Denivky Hemerocallis

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5 (květy)
2
67%
4 (květy)
0
Žádná hlasování
3 (květy)
0
Žádná hlasování
2 (květy)
0
Žádná hlasování
1 (květy)
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst (květy)
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší (květy)
0
Žádná hlasování
5 (hlízy)
0
Žádná hlasování
4 (hlízy)
0
Žádná hlasování
3 (hlízy)
1
33%
2 (hlízy)
0
Žádná hlasování
1 (hlízy)
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst (hlízy)
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší (hlízy)
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 3

Denivky Hemerocallis

Příspěvekod pierro » pon 30. lis 2009 22:25:19

Je to tak trochu zvláštní skupina zeleniny. U nás doma zatím baštíme hlavně květy. Jedlé jsou v podstatě celé rostliny (zeptejte se arionů), ale listy jsou stěží poživatelné pro jejich vláknitost. Mladé jarní výhonky by se měly dát upravovat nejlépe. Pokud vás nepředběhnou plži. V Asii se pěstují, coby zelenina. Nejobjemnější část rostlin jsou kořenové hlízky, bohaté na škrob.

kwanso.JPG
Hemerocallis fulva var. KWANSO
kwanso.JPG (34.33 KiB) Zobrazeno 15922 krát


Mapříklad denivka plavá varieta KWANSO, odrůda pocházející myslím už z Asie. Vysoká až metr (květ), velké, "zvarhanělé" listy, tu a tam s bílými pruhy. Pro vlhčí, ale ne podmáčená místa, nejlépe záhon, či okraj lesíka. Za pohnojení kompostem se vám odvděčí impozantním růstem.
Jíst květy je trochu obrazoborecké, ale jelikož u denivek je květ zpravidle otevřen 24 hodin, jeden den - denivka, anglicky daylilly - denní lilie, cítím se částečně ospravedlněn.
Kromě květů mají otížně přirovnatelnou, příjemnou chuť i poupata.

Existuje mnoho botanických druhů denivek, od cca 20 - 30cm vysokých, až po H. fulva, okolo 1m vysoké královny mezi denivkami. A co se týče vyšlechtěných odrůd, tak tady jdou počty do stovek, možná tisíců. V Americe dokonce existuje asociace pěstitelů šlechtěných denivek.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Denivky

Příspěvekod Ivana » úte 01. pro 2009 1:37:23

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Denivky

Příspěvekod Ivana » ned 12. zář 2010 22:53:59

Druhy denivek podle Biolib.
Druhy denivek podle pfaf. Všechny druhy co pfaf uvádí by měly být mrazuvzdorné, takže by se měly dát pěstovat i u nás. Článek o denivkách. U nás se pěstuje nejčastěji denivka plavá, existuje i mnoho vyšlechtěných hybridů (kříženců).
A. Heil v knize Rajská zahrada (viz http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=40&t=86 varuje před druhem denivka žlutá H. lilioasphodelus (viz níže), neboť u citlivých vzbuzuje nepříjemnou pachuť. Na druhou stranu doporučuje H. flava, ale H. flava a H. lilioasphodelus jsou podle některých pramenů (pfaf i Biolib) synonyma. Dále doporučuje k jídlu H. fulva, H. citrina a hybrid Kwanso. Největší kořeny má podle Heila H. dumortieri a chuť jako ředkev mají tenké kořeny H. minor. Netuším a zatím jsem nikde nenašla jestli se u nás pěstuje nebo prodává něco jiného než H. fulva, H. flava a hybridy.

denivka plavá Hemerocallis fulva
U nás běžně pěstovaná, nejčastěji botanický druh, existuje i mnoho nejrůznějších kultivarů.
Obrázek
Obrázek


denivka žlutá Hemerocallis flava, synonymum H. lilioasphodelus
Žluté květy, pěstovaná o něco méně, ale pořád poměrně často.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Denivky Hemerocallis

Příspěvekod Ivana » stř 03. lis 2010 20:36:14

Tak jsem přesazovala denivky a část hlíz jsem vzala jako vzorek do kuchyně. Připadají mi trochu malé, ale možná po přesazení trochu povyrostou. Hlízy jsem chutnala syrové a nejsou špatné, takové podobně křupavé jako topinambur. Hledala jsem recepty na přípravu hlíz, ale všichni píšou jen o květech. Nemáte někdo nějaký recept na přípravu hlíz?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Denivky Hemerocallis

Příspěvekod pierro » sob 11. kvě 2013 22:30:24

Řekl bych, že v Evropě a jiných "civilizovaných" zemích bude problém s tím, že se denivky kultivují výhradně pro krásu. Na užitek se kašle a tak z nových kultivarů asi moc výtěžek hlíz nebude. Doporučuju hem. fulva a hem. fulva var. kwanso, popřípadě green kwanso
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron