Ačokča Cyclanthera pedata

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
4
40%
4
3
30%
3
3
30%
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 10

Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod pierro » stř 02. pro 2009 21:49:50

http://images.google.cz/images?hl=cs&lr=&um=1&sa=1&q=a%C4%8Dok%C4%8Da&aq=f&oq=&start=0
Ačokča, (Cyclanthera pedata) tykvovitá rostlina z jižní ameriky. doporučuje se předpěstování a výsadba "po zmrzlých". Jako většina tykvovitých miluje živiny. Za jejich dostatek a za dostatek vody a tepla se vám odmění výškou i přes 10m za rok (v 550m.n.m. mi narostla ve společnosti fazolu šarlatového do výšky 3m a pak neustále padala z plechové střechy, přes okapový žlab. NIKDY NESÁZEJTE V BLÍZKOSTI RÉVY. Nijak si nevadí, ale ačokča utvoří tak hustý porost, že pak réva velice snadno zaplísní (zkušenost 2009) Naopak kamarádství s fazolem šarlatovým jí skvěla jde k duhu, Tolik zelené hmoty, jako letos mi na okapovém žlabu ještě neviselo.

Mezi lidmi je ačokča známá také, jako paprikookurka. Tvarem se podobá paprice, možná částečně i dutým vnitřkem. Chutí pak okurce. Jako okurka je vhodná k nakládání do octa. V tomto případě budu příští rok volit plody okolo 2cm. Starší začínají být uvnitř duté.
Příloha fazolačokča01.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Přílohy
fazolačokča01.JPG
fazolačokča01.JPG (36.77 KiB) Zobrazeno 36112 krát
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Ačokča

Příspěvekod Petra » pon 28. pro 2009 22:59:32

Potvrzuji zkušenost s ačokčou zasazenou v blízkosti vinné révy, 2009 také réva byla hodně zasažena plísní, pokud to nebylo dáno počasím v tomto roce 2009. Jinak skvělá rostlina - listy na špenát, paprikookurky do všech zeleninových jídel, trochu přerostlé s tvrdšími semínky se vydlabou a použijí, dřív jsem je vyhazovala. Pozor sazeničky slimáci ji zbožňují!
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Ačokča

Příspěvekod houba » ned 10. led 2010 21:08:50

Ačokču jsem pěstoval třetím rokem, získal jsem ji z Gengelu. Ze stejného zdroje mám i divoká rajčata, se kterými společně porůstá plot. I tuto kombinaci mohu doporučit. Ačokča se chytí plotu, rajčata se chytí za ní (nebo jim trochu pomůžu) a s červenými plody je to docela estetické...U té vinné révy bych tipoval, že problém bude spíš v loňském deštivém počasí, ale v každém případě je asi lepší, když jí nic nestíní.

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Ačokča

Příspěvekod Vipetka » stř 13. led 2010 14:01:09

DObrý den,
tak jste mě tak navnadili na tu ačokču, že už mám doma semínka. Koupila jsem je na Aukru. Docela se těším, nikdy jsem to nejedla.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Ačokča

Příspěvekod Kohant » stř 13. led 2010 14:23:27

Já taky ne.
Vyséval jsem ji koncem dubna, z dvou rostlin byly hektary zeleně, první plody nasadily pár dní před prvními mrazíky.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Ačokča

Příspěvekod Ivana » stř 13. led 2010 19:10:01

V jaké nadmořské výšce? Vypadá to že to nějak nestihly.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ačokča

Příspěvekod Kohant » stř 13. led 2010 21:04:02

290m
Na jižní straně, obrostly tři kari sítě, dvě jabloně a kontejner. Hlady ani suchem netrpěly.
Ale zase jsme měli dost zeleného do palačinek.
Samčí květy kvetly celé léto.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Ačokča

Příspěvekod houba » stř 13. led 2010 22:28:54

Ačokču pěstuji v 560 m.n.m. Od přelomu března a dubna ji předpěstovávám, po ledových mužích sázím ven silné sazenice. První plody dozrávají pravidelně koncem července. Potřebuje hlavně vodu, k nastartování silného růstu ji během června jednou přihnojím kopřivovým zákvasem. Po něm nabere rychlý růst. Víckrát bych to ani nedělal, protože by pořád rostla do zelené hmoty a nedávala by plody. S divokými rajčaty je to úplně totéž. Jen škoda, že spolu s cuketami jako první ze všech rostlin zmrzne. V roce 2008 mi zmrzla 18.9., načež pak celý říjen mráz nebyl...Jakmile ji jednou máte, nemá už smysl shánět semena. Mohli byste zásobovat půl republiky :lol:

hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Ačokča

Příspěvekod Kohant » čtv 14. led 2010 8:40:49

Možná ty moje tedy byly přežrané a rostly do hmoty. Pnuly se po plotě psí ohrady. Každý rok do ní podestelu fůru dřevěné štěpky. Kdekoliv pak rýpnu, žížalou se to jen hemží. Dříve v těch místech rostly jírovce a půda na dva rýče do hloubky byla jen prach bez humusu. Docházely sem hrabat si popelící nory slepice z celého okolí.

Ještě před rozvratem jsem pěstoval pepino. V kontejnerech, plodů že se to ani nesnědlo. Na příští rok jsem z něho nařízkoval spoustu sazenic a vysadil do volné půdy do foliáku. Tolik zeleně jsem v něm nikdy před tím ani po tom neměl. Plod ani jeden. Pak jsem si někde přečetl, že pepino nejlépe plodí v nádobách, kde má omezený kořenový systém.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Ačokča

Příspěvekod pierro » čtv 14. led 2010 21:23:11

To je zásadní informace. Nakrmit před plozením a potom utáhnout opasek. Podsadit dýni, nebo brukvovité a vycucat dusík. To stojí za zkoušku.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Další

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron