Apios americana

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 0

Re: Apios americana

Příspěvekod Petra » pát 02. pro 2011 17:27:41


Moje zkušenosti s Apiosem
Apios Americana mám druhým rokem, na obrázku je 1/2letošní úrody z jedné hlízy zakoupené na jaře 2010 (cena 150Kč/1hlíza Lokon Glads). Rostlinu mám vysazenou v polostínu ve smíšeném záhoně s trvalkama a popínavkama v normální spíš chudší zahradní půdě.

Pěstování
Apios je liána u mne dorůstající až 2m, netrpí žádnými škůdci ani plísněmi, pěstuji současně s ostatními popínavkami (ačokča, fazole, ženšen pětilistý) na "tunelu". Hlízy rostou poměrně mělce, nacházím je těsně pod mulčem (odhadem 5cm), a začínají růst docela pozdě tuším konec dubna. Rostlina i poměrně pozdě kvete srpen-září. Květy jsou zajímavé a hojné akorát mne trochu zklamaly svou vůní, v literatuře se udává, že voní jako fialky, ale mně voní trochu nepříjemně nevím k čemu přirovnat. Ač každý rok bohatě kvete, tak semena ani náznakem netvoří.

Pozor invazivní!
Apios mi přijde jako velmi nevhodný do smíšených záhonů, zarůstá do kořenových systémů jiných trvalek a keřů, velmi se rozůstá, hlízy nacházím 1-2m daleko od původní hlízy.

Chuť
Připravovala jsem ho pečený spolu s ostatní zeleninou a mě přišla chuť docela dobrá - přirovnala bych k tužší bramboře s chutí lískových oříšků, manžel tvrdil, že je velmi nechutný a nahořklý. Ochutnávala jsem velké hlizy i ty menší, velký rozdíl mi mezi nimi nepřišel.
Přílohy
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Apios americana

Příspěvekod bobek » pát 02. pro 2011 17:42:26

Jen bych dodal že Petra má zahradu v Polabí. U mne v mrazové kotlině v Posázaví vyrostl apios cca 1 metr, měl pár květů které ani nevoněly a ani nevytvořily semena. Hlíza se oproti lońsku prakticky nezvětšila natož aby se tak pěkně rozmnožila jako Petře. Vytvořila jen asi 10 pidihlízek. Tyhle hlízky loni všechny přes zimu shnily. Takže v chladnějších oblastech invazní není, ani nemá výnos.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Apios americana

Příspěvekod Ivana » pát 02. pro 2011 23:08:10

Bobku, a tys je všechny odděloval nebo některé zůstaly spojené a taky shnily?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Apios americana

Příspěvekod bobek » pát 02. pro 2011 23:13:06

Pidihlízky co jsem našel jsem přesadil do květináčů a ty jsem přezimoval zapuštěné do země. Na jaře nevyrašilo nic. Kolem matečné hlízy, kromě ní samé, taky nic dalšího nevyrazilo.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Apios americana

Příspěvekod Ivana » pát 02. pro 2011 23:18:32

Tak asi mimina neoddělovat a nechat u rostliny. Třeba má u tebe opravdu horší podmínky a budeš si muset počkat než se trochu rozroste.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Apios americana

Příspěvekod Ivana » čtv 03. kvě 2012 11:01:38

Tak jsem zvědavá. Vloni jsem od Petry dostala Apios, přezimovat jsme ho nechali ve sklepě ve vlhkém písku a už je na místě. Jako oporu má několik mladých jasanů, které asi časem budem kopicovat. Zajímalo by mě jak ho necháváte zimovat, starší hlízy v zemi?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Apios americana

Příspěvekod kol238 » pát 11. kvě 2012 14:46:56

Já jsem kupovala stejně jako Petra, ale minulá sezona nic moc, takže vše zůstalo raději nedotčeno pod zemí. Tento rok to konečně vypadá slibně. Už vyrašilo asi osm výhonů, řekla bych že oproti loňsku dříve. Na zimu jsem to jen přikryla slámou. Okolo mám sekané plochy, takže rozrůstání mi nehrozí. Po sezoně to letos zkusím konečně vykopat.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: Apios americana

Příspěvekod Ivana » úte 04. zář 2012 21:31:25

Tak mě letos Apios od Petry úspěšně vyrašil, ale pak se mu nějak nechtělo plazit nahoru tak se mi tam motá na zemi, nebují a nekvete.
Co dělají ty vaše?
Apios 10. června
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Apios americana

Příspěvekod pierro » úte 04. zář 2012 22:30:47

Možná teplo. Já ho zasadil u paty domu, do pařeniště. Dnes je vysoký 3m a chystá poupata. (výměna v zimě 2011/2012) a to v cca 580 m.n.m. První výhony jsem navedl k proutku a zafixoval. Vím, že se snese s okurkou, mochyní peruánskou a s cukrovým melounem. Podle typu růstu soukromě tipuji, že je stavěný na oporu od samého proražení povrchu země. (tráva, křoviny)Podle systému kořenů bych řekl, že je adaptovaný na změny okolí (zaroste keřem, někde se zas místo uvolní, atd. a na okus a roznášení podzemními hlodavci.Možná nebylo v hlíze dostatek zásobních látek, nebo... nevím. Ostatně - doporučuje se sklízet až druhým, třetím rokem. Ale je to krasavec. I bez květů.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Apios americana

Příspěvekod Ivana » úte 04. zář 2012 23:02:05

Těm prvním vrcholům výhonů se něco stalo - něco je užralo a on se pak už nechytl na cestu vzhůru, možná jsem ho měla vyvázat. Ale vloni tu několik lidí psalo že uštípnuté vrcholy nevadí, že se pak víc rozvětví.
Uvidím příští rok, možná ho přesadím.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků