Bez černý recepty (květy i bezinky)

O volně rostoucí rostliny se nemusíme starat a přesto je můžeme využívat. Navíc mívají vysoký obsah cenných látek pro výživu.

Recepty na bezinky

Příspěvekod Ivana » stř 13. říj 2010 13:49:20

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Recepty na bezinky

Příspěvekod Ivana » ned 28. srp 2011 21:20:53

Tak nám zase zrajou a kýbl jsem dostala. Udělala jsem z nich bezinkový likér podle tohoto receptu a jsem na něj hodně zvědavá, dává se do něj i kafe. Mimochodem podle Zentricha působí kombinace lihu a šťávy z bezinek analgeticky (proti bolesti), takže kdybyste to někdo vyzkoušeli dejte zprávu o výsledku.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Recepty na bezinky

Příspěvekod yaw » pon 29. srp 2011 8:07:15

Potvrzuji analgetické působení (mimo jiné) čehokoliv z bezinek.Vynikající je použití bezinek zejména na bolesti v oblasti kříže, způsobené prochladnutím (Hexenschuss). Látky obsažené v bezinkách napomáhají roztažení nervových kanil (prochlazením křečovitě stažených kolem nervů) a uvolňuje se tím tlak na nervy způsobující bolest v kříži.
Používáme podobný recept už 30 let, dostal jsem ho tenkrát od řádových sester, které s ním pomáhaly přežívat zimu stařečkům v domově důchodců. Samozřejmě, že podávání bezinek formou likéru bylo mezi stařečky nejvíce oblíbené :lol: .
Letos jsme dávali místo rumu jablkovici a místo mleté kávy instantní. Výsledkem je úplně nová dimenze bezinkového likéru. Citron, hřebíček a skořici nedávám ( a rum už taky dávat nebudu), protože se tím přehlušuje zajímavá chuť bezinek.
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Recepty na bezinky

Příspěvekod Ivana » úte 30. srp 2011 14:41:15

Dík za tip, zkusím příště tvůj recept. Na hexnšlus se také aplikuje vnitřně? Právě jsem ho totiž dodělala (chuť nemá tak špatnou, samotné bezinky jsou chuťově horší) a na masírování nebo potírání mi připadá příliš lepkavý.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Recepty na bezinky

Příspěvekod Hanča » úte 30. srp 2011 16:30:35

Jasně že vnitřně, takhle funguje i obyčejný čaj ze sušených bobulí - ale ten likér bude mnohem příjemnější :D .
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Recepty na bezinky

Příspěvekod yaw » úte 30. srp 2011 16:31:38

Ivana píše:Na hexnšlus se také aplikuje vnitřně? ... na masírování nebo potírání mi připadá příliš lepkavý.

Sorry, zapomněl jsem to zdůraznit. Ano, likér působí na eliminaci ischiatických bolestí vnitřním podáváním. Včera se mi večer podařilo vyšťourat ten prastarý recept od řádové sestřičky na likér, tak ho připojuji:

2litry čistě opraných bezinek vaříme 15 min. v 1 litru vody. Potom šťávu přecedíme, přidáme 1kg cukru + 1 vanilkový cukr a povaříme ještě 5 minut. Následně zasypeme 2 lžičkami instantní kávy a necháme přejít varem. Po částečném vychladnutí (pod 50°C ... aby neprchal alkohol), vlijeme 0,5 litru jablkovice.
Užíváme po lžičkách 2 až 3x/den.


Když chytne hexenschuss mě,tak si dávám frťana ráno a frťana (0,5dcl) večer a do týdne jsem OK. Na mojí ženu působí také tak rychle a všichni, kterým jsem to doporučil, reagovali stejně a hlavně bez lékaři v těchto případech šmahem předepisovanými analgetiky.

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Recepty na bezinky

Příspěvekod Smalsoft » pon 05. zář 2011 13:08:13

Dělal jsem likér z bezinek loni, recept jsem našel někde na internetu. Letos budu dělat taky. V sobotu jsem ale dělal pokus - sirup z bezinek a černých jeřabin (aronie), přibližně půl na půl a povedl se.
Bezinky trochu povařím, šťávu zcedím. To stejné s jeřabinami, jen se musí víc povařit a některým kuličkám pomůžu "mačkadlem na brambory". Obě šťávy smíchám, znovu zahřeji, přidám cukr a citronovou šťávu, popř. i trochu kyseliny citronové. Vše většinou dělám od oka a podle chuti. Pak už jen sliji do sklenic a zašpuntuji.
Dobrou chuť ;)
http://smalsoft.blogspot.com/
Smalsoft
začátečník
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 30. zář 2010 9:00:02
Bydliště: okr. Blansko

Re: Bez černý recepty (květy i bezinky)

Příspěvekod Ivana » čtv 13. zář 2012 21:45:21

Letos zase dělám bezinkový likér a jsou nějak seschlý, napadený nějakou plísní. Zbytek je buď zpoloviny opadanej nebo zpoloviny nezralej. Máte je u vás taky takový?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Bez černý recepty (květy i bezinky)

Příspěvekod Danka » pát 14. zář 2012 20:25:37

Sesychánií potvrzuju, co zbývá, to průběžně sklízejí ptáci. Moc jsem nevyboxovala, mám slabé 3 litry likéru, je moc dobrý, s medem a hruškovicí.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Bez černý recepty (květy i bezinky)

Příspěvekod yaw » čtv 20. zář 2012 22:41:50

Letos to bylo všecko tak nějak dřív. Záčátkem srpna (4.8.) jsme začali blbnout s Aronií a při té příležitosti jsem zjistil, že je i čas na bezinky. Protože mám ale zásoby ještě od loňska (12lahví po 0,5l), tak jsem dal raději přednost aronii. Teď už je asi všude pozdě na bezinky :cry: .

yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

PředchozíDalší

Zpět na Recepty z planých a netradičních rostlin - podle druhu rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron