické zkušenosti a proto odhaduje že by potřeboval cca 10 let experimentovat aby zjistil jak na to, pokud je to vůbec reálné. (autora jsem o víkendu potkal, je to sympatický, nadějný a hloubavý mladík, proto jsem sešrouboval předchozí větu místo abych napsal že si to představuje jako Hurvínek válku) V diskuzi mu oponuje naopak zkušený chovatel drůbeže. Jeden o voze, druhej o koze ale poučné je to velmi ...

PS
v tomto fóru mám práva moderátora, tak jestli chceš, můžu smazat ten odstavec kde popisuješ jak u tebe končí vysloužilé slepice :twisted:
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod Fazole » úte 09. srp 2011 19:59:47

Vysloužilé slepice můžou být rády, že jsou rády, jsou to vynešené nosnice z Cítovské drůbežárny, mají se tu jak prasátka v žitě, až na to beraní intermezzo. :-)

No, jak jsi to tak napsal, dělá se mi jasno.
Fazole
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv 30. zář 2010 21:06:23

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod Ivana » stř 10. srp 2011 8:46:07

Bobek: To je ovšem klasický rozpor permakultury. Oni si často permakulturníci myslí, že když to "nechají přírodě" tak to bude OK. Je to velmi lákavá myšlenka i pro mě, nicméně se vždy musí vzít v úvahu strategie přírody. Cílem přírody je dosáhnout co nejvyšší poměr biomasa/produkce (a nejvyšší hrubé produkce a nejefektivnější využití energie). Cíle člověka jsou opačné - co nejvyšší poměr produkce/biomasy, co nejvyšší čistá produkce a energie je mu šumafuk, protože má (zatím ještě) fosilní paliva.
V případě volného chovu slepic tam budou další problémy - kur domácí není kur bankivský, je vyšlechtěn na nejvyšší snůšku a potřebuje k tomu to žrádlo od člověka. Divoké slepice nebudou dávat tolik energie do reprodukce (tj. vajec) a jak je psáno v těch komentech, pokud přestanete kura domácího krmit tak poklesne snůška. Je to opravdu pochopitelné. Další věc je, že kur bankivský žije v tropech. Tropické a subtropické lesy mají primární produktivitu 20 000 kcal/m2/rok, zatímco lesy mírného pásma 8 000, takže i původní kur bankivský by to tady u nás v mírném pásmu měl o víc než polovinu drsnější.
Prostě pokud chceš mít výnos, tu energii do toho nacpat v nějaké formě musíš. Pokud do toho energii nenacpeš (žrádlo, práci vlastní nebo skrze fosilní paliva, ochranu...) budeš mít malý výnos.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jaké plemeno slepic?

Příspěvekod bobek » stř 10. srp 2011 14:06:12

Ivana:
Autor toho článku ale nechce nechat všechno na přírodě, naopak, špekuluje co všechno vysázet (včetně nepůvodních druhů) aby to slepicím poskytlo obživu. Problém je v tom, že si neuvědomuje, že kur domácí je prostě domácí a pokud má snášet vejce, nelze chovat extenzivně. A už vůbec ne v zimě. S tím co píšeš o volném chovu slepic naprosto souhlasím.

Pokud jsi ale načapala nějakého permakulturníka jak ponechává věci jen na přírodě tak to nebyl permakulturník. Anebo byl ale zrovna ve fázi kdy pozoroval aby mohl následně jednat :-) Žádný z Holmgrenových principů permakulturního designu neříká "nech to na přírodě". Jeden z permakulturních principů říká "získávej výnos". Každému permakulturníkovi je jasné že když nezasáhne do procesu sukcese, z klimaxového lesa který časem vznikne na jeho pozemku jeho potomci získají výnos jen žalostný. Jenže kolem permakultury se motá značné množství stoupenců Anastásie a podobných směrů no a s někým takovým jsi si to asi spletla.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Předchozí

Zpět na Chov zvířat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron