Barborka obecná Barbarea vulgaris

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
1
100%
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Barborka obecná Barbarea vulgaris

Příspěvekod sklenka » stř 03. bře 2010 21:05:06

Nenáročná brukvovitá trvalka (občas se uvádí dvouletka až trvalka, u mě zatím přežívá zdárně třetí zimu). Jedí se z ní mladé listy, které údajně mají nahradit roketu, ale kdo ochutnal obojí, myslím, že po barborce ani nevzdechne. Výhodou barborky je, že poskytuje lupení i v době, kdy moc jiného není - dá se vyhrabávat i zpod sněhu, nebo brzy zjara a má ho celkem dost. Bohužel jakmile začne víc svítit slunce, listy pekelně zhořknou a pak už je poživatelná opravdu jen pro otrlé - dají se jíst tak od konce listopadu do března, řekla bych. Nicméně bohatě a opravdu pěkně kvete (v dubnu, žlutě), takže se dá pěstovat jako pastva pro včely nebo víceméně okrasná kytka, ze které se dá tu a tam něco uzobnout. Z listů by se asi dal vařit i špenát, ale k tomu jsem ještě nenašla odvahu.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Barborka obecná

Příspěvekod Tampere » ned 14. bře 2010 13:54:12

Sklenko, nenapsala bys, kdy barborku set?
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Barborka obecná

Příspěvekod sklenka » ned 14. bře 2010 18:39:37

Když jsem ji měla novou, sela jsem ji začátkem dubna, ale zrovna bylo sucho, tak mi na záhonku moc nelezla. Nakonec jsem si ji předpěstovala v truhlíčku a zasadila na místo sazeničky - ty rostly líp než z přímého výsevu. Od té doby jsem ji nesela, ale řekla bych, že vydrží ledacos, zkus ji vysít, až ti rozmrzne zem a uvidíš - příští víkend má být teplo, klidně bych ji tam už šoupla - že zmrzne, se myslím bát nemusíš.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Barborka obecná

Příspěvekod Tampere » ned 14. bře 2010 18:59:30

Děkuju moc za odpověď:-)
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Barborka obecná

Příspěvekod houba » ned 04. dub 2010 21:20:40

Ne že bych byl příznivcem odnášení rostlin z volné přírody do zahrady, ale zrovna barborka mi připadá hojná a snadno dosažitelná (alespoň to platí u nás). Nejčastěji se s ní setkávám kolem řeky na různých štěrkopískových náplavech, ale i na vlhčích místech v příkopech kolem cest. Tedy i na zahhradě bych pro ni našel nějaký vlhčí kout.

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník