Herba stella jitrocel vraní nožka

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti listů, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tenhle druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 0

Herba stella jitrocel vraní nožka

Příspěvekod kořenářka » úte 25. říj 2011 20:06:05

Plantago coronopus - Jitrocel vraní nožka. Obrázek a popis na http://www.permaland.cz vypadá nadějně. Nemáte, prosím, někdo zkušenost? Děkuji.
Zdraví Mlýnec.
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Herba stella jitrocel vraní nožka

Příspěvekod Ivana » úte 08. lis 2011 10:09:19

Jitrocel vraní nožka Plantago coronopus pochází ze Středozemí, jako zavlékaný druh ojediněle roste i u nás. Nikdy dřív mě nenapadlo že je také jedlý, takže jsem neochutnávala, pfaf má edibility rating 3 a medicinal 2. Jedlé jsou listy, léčivé účinky mají kromě listu i semena, která jako u všech jitrocelů včetně našich běžných obsahují vysoké procento slizu (kolem 30%). Díky tomu ve vodě bobtnají, používají se na regulaci stolice (průjem i zácpa).

Ceny za semena na tom Permalandu mi připadají docela šílené, ale vraní nožka má několik poddruhů, takže to co prodávají se může chuťově lišit od těch co bych nasbírala někde na rumišti. Jestli se rozhodneš to vyzkoušet budu ráda když dáš zprávu a budu uvažovat i o pěstování (i když ty ceny!). Ve Středozemí roste na skalách a na písčinách, může být jednoletý, dvouletý nebo vzácněji vytrvalý.

Podobně se používají semena jitrocele písečného (indického), latinsky Psyllium arenarium, Plantago arenaria, Psyllium scabrum, Plantago indica), který u nás také vzácně roste podél komunikací a na rumištích, zejména ve středním Polabí, severozápadních Čechách a na jižní Moravě. Prodává se komerčně pod jménem psyllium, třeba i jako novinka za stovku. Pro ty kdo nechtějí utrácet je dobrá zpráva že se u nás dá pěstovat a pro ty kdo s tím nechtějí mít práci skoro vůbec je užitečná informace že podobně působí i semena našich domácích jitrocelů (kopinatého a většího). Zkuste si po dešti nasbírat semena jitrocelu většího, uvidíte jak bobtná, pokud je hodně nacucaný stáhnete z rostliny chomáček slizovité hmoty.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Herba stella jitrocel vraní nožka

Příspěvekod kořenářka » stř 09. lis 2011 21:43:10

Po Psyliu byla svého času veliká sháňka- obvyklý trik mastičkářů, prezentovat bylinné přípravky jako všeléky....Asi dám ty hříšné peníze za nejmenší balení té Stelly, abych zmlsaným paničkám nabídla zase něco nového. Doufám, že bude vykvétat a produkovat semeno stejně jako původní botanický druh. S rukolami a čískou hořčicí jsem to dělala taky tak
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Herba stella jitrocel vraní nožka

Příspěvekod Ivana » stř 09. lis 2011 23:28:48

Nevidím žádný důvod proč by neměl kvést a plodit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron