Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
1
33%
4
0
Žádná hlasování
2
1
33%
3
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
1
33%
 
Celkem hlasů : 3

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod Misazap » ned 16. led 2011 15:46:50

Ahoj, tak jsem teď konečně vykopala topinambury a výsledky jsou zajímavé ...
Hezky plodily bílé topinambury (která to je odrůda fakt nevím), měly dost hlíz a byly krásně u sebe. Za to fialové jsou letos katastrofa. Měla jsem zasazeno vedle sebe jeden bílý jeden fialový, tedy podmínky by měly mít stejné, přesto z fialových plodila jen jedna jediná rostlina a to ještě mizerně.
Ty co jsem "zapomněla" na starém záhonu ale kupodivu plodily a dokonce hlízy skoro větší, než ty vysazené záměrně, ale bylo jich menší množství. Tedy si troufám říct, že velikost zasazené hlízy nemusí ovlivnit velikost hlíz, ale jen jejich množství (rostliny z nich vyroslé byly mnohem slabší).
No letos se opět postěhují a protože už mám snad slušně založený kompost, dostanou i nějaký krmení, tak snad to bude lepší. Později přihodím nějaký fotky.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod Misazap » pon 17. led 2011 14:50:09

Tak ještě ty fotky.
Obrázek
Vlevo jsou ty "vypěstované" vše z jedné rostliny, ostatní neplodily vůbec. Vpravo ze "zapomenutých" hlíz. Uprostřed bílé
Obrázek
Porovnání po umytí
Obrázek
Řez

Chuťově bych řekla, že fialové jsou takové ostřejší, mají výraznější chuť - nebo spíš pachuť a jsou tvrdší. Bílé jsou jemnější a sladší. Také se liší růstem. Bílé jsou víc ve shluku pod rostinou, v měkké půdě se vytáhnutím rostliny vytáhne i 90% hlíz. U fialových sotva jedna, většinou jsou tak 20cm daleko, i dál. Štavnatostí mi přišly stejné.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod robos » úte 25. led 2011 14:53:17

Tá biela odroda by mohla byť "Gigant" - usudzujúc podľa veľkosti, farby a spôsobu rastu. K tej druhej som nezistil zatial nič.
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Předchozí

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků