Ačokča Cyclanthera pedata

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
4
40%
4
3
30%
3
3
30%
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 10

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Alena » čtv 06. říj 2011 21:02:29

Taky ji pěstuju zásadně na plném celodenním slunci a kytka vždycky obrovská, plná plodů.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Ivana » čtv 06. říj 2011 22:22:12

Letos mi po útocích slimáků zbyla jedna (a to jsem vysévala dvakrát a ještě jsem dostala na srazu), taková do žluta, asi s porušenou tvorbou chlorofylu. Na jaře vyrostla půl metru a půl metru je vysoká dodnes. Neudělala ani plod a myslím že ani nekvetla.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod houba » sob 08. říj 2011 21:54:05

Letošní úroda ačokči je standardně dobrá. Spíš bych měl napsat, že byla dobrá, protože venkovní teplota nebezpečně klesá. Vysázel jsem rostliny asi do 5 hnízd podél plotu, během vegetace se navzájem propletly s divokými rajčaty, tyčkovými fazolemi a ředkvičkami ponechanými na semeno. Plodit začaly jako obvykle na vrcholu léta (přelom červenec/srpen). Občas jsem je zalil, hlavně v červnu a v srpnu, kdy bylo značné sucho. Jinak ačokču pěstuji spíš tak nějak ze zvyku a proto, že dobře porůstá plot. Její chuť mi nepřipadá příliš zajímavá. Plody jsem sklízel jen zřídka, i proto, že bylo dost jiné zeleniny. Kdybych je sklízel, větší kbelík by to určitě dalo.

Přeji hezký den:-)
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Hanča » ned 09. říj 2011 18:25:06

Právě jsem klikla na hodnocení chuti a dala jsem pětku, ale plody sklízím opravdu maličké, dlouhé tak centimetr, nejvýš dva. Pak mají chuť jako hrášek. Ty větší rychle ztrácejí na kvalitě a hodí se už tak leda na vaření.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Alena » pon 10. říj 2011 20:52:43

Mně ačokča nejvíc chutná naložená spolu s okurkami, ve velikosti max.3-4cm, než se začnou tvořit dřevnatá semena. Dávám ji i do leča, do guláše a tak, ale většina stejně skončí na kompostu, to obrovské množství plodů z jediné rostliny nejsme schopni nikdy spotřebovat. Je fakt, že maličké syrové plody nejsou špatné, ale je pruda to obírat.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Danka » úte 11. říj 2011 19:58:52

Přidávám se k chvále malých syrových ačokčiček; dvě rostlinky jsem umístila u frekventované pěšinky a dvě dítka plus jedno batole je v pohodě stíhaly likvidovat (občas na dospěláky něco zbylo). Naštěstí se pár šlahounů vytáhlo do korun blízkých jabloní, jinak jsme byli bez osiva :o . Pěstování v polostínu se osvědčilo: rostlo to krásně i bez zaléváni, úroda slušná, sázet ale budu na okraj koruny stromu, u paty byla půda vyčernaná, rostlina tu byla slabší nepomohl ani hnůj ani fazole.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Ivana » úte 11. říj 2011 20:05:22

Taky mě napadlo sázet ke kmeni jabloně. Slimejši je ale sežrali dřív než stačily vyrůst (a to byly pod petkou). Takže myslíš že to nemá cenu ani zkoušet? Taky mě napadlo dát je k plotu, ale nejsem si jistá že jim bude plot stačit. Zkoušeli jste to někdo?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Hanča » úte 11. říj 2011 21:12:38

K plotu jsem je zkusila, jenomže slimejši mě dva roky po sobě přesvědčili, že nejvhodnější místo pro ačokču je balkon. Někde na netu na fotce jsem ji ale u plotu viděla, jenom už nevím, kde to bylo.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Ivana » úte 11. říj 2011 21:42:28

Sousedi ji pěstují taky, říkají že ve zdejších slimák-friendly podmínkách (taky samota v údolí) každý rok zbydou tak čtyři rostliny.
Teď jsem objevila zajímavý článek kde se mimo jiné praví:
"Různé domorodé skupiny z amazonského deštného pralesa se ​​používají přípravky z ačokči jako srdeční tonikum po stovky let. V roce 1995 studoval Gustavo F. Gonzales z University Peruana Cayetano Heredia, Lima, Peru ačokču a později publikoval v respektovaném časopise Journal of the North American Menopause Society (Vol.2, č. 4, s. 225-234) zjištění, že výrazně snížuje hladinu cholesterolu v krvi.
Barbara Levine, PhD, ředitelka Programu výživy člověka na Rockefellerově univerzitě v New Yorku, říká: "Jedná se o velmi působivý výsledek ... To je opravdu dobré. Mám několik grafů, které u pacientů zobrazující aktuální hypolipidemické účinky, a to potvrzuje studii, "tvrdí."
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Ačokča Cyclanthera pedata

Příspěvekod Danka » stř 12. říj 2011 20:33:56

Taky jsem kdesi četla (zaboha nevzpomenu kde), že semena ačokči ( i nezralá) obsahují tzv. esenciální mastné kyseliny snižující cholesterol v krvi. Nejspíš bude na pokles cholesterolu působit kombinace MK s vlákninou lusků, každopádně, mám tuhle rostlinku tím radši. A taky je teď na podzim,když hůř dozrává, ještě lepší.
K pěstování: sázení do mezer mezi stromy si asi zopakuju nejen kvůli živinám, které jsou u nás pod starými stromy na nule. Horizontální vedení ačokči k sousedním stromům dost zpříjemnilo sklizeň, na většinu lusků se pohodlně dosáhlo bez žebříku a byla z toho pěkná zelená stěna. Jinak ačokča u kmene stromu s nízko nasazenými větvemi může být moc fajn, mě by ale na starých polokmenech utekla moc brzo (pokud by tedy vůbec vyrostla) 8-) .
Zdravím Dana.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

PředchozíDalší

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků