Kříženec dobromysli a majoránky

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Kříženec dobromysli a majoránky

Příspěvekod Ivana » úte 02. bře 2010 13:13:32

ADMIN EDIT: Přesunuto z vlákna Výměny.

bobek píše:Před lety jsem na inzerát v časopise Zahrádkář koupil "vytrvalou majoránku". Nevím jak se to jmenuje správně, majoránce se moc nepodobala ale hodně podobně voněla. Vytvářela takové krásné půdokryvné polštáře a nevyžadovala žádnou péči. (to já rád :D ) Nepřežila ale povodeň a od té doby jsem na ni nikde nenarazil. Tak tohle, kdybys čirou náhodou měla, bych přivítal. Ale jinak za to nic nechci, topinambur máme tolik, že je nestíháme jíst.


Bobku, ta vytrvalá majoránka by mohl být kříženec dobromysli a majoránky. Máme to, je to vytrvalé a chutí i vůní je to něco mezi. Kdybys chtěl, budu ale muset spočítat kolik máme trsů, když tak by byli semena.

Topinambury můžu poslat taky, semena i hlízy. Nám to tady moc nežerou, je ale fakt že jich tu máme porosty.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

AnnaB - topinambury k sadbě sháním

Příspěvekod bobek » úte 02. bře 2010 14:59:35

Ivana píše:vytrvalá majoránka by mohl být kříženec dobromysli a majoránky.


To se teda divím co se mezi sebou může zkřížit. Sice jsou obě ze stejné čeledi (jak jsem si právě vygoogloval) ale podobné si teda nejsou a navíc oregáno je trvalka :)

Jinak dík za nabídku, klidně počkám na semena. Mimochodem, měl jsem ji několik let a nikdy mi nekvetla. Bůhví co to teda bylo ale ta vůně byla skutečně něco mezi majoránkou a oreganem.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Kříženec dobromysli a majoránky

Příspěvekod Ivana » čtv 02. zář 2010 22:11:57

Nevím jestli nám přežila, vypadá to že ne.
Občas se dá sehnat:
http://www.mimiaukce.cz/aukce.php?id=5856680
Mají ji i v Krakonošově zahradnictví http://www.krakonosovozahradnictvi.cz/rostliny_pro_zdravi.htm koukám že tam mají vůbec zajímavé věci.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kříženec dobromysli a majoránky

Příspěvekod Hanča » čtv 02. zář 2010 22:56:03

To ano, zajímavé věci tam mají, ale už od nich nechci nikdy nic. Bobkovi jsem slibovala právě vytrvalou majoránku, kterou jsem si od nich objednala, výměnou za topinambury, co mi poslal už zjara. Jenomže rostliny přišly tak nepatrné (a to bez rozdílu druhu), že celé léto bojovaly o holý život (některé marně). Majoránku jsem měla jen jednu a ne a ne se rozrůst. Ale už aspoň vypadá, že přežije.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Kříženec dobromysli a majoránky

Příspěvekod pierro » pát 03. zář 2010 22:13:38

Nerad něco slibuju, ale majoránku mám. a když se ujme, je docela vitální.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Kříženec dobromysli a majoránky

Příspěvekod Ivana » pát 03. zář 2010 22:26:11

Ještě malé upozornění: Internet je plný odkazů na "vytrvalou majoránku", ale tento kříženec se mezi nimi najde ojediněle, firmy takto inzerují dobromysl.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kříženec dobromysli a majoránky

Příspěvekod pierro » pát 03. zář 2010 23:45:12

Voní to po majoránce, jinak je to podle mě nějaký kříženec, nebo varieta oregána. Vykazuje dost velkou podobnost s dobromyslí. Jen je menší, více poléhavá a více se větví.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Kříženec dobromysli a majoránky

Příspěvekod kořenářka » úte 07. zář 2010 20:03:02

To, co je na té aukci, prodávám jako zakrslou dobromysl. Kvete růžově jako domácí dobromysl obecná. Je mírně poléhavá, vhodná i do skalky. Podle mého je z ní nejlepší nať k řezu. Majoránku vůní opravdu trochu připomíná. Usušené květenství se dá použít do vazby. Je to jediná dobromysl, kterou na zimu přikrývám. Několik let nic a pak najednou vymrzne. Množím ji řízky, poléhající výhonky v polovině srpna pouští vzdušné kořínky, stačí ustříhnout a zasadit.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron