Pcháč oset - recepty

O volně rostoucí rostliny se nemusíme starat a přesto je můžeme využívat. Navíc mívají vysoký obsah cenných látek pro výživu.

Pcháč oset - recepty

Příspěvekod Ivana » sob 22. kvě 2010 21:29:45

Zde je stránka o pcháči, anglicky psaná přehnaná přes google, takže se i zasmějete:
ANPC
Recept na pyré a popis sběru jsem přeložila lépe:
Sběr
Listy ze slunce jsou tužší a mají více ostnů, stinné listy jsou ke sběru lepší. Nejlepší pcháče k jídlu rostou v hlubokých hlinitých lučních půdách, částečně zastíněné. Je lépe sbírat listy před květem, ale není to nutné, jen je sběr rychlejší. Listy se v (dobrých tlustých, to je má zkušenost) rukavicích sdrhnou ze stonku a uloží do pytle.
Příprava pyré
Listí se opláchne a vhodí do vroucí vody. Listy se vaří asi pět minut. Pak se listy vyjmou cedníkem a zchladí ve studené vodě. Voda se dá použít na tři-čtyři dávky listů. Pak dáme do mixéru tolik listů, aby se neucpal a mixujeme asi 4 minuty. Pyré by mělo být hladké, krémové a tmavě smaragdově zelené. Pokud jsou v něm ještě vlákna, mixujte dál. Pyré se používá čerstvé nebo zmražené.
Polévka Sopa Gomacho
Rozšleháme v mixéru bodlákové pyré s majonézou, rajčaty sušenými na slunci, vínem, marmite (výtažek z čerstvých kvasnic), česnekem, tabaskem, worčestrem. Mixujeme 2-4 minuty. Polévku můžeme zahustit rozmačkanými bramborami nebo sušenou bramborovou kaší. Pak můžete přidat další věci, důležité je pouze používat tekuté přísady, aby se dobře smísily. Dá se přidat mléko, máslo, smetana, olivový olej, cibule, citronovou nebo limetovou šťávu, avokádo, ančovičky, další zeleninu, cokoliv chcete.

Přeloženo z anpc.ab.ca
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pcháč oset - recepty

Příspěvekod Ivana » sob 22. led 2011 20:29:44

Zapečená kozí brada se smaženým osetem a citronovou omáčkou

680 g kozí brady pochybné Tragopogon dubius (orig. Western Salsify)
450 g pcháče osetu Cirsium arvense (orig. Creeping Thistle)
30 g citronu
1 a 3/4 šálku šťávy sapodily Mimusops brownii =Manilkara kauki) Sapotaceae(orig. Wongi Juice)
30 g sýru Bucheron (francouzský kozí sýr)
1/4 lžíce oleje ze světlice barvířské (orig. Safflower Oil)
1/4 čajové lžičky merlíku vonného Chenopodium ambrosioides (orig. Epazote)
sůl a pepř podle chuti
V pánvi osmahneme pcháč oset s citron na světlicovém oleji a přilijeme sapodilovou šťávu na omáčkou. Kozí bradu nakrájíme na malé řezy. Posypeme merlíkem vonným, pokapeme světlicovým olejem a dáme péct do trouby na 215 C po dobu asi 30 minut. Vyjměte z trouby, posypte sýrem Bucheron sýr, okořeňte pepřem a dejte zapéct. Spojte s osmahnutým osetem s citrónovo-sapodilovou omáčkou.

Přeloženo z extensiv-recipes.info
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pcháč oset - recepty

Příspěvekod bobek » sob 22. led 2011 21:40:34

Ovšem i když seženete všechny výše jmenované ingredience, nemáte zdaleka vyhráno, celé to totiž musíte ukuchtit za úplňku na šibeničním vrchu :D
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Pcháč oset - recepty

Příspěvekod Ivana » ned 23. led 2011 10:50:45

V receptu, který komentuješ vidím jako jediný problém tu sapodilovou šťávu a stále pátrám, jestli se ta potvora dá u nás pěstovat anebo čím ji nahradit. Jinak kozí bradu naryješ bez problémů kdekoliv v republice na louce, tím spíš že se bezpochyby dá nahradit příbuznými druhy anebo pěstovaným černým kořenem. Pro pcháč oset nepůjdeš na louku, ale na nejbližší úhor nebo ruderál, ale taky to nebude daleko. Citrón si koupíš (nebo vypěstuješ), tam problém není. Tvrdý kozí sýr se dá sehnat, kdybys chtěl tak poblíž jednu kozí farmu taky máme, ale prodává se i v obchodech. Místo něj ovšem můžeš dát i parmazán. Olej ze světlice barvířské nalezneš v sortimentu obchodů se zdravou výživou a ani v Praze ani na internetu není problém ho sehnat. I když má světlicový olej specifickou chuť, nebude problém ho nahradit jiným olejem. Merlík vonný možná pro někoho trochu problém bude, ale dá se dobře pěstovat, semena mám a několika málo zájemcům mohu poslat. Je to jednoletá rostlina která opravdu nádherně voní (vloni mi rostl vedle merlíku smrdutého, který opravdu nádherně smrdí). Troufám si tvrdit, že sůl a pepř doma máš.

PS: Bobku, pokud bys chtěl, založím i sekci Čarodějnické recepty, kam se tvé doporučení bude lépe hodit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pcháč oset - recepty

Příspěvekod Ivana » úte 25. led 2011 16:43:38

Plody té sapodily (Mimusops brownii =Manilkara kauki, Sapotaceae), v originálu wongi juice chutnají jako datle. Takže náhrada je jasná: rozmixuj ve vodě několik datlí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pcháč oset - recepty

Příspěvekod Ivana » úte 25. led 2011 19:04:39

A musím po sobě opravit ještě nějaké hovadiny: kozí bradu sice asi lze také nahradit černým kořenem, ale bližší bude kozí brada pórolistá Tragopogon porrifolius, která se pěstuje jako zelenina. Černý kořen je jiný rod, Scorzonera. Merlík vonný Chenopodium ambrosioides nemám, mám příbuzný merlík hroznový Chenopodium botrys.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Recepty z planých a netradičních rostlin - podle druhu rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron