Jakon Smallanthus sonchifolius

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
2
100%
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 2

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Danka » úte 23. říj 2012 7:10:22

Zkrmení asi nebude problém. U nás byla akorát jednou jinovatka, rajčátka to taky přežily, no a jakonu se ty ranní mlhy a odpolední slunko moc líbí. Ale půjde ven, květů už se asi taky nedočkám a má být kosa. Jsem zvědavá, v létě skoro nerostl, bylo sucho.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » úte 23. říj 2012 14:33:01

Má už i sněžit. Snad od soboty.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » čtv 19. zář 2013 14:32:11

Letos moc nešel, zůstal malý jako třeba i ačokči.

Ale narazila jsem na článek o jakonu, je velmi zajímavý. Cituji: "Vytrvalá hlíznatá z Jižní Ameriky, který vypadá jako brambory, roste jako topinambur a chutná trochu jako hruška.....Nicméně její chuť je trochu podivná, co byste mohli očekávat od podzemní hlízy - je to jako sladký kříženec prvních jablek, melounu a velmi jemného celeru s nádechem hrušky."
Dále píše o jakonu:
"Jakon je také příjemně šťavnatý. Jakon znamená vodní kořen v inckém jazyku a jeho hlízy byly historicky velmi ceněny jako divoký zdroj na uhašení žízňě při cestování. Šťáva může být odebírána a koncentruje se na výrobu jakonového sirupu. Stejně jako u topinamburu jsou hlízy jakonu bohaté na nestravitelné cukry - inulin - což znamená, že sirup má veškerou sladkost medu nebo jiných sladidel rostlinného původu, jako je javorový sirup, ale bez kalorií.
Jakon také prospívá bakteriím ve střevním traktu a tlustém střevu , které zvyšují imunitu a napomáhají trávení. Tento potenciál jako dietní pomoci a jako zdroj sladkosti pro diabetiky vedl k pěstování jakonu ve větší míře, a to zejména v USA.
Hlíza může být červená, oranžová, žlutá, růžová a fialová, ale většinu z barevných lze nalézt pouze v Jižní Americe, odkud jakon pochází.
Pěstování
Jakon se dá příjemně snadno pěstovat ve většině půd, kde jsou přiměřené srážky a mírné teplo. Rostliny vyžadují dlouhé období růstu - jejich hlízy se tvoří na podzim - ale tam, kde roste pastinák a topinambury to bude vyhovovat jakonu dobře.
Jakony jsou velmi citlivé na teplotu, takže je sázejte kam byste dali rajčata, metr nebo o něco více od sebe, na chráněném, slunném místě. Velmi zřídka je trápí škůdců nebo choroby, ale jsou to hladové rostliny, takže buď přidejte hodně kompostu nebo rozložený hnůj.
Výnosy mohou být variabilní - v prvním roce jsem měl asi šest hlíz o velikosti velkých brambor z jedné rostliny, ve druhém roce podstatně více."
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod lenoiree » pon 07. říj 2013 18:43:01

Mám takovou zkušenost, dal jsem ho do velkého truhlíku (asi 2,5 kolečka hlíny) k jižní straně domu ke zdi, denně jsem ho zaléval. Vyrostly hlízy asi tak 12-15 cm dlouhé a 2-3 cm v průměru. Celkem 12 kusů. Šly docela blbě vykopat, protože se lámaly. Ale ta chuť mě mile překvapila, taková sladká mrkev, jen mnohem chrupavější. Škoda, že nevydrží déle venku a rychle seschnou. V trsu zbyla jedna velká hlíza a pár maličkých, doufám, že z ních na jaře něco vyroste. Jinak je to pěkná okrasná rostlina, vyrostla mě asi 1,5m vysoká. Bohužel kroupy udělaly své, nicméně opět vyrazila a dorostla.
lenoiree
začátečník
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 08. led 2013 19:45:58
Bydliště: Choceň

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » pon 07. říj 2013 19:23:17

Jakony se mi letos docela flákaly, v půli srpna byly vysoké jen asi půl metru. To asi to sucho nebo co. Vloni mě málem přerostly. Letos jsem ještě nesklízela, ale pomalu už bude čas.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Danka » sob 02. lis 2013 21:58:00

Ahoj Ivano, už jsi dolovala? Moje rostlinka má půl metru až teď, bojím se, abych našla aspoň sadbu na příští rok. Jesli najdu, zkusím kytku v příští sezóně chránit před letním slunkem, snad to bude lepší.
Zdravím, Dana
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » sob 02. lis 2013 23:06:09

Ještě jsem se k tomu nedostala. Vloni udělali skoro 2 metry, to bude tím letošním rokem, takže se neboj, příště vyrostou.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod miroslav » úte 24. bře 2015 19:23:48

byl jsem obdarovan kaudexy, no mám velikouuu radost :) jeste by me zajimalo, zda jej lze mnozit rizkovanim-jako jiřinky?
miroslav
začátečník
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 31. pro 2014 17:54:25

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » úte 24. bře 2015 23:11:27

Nevím, nikdy jsem to neřezala.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod miroslav » stř 25. bře 2015 18:47:10

nicmene uz ted se tesim, zkusim par kousku narizkovat a uvidime, predpokladam, ze zahr.Kruh to rizkuje
miroslav
začátečník
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 31. pro 2014 17:54:25

PředchozíDalší

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků