Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
1
33%
4
0
Žádná hlasování
2
1
33%
3
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
1
33%
 
Celkem hlasů : 3

Re: Sháním Topinambury k sadbě

Příspěvekod dkaras » stř 21. dub 2010 21:47:35

Misazap píše:No myslím že topinambury jsou lépe stravitelnější a místo škrobu obsahují inulin. Mají také nižší glykemický index (je po nich menší "hlad").

Přesně tak. Tím, že mají nižší glykemický index, vlastně méně zatěžují slinivku, čili z hlediska prevence cukrovky jsou zdravější, než-li brambory. Pro cukrovkáře pak mohou být dobrou alternativou - oni by brambory skoro vůbec neměli jíst.
:D.
Uživatelský avatar
dkaras
pokročilý
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 05. dub 2010 21:02:41
Bydliště: Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko)

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod Ivana » pon 06. zář 2010 23:36:05

Tak jsem narazila na Damyku na informaci, že v odpadu pod topinamburami mohou růst smrže.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod maja » stř 06. říj 2010 8:59:08

Zdravím.Dočetla jsem se,že je možné sázet i na podzim a ted všude potkávám plané topinambury(nebo zplaněné), myslíte,že má cenu si je přesadit na zahrádku,že budou mít třeba díky hnojení dostatečně velké hlízy ke konzumaci?Pokud ne, má někdo ?Jen nevím za co bych vyměnila, mám tak možná mátu, levanduli,šalvěj,nebo řízky docela zajímavé odrůdy angreštu,jo a semena dýně hokkaido.
maja
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 28. čer 2010 14:52:56
Bydliště: Brno/Runářov

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod bobek » stř 06. říj 2010 9:27:51

všude potkávám plané topinambury(nebo zplaněné), myslíte,že má cenu si je přesadit na zahrádku,že budou mít třeba díky hnojení dostatečně velké hlízy ke konzumaci?


To je zajímavá otázka. Já sám na zahradě topinambury nehnojím, jen je jednou za 4 - 5 let přesunu na jiné místo právě proto abych se hlízy časem nezmenšovaly. Pokud vím, u nás se topinambury rozmožují jen vegetativně takže zplanění a zmenšení hlíz by mohlo být opravdu způsobeno jen vyčerpáním živin na stanovišti.
Jenomže nejdůležitější je původ těch topinambur a ten už asi nezjistíš ...

Ivana: co ty na to jako botanik ?
Maja: zkus jich přesadit pár planých jako pokus a přes SZ se můžeme domluvit že Ti pošlu nějaké kulturní :)
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod Ivana » stř 06. říj 2010 10:30:02

Podle pfaf potřebuje topinambur vlhkou půdu, slunce a na bohatší půdě dává větší úrodu.
Až doteď jsem byla přesvědčená, že u topinamburu postrádá smysl dělení na plané a kulturní, neboť je rostlinou zavlečenou z Ameriky a u nás je považován za invazní. Nicméně na internetu se objevují informace o kultivarech topinamburu, které se nejspíš sehnat dají. Nejsem si ovšem jistá, zda se jedná o šlechtěnce výhradně na vzhled nebo jestli se u nás dají sehnat kultivary vyšlechtěné k jídlu. Zahradníci mohou nabídnout jako okrasné nejen kultivary, ale i další příbuzné druhy a hybridy. V květeně ČR je uvedena např. slunečnice pozdní Helianthus x laetiflorus , která se často pěstuje v horských oblastech.
Zplanět může kterýkoliv z pěstovaných druhů, kultivarů a hybridů.
Informace o kultivarech topinamburu vyšlechtěných na jídlo budu muset ověřit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod pierro » čtv 07. říj 2010 15:54:42

Mám za to, že planost, nebo kulturnost je jen v genech. Pokud dáte rostlině topinamburu prostor, budou i hlízy. Samosebou pokud bude mít i živiny a vodu. "zplanělé (sám jsem je nepotkal, ale děda pěstoval po mnoho let topinambury o výšce cca 1,5m a silné, jako lahůdkový párek, pod prastarou panenskou jabloní. bez jakékoliv péče, snad jako zajímavost. Z hlíz odtěchto rostlin mi na kompostě, na plném slunci vyrostly rostlinky přes 3m vysoké a pod každou byl kbelík hlíz.
Prostor, voda, živiny, a topinambury budou. To je můj názor.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod Misazap » pát 08. říj 2010 8:14:24

Pokud rostou pořád jen z hlíz, tak by to měly být pořád topinambury, ale můžou jít i ze semen?
Navíc všude se píše že pro sadbu se mají používat jen ty nejlepší hlízy.
Já loni zapomněla pár pidihlízek ve starým záhoně a ani ty rostliny co z toho vyrostly nedosáhly zdaleka velikosti těch, co jsem vybrala na sadbu. Uvidím až vytáhnu hlízy. Pro zkoušku je můžu zkusit znovu vysadit a uvidíme co z toho bude.

Pár hlíz na výměnu se u někoho určitě najde, já něco obětovat taky můžu.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod Ivana » pát 08. říj 2010 18:45:15

Ono se tak nějak traduje že u nás neplodí. Letos mám v plánu to zkontrolovat, máme tady kvetoucí porosty. Jestli máš semínka tak je zkus, myslím že není důvod aby nešel vypěstovat i u nás ze semen.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod pierro » pon 11. říj 2010 14:49:36

Nejsem odborník, ale velikost sadbových hlíz sám osobně nepřeceňuju. Samo sebou, pokud se budou selektovat po několik let jen ty nejmenší, bude to mít vliv. Ale větší vinu na malém vzrůstu bych hledal ve vyčerpané zemi. Topinambur má dost dlouhé kořeny a živiny, které jsou pro něj důležité si vybere z širokého kruhu kolem rostliny. Sám jsem letos sázel jen to, co mi po zimě nechali hryzci a to asi 3cm dlouhé hlízky a narostla mi rostlinka asi třímetrová, Možná víc. Tam, kde doteď ještě topinambury nebyly. Na původním stanovišti vyrostla kytička o poznání slabší.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Topinambur hlíznatý Helianthus tuberosus

Příspěvekod Ivana » pon 11. říj 2010 15:11:35

pierro píše:Mám za to, že planost, nebo kulturnost je jen v genech.

Ono je to kapku složitější. V genech je něco jako potenciál, tj. že tento druh může mít největší hlízu čtvrt kg, onen druh může mít největší hlízu 100 g. To, jak veliké hlízy budou oba druhy nakonec mít závisí pak na podmínkách ve kterých rostou. V dobrých podmínkách tento druh může mít svoje maximum, tj. čtvrt kg, v mizerných podmínkách třeba jen 100 g. Druh onen bude mít i v těch nejlepších podmínkách hlízu 100 g.
Pokud existují topinambury šlechtěné na jídlo, pak budou nejspíš šlechtěné právě na velikost a na chuť.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků