Hosta, bohyška, funkie

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
1
100%
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod pierro » úte 01. pro 2009 21:01:07

Hosta spec. je rostlina, kterou jste už viděli tolikrát, že Vás možná překvapí, kolik chutí se v jejích listech, stoncích, poupatech a květech skrývá. Z několika botanických druhů rodu hosta je jen, myslím, jediný, který roste na plném slunci. Jinak se jedná o rostliny lesního podrostu, snášející až překvapivé zastínění. Samozřejmě, nejlépe kvetou v polostínu, či v "roztroušeném stínu" (slunce prosvítá mezi lístky stromů).
Jedná se o velmi dlouhověkou trvalku, vytvářející podle kultivaru větší, nebo ještě větší trsy.
Podle kultivaru se výška pohybuje od necelých10cm až po 40cm i více. I zde je na světě na stovky kultivarů. a mnohé jsou dnes již přežívat i na plném slunci, díky křížení a selekci.
Zde http://images.google.cz/images?hl=cs&source=hp&q=hosta&gbv=2&aq=f&oq=se můžete podívat na tvarovou a barevnou rozmanitost kultivarů této úžasné salátové trvalky.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod Ivana » úte 01. pro 2009 21:44:36

Hosta je jedlá? Jaktože to nevím?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod pierro » stř 02. pro 2009 19:58:05

Hosta, jakákoliv část rostliny u dýní (příjemně chutná květ - u samců to jde ochutnat bez vlivu na úrodu), výhonky actinidia kolomikta, náš domácí bolševník (i u něj může senzitivním lidem vadit míza), bršlice (zde asi nemusím uvádět) drtivá většina slézovitých, (topolovka má trochu tužší korunní plátky), rosa sp. okvětí,
Vážně doporučuji si tu knížku sehnat. Jarda Svoboda ji jnenuje mezi dop. literaturou.
Napadlo mě jmenovat polygonaceae, ale vzápětí mi došlo, že nevím, jak je na tom naše největší rdesnovitá bylina. Jsou křídlatky jedovaté? (naše - sice zavlečené, ale asi se jich už nezbavíme (republika), dokud nezarosteme lesem) Kde už rostou - nešlo by je použít s přídavkem vápence na krmení (počítám, že by, jako např r. rumex mohly být kyselejší) Nebo jako zdroj materiálu na kompost, popř. na mulčování pod keře a stromy.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod Ivana » stř 02. pro 2009 21:47:30

Nechceš mi prosím sem nebo do receptů napsat co s ní děláš? Vaří se? Do salátů?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod pierro » stř 02. pro 2009 22:21:17

Saláty, do polévky, řapíky á la chřest, Jen tak z ruky, cokoliv. Starší listy a řapíky mají tu a tam tužší cévní svazky. Snad nejvšestrannější z téhle skupiny.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod Ivana » stř 02. pro 2009 22:26:39

Teď jsem se koukala na tu křídlatku o které píšeš a hele, ona je taky jedlá. Je i léčivá a barvířská.
pfaf křídlatka japonská
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod pierro » čtv 03. pro 2009 0:52:31

Myslíš, že by to platilo i pro jejího křížence se sachalinskou? Bohemicu na PFAF nemají. Třeba bude někde uprostřed. 2,5.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod Ivana » čtv 03. pro 2009 1:03:32

Podle pfaf jsou obě křídlatky, sachalinská i japonská, jedlé. Nevidím důvod proč by to nemělo platit i pro křížence. Budu jí muset někdy ochutnat.
Náhodou je to dobrý. Jak budeme bojovat proti invazním rostlinám? Sežereme je.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod Ivana » čtv 03. pro 2009 1:10:02

Jo jen tak mimochodem jsme tady docela ujeli od tématu. A za druhý nevím, o které knížce jsi mluvil. Ale víš co? Dám nové téma Doporučené knihy, tak mi to napiš tam.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hosta, bohyška, funkie

Příspěvekod Hanaba » stř 18. kvě 2016 7:05:35

Dobrý den, diskuse je sice stará, ale nedá mi to. Před chvílí jsem se z jiného zdroje dozvěděla, že hosta je jedlá. Opravdu jste jí jedli, mně na pohled připadá jedovatě. Jsou jedlé všechny druhy? A jak jste to upravovali? Díky za připadnou odpověď. Hana
Hanaba
začátečník
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 31. říj 2014 16:27:36

Další

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků