Divizna (divozel) - recepty

O volně rostoucí rostliny se nemusíme starat a přesto je můžeme využívat. Navíc mívají vysoký obsah cenných látek pro výživu.

Divizna (divozel) - recepty

Příspěvekod Ivana » úte 01. pro 2009 4:41:13

Vietnamská polévka ze žlutých květů
Masožravá varianta:
1250 ml kuřecího vývaru
100 g vepřového masa z krkovice
100 g hovězího zadního
2 cibule
2 pórky
2 rajčata
10 g květů divizny
100 g rýžových nudlí
1 lžička nuok-mam
sůl, pepř, glutasol
petrželka
Nemasožravá varianta:
zeleninový vývar
místo masa dáme 200 g kořenové zeleniny
Postup:
Květy divizny dáme máčet do teplé vody asi na 1 hodinu. Do vývaru dáme vařit maso nebo kořenovou zeleninu, dále cibuli, pórek a rajčata. Přidáme pepř a uvaříme. Namočíme nudle do horké vody. Nudle přecedíme, nakrájíme a spolu s květy a petrželí dáme do uvařené polévky. Přidáme nuok-mam.

Nuok-mam je originální vietnamská omáčka. Náhradu připravíme takto: do kastrolu nalijeme 2 šálky vody, přidáme 2 lžíce sójové omáčky, 2 lžičky sardelpasty (nemasožravci vynechají a přidají více sójové omáčky), 1 lžíci tekutého polévkového koření a 1 lžíci ananasové šťávy. Mírně povaříme a nalijeme do lahví.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Divizna (divozel) - recepty

Příspěvekod Ivana » čtv 19. zář 2013 1:44:51

Ledový diviznový čaj s mlékem

Myslela jsem si, je-li horký diviznový čaj, tak proč ne ledový? Jak jsou dny teplé, často toužím po studeném, lehce ochuceném čaji nebo džusu.

Tak jsem svařila několik loňských sušených listů divizny, dokud se voda nezbarvila středně zeleně, přecedila, přidala med a trochu mléka a nechala v lednici vychladit (kde to nabralo nahnědlou barvu). Zjistila jsem, že diviznový čaj s mlékem je mírný, ale osvěžující.

Přeloženo z wildfoodgirl.com
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Recepty z planých a netradičních rostlin - podle druhu rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron