Jakon Smallanthus sonchifolius

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
2
100%
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 2

Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Jana-ka » ned 28. lis 2010 23:43:34

Jakon je báááječná bylina, nejenom tím, že snižuje hladinu cukru v krvi, ale i tím jak vypadá /mile huňaté listy/ i tím, jak roste /velice - a to bez škůdců a chorob...snad ani ti slimáci ho neradi/. Detailním popisem nebudu zatěžovat /pěkný je třeba na http://jaruna7.bloguje.cz/543284-nadeje ... ecepty.php
Ale mám dotaz: pěstuje ho někdo z vás? A jak přezimujete ty "sázecí" hlízy? Já měla loni jeden - a ze strachu, aby mi snad neodešel, jsem hnedle po sklizni milé hlízy nasázela do kontejnerů. Ale letos mám už čtyři - a když to takhle půjde dál, za pár let nebudu mít ani kde bydlet ;) :lol:

Admin edit: vložila jsem obrázek
miminko jakonu
Jana-ka
pokročilý
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob 28. lis 2009 20:07:51

Re: Jakon

Příspěvekod Ivana » pon 29. lis 2010 11:50:37

S přezimováním ti neporadím, ale s nadprodukcí ti ráda pomůžu neboť mě taky zajímá a ráda bych ho pěstovala.

Latinsky je jakon Smallanthus sonchifolius nebo Polymnia sonchifolia a nebo taky Polymnia edulis, pod posledním názvem ho uvádí pfaf. Anglicky se nazývá Yacon Strawberry.
Další povídání o jakonu a ještě další se dá najít na stránkách peruánské medicíny.
Obrázky
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » stř 28. bře 2012 22:08:20

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod robos » čtv 29. bře 2012 15:32:15

Pekné video.

Pestoval som ho minulý rok a možno aj tento ak vyrastie.

Prezimovanie je problematické, pri suchom vzduchu hľuzy zaschýňajú, pri nadmernej vlhkosti hnijú.

Mal som dve odrody, jedna mala fialovú šupku a bielu dužinu a druhá mala asi žltú šupku a bielu dužinu, ale mi neprezimovala (zakúpená v Starkl), pretože všetky korene vyschly....

Ak niekto má iné formy ako tú s bielou dužinou a fialovou šupkou, rád vymením.

Ešte pár viet k pestovaniu:
Darí sa mu lepšie vo vyšších nadmorských výškach, tropické leto mu škodí, zastavuje sa rast, listy sa spália,
úroda pomerne malá. Hľuzy sú krehké a pri vyberní z pôdy sa ľahko lámu, sú však dosť trvanlivé. Množenie je jednoduché, čo očko to nová rastlina. Po rozrezaní hľuzy je potrebné zasušiť rany a až potom vysádzať. Pestujem ich predpestované, avšak uvádza sa možnosť pestovať ich aj z priamej výsadby hľúz. Vegetácia je limitovaná poslednými jarnými (ak namrzne väčšinou obnoví rast) a prvými jesennými mrazmi. Rasliny by mali byť odolné do zóny 8, avšak počas tejto zimy, keď teploty neklesli pod -15C, sa mi nepodarilo prezimovať hľuzy priamo v pôde, všetky zhnili, (následok nadmernej vlhkosti v pôde ako pri skladovaní). Úspešne by sa možno dali prezimovať zo zemiakmi. Všeobecne sa však uvádza pestovanie ako u Georgín, ktoré majú tiež jedlé hľuzy, skúsenosti však nemám. Z listov je dobrý čaj, chuti podobnej zelenému, neprehnať dávku inak je horký... zatiaľ všetko
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » čtv 24. kvě 2012 0:26:48





Dělení rostlin (asi od 7.40, předtím jen povídá)
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » úte 04. zář 2012 20:54:45

Takhle mi letos vyrostl ten z výměnného srazu (mimochodem všichni ochutnávající na srazu mu dali 5):
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Danka » sob 20. říj 2012 22:13:33

Ahoj lidičky,
máte už sklizeno? Pořád váhám, jestli kytku nechat do prvího opravdovského mrazíku, nebo už dolovat a třeba taky ochutnat. Zatím se zdá, e se podzim kytce líbí: roste lěpe, než v létě. Asi už to nevydržím a vytáhnu na ni rýč :)
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » sob 20. říj 2012 23:34:08

Jak mráz spálil rajčata tak ho vzal taky a tak jsem ho vykopala, je v kyblíku ve sklepě zasypaný hlínou. Podle pokynů původní majitelky by se tam měl nechat až do jara a pak teprve na jaře trs dělit. Potvrzuji lámání jedlých hlíz při sklizni (a taky se mi zdál ten na ochutnávce na srazu o něco sladší), ty jedlé hlízy jsou ve vedlejším kyblíku.
To u vás ještě nemrzlo? Měl by se sklízet nejpozději po prvním mrazu. Jo a kvetl vám někomu? Mě ne.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod bobek » ned 21. říj 2012 19:10:25

Taky mi nekvetl. Z jedné rostliny jsem sklidil cca půl kbelíku hlíz. Hlíza co jsem ochutnal na jaře byla evidentně sladší než čerstvě sklizená.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Jakon Smallanthus sonchifolius

Příspěvekod Ivana » ned 21. říj 2012 19:14:06

Taky mám asi půl kyblíku, největší hlízy kolem 15 cm. A ty poškozené při sklizni moc nevydrží, musí se zkrmit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků