Slézy Malva

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Slézy Malva

Příspěvekod pierro » úte 01. pro 2009 21:19:20

Sléz pižmový, Malva moschata
http://images.google.cz/images?gbv=2&hl=cs&sa=1&q=%22malva+moschata%22&btnG=Vyhledat+obr%C3%A1zky&aq=f&oq=&start=0
je pro změnu rostlinkou, která nejen hezky vypadá, stíní zem, dobře chutná a láká včely, ale navíc díky velice dlouhému vertikálnímu kořenu "pumpuje" živiny z hlubších vrstev půdy. Sléz pižmový je u nás 100%ně mrazuvzdorný. Vykvétá latou (?) růžových, růžovofialových květů, které jsou stejně, jako celá rostlina jedlé. Má rád vlhčí půdy, bohaté na živiny, na nichž může růst i v polostínu. Ale miluje slunce. Množí se semeny, dělením trsu, nebo též zakořeňováním stonkových řízků, kdy celkem ochotně koření v místech, kde z paždí listu vyrůstá postranní větvící se větvička (češtino, odpusť). Ta na vlhčím místě, v přiměřeně vlhkém substrátu brzy zakoření a v průběhu následujícího jara začne krásně růst a kvést.

Pro konzumaci jsou nejvhodnější nejmladší lístky a špičky stonků s poupaty. Trochu chlupaté, ale chuťově velice příjemné. Sami poznáte, že rostlina obsahuje slizovité látky, díky nimž ji někteří doporučují k zahušťování polévek. Nezkoušel jsem.
Sám pěstuji sléz několik let, z dob ještě okrasného zahradničení. Ochotně se vysemeňuje, ale i přesto zůstává na rostlině dostatek souplodí pro sběr na osivo. V případě dostatku/přebytku živin květní stvoly často polehnou a rostlina sama od sebe zakoření z výše popsaných částí stonku.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Sléz

Příspěvekod Ivana » čtv 11. úno 2010 15:21:41

Sléz pižmový (předcházející příspěvek) u nás roste i ve volné přírodě. Má léčivé účinky, vlákna se používají na provazy, papír a jako textilní. Je i barvířský.

Další slézy (s použítím pfaf):
sléz velkokvětý (sléz léčivý) Malva alcea
Patří mezi druhy zařazené v Červeném seznamu v kategorii C4a, vzácnější taxony vyžadující pozornost. Má jedlé květy, listy a semena, též má léčivé účinky. Semena obsahují 15% oleje, používají se vlákna na provazy, je i barvířskou rostlinou. obrázky

sléz přehlížený Malva neglecta
Jedlé listy a plody. Odvar z kořene se používá jako náhrada vajec. Má i léčivé účinky. Barvířská rostlina, kořen se používá místo zubní pasty. Na půdách bohatých dusíkem rostlina v listech hromadí nitráty (dusičnany).
sléz přehlížený

sléz nizounký Malva pusilla
V Červeném seznamu patří mezi druhy ohrožené C3. Jedlé listy, květy, léčivý. Je nízkého vzrůstu, takže efektivita bude malá. obrázek

sléz lesní Malva sylvestris
Roste u nás v přírodě. Na půdách bohatých dusíkem rostlina v listech hromadí nitráty (dusičnany). Jedlé listy, květy, plody. Léčivý, barvířský, vlákna na provazy, textil a papír. Používá se jako lakmus.
sléz lesní

sléz maurský Malva mauritiana
Pěstovaný jako léčivá rostlina.
sléz maurský

sléz přeslenitý Malva verticillata
Dříve pěstovaný jako krmivo a zplaňující. Původem z Číny. obrázek

Příbuzný slézovec durynský Lavatera thuringiaca
Vyskytuje se u nás, patří mezi druhy zařazené v Červeném seznamu v kategorii C4a, vzácnější taxony vyžadující pozornost. Asi by se dal pěstovat. Jedlé listy a květy.
slézovec durynský
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Slézy Malva

Příspěvekod Ivana » ned 19. zář 2010 18:38:03

Takhle krásně nám narostl sléz přehlížený Malva neglecta.


Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron